Tesla, yatırımcı teklifleri için son tarihi değiştirerek aktivistleri kızdırdı

Felaket

New member
Bazı hissedarlar otomobil üreticisinin kasıtlı olarak muhalefeti bastırmaya çalıştığını söylediği için Tesla yatırımcıları, Salı günü Austin, Teksas’ta gerçekleşen şirketin yıllık toplantısında yönetimle ilgili memnuniyetsizliklerini dile getirmek için daha az fırsata sahip olacak.

Ekim ayında Tesla, toplantıyı Ağustos’tan Mayıs’a kaydırdı ve hissedarlara önergelerini sunmaları için iki ay daha az süre tanıdı. Tesla, 22 Aralık’taki yeni teklif son tarihini 60 sayfalık bir düzenleyici dosyalamanın sonunda duyurdu ve çoğu aktivist yatırımcı değişikliği gözden kaçırdı.

Tesla ve CEO’su Elon Musk, aktivist yatırımcılar tarafından Kaliforniya fabrikasında ırk ayrımcılığı iddiaları, şirketin sendikalara karşı düşmanlığı ve yönetim kurulunun yönetimi denetleme konusunda iyi bir iş yapıp yapmadığı gibi çeşitli konularda sık sık eleştirildi. Bay Musk’ın ve Tesla’nın yönetim kurulu üyeleri, şirketin güçlü kârını ve cirodaki büyümesini olağanüstü iyi performans gösterdiğinin kanıtı olarak göstererek ayrımcılık şikayetlerini reddettiler.

Geçtiğimiz birkaç yılda, birkaç yıllık toplantıda aktivistler, şirketin değişiklikleri dikkate alması için önerilerde bulundular, ancak bunların çoğu yeterince destek görmedi. Bu yıl sadece bir hissedar önergesi gündeme geldi. İzlandalı bir yatırımcı tarafından sunulan bu teklif, Tesla’dan Bay Musk’ın görevi bırakması veya artık görevini yerine getiremeyecek durumda olması durumunda onu değiştirmek için bir plan yapmasını istiyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun aldığı bir karara göre Tesla, son tarihi öne çekerek yanlış bir şey yapmadı. Bununla birlikte, bazı aktivist hissedarlar bunu, şirketin çalışanlarına yönelik davranışlarını iyileştirmeye ve Bay Musk’a karşı koymaya daha istekli yönetim kurulu üyelerini işe almaya yönelik çabalarını bastırmaya yönelik kasıtlı bir girişim olarak gördüler.

Daha önce çalışanların ayrımcılık şikayetlerini mahkeme yerine bir hakem önünde çözmelerini gerektiren bir Tesla politikasına itiraz eden bir Oakland, Kaliforniya firması olan Nia Impact Capital’in CEO’su Kristin Hull, “Gerçekten sinsiydi” dedi.

Sendika emeklilik fonu çıkarlarını temsil eden SOC Investment Group’un CEO’su Tejal Patel, son tarih değişikliğinin “Tesla’nın hissedarlarına nasıl davrandığının bir göstergesi” olduğunu söyledi.

Tesla, yorum talebine yanıt vermedi.

Bazı yatırımcılar, Musk’ın geçen hafta satın aldığı sosyal medya şirketi Twitter’ın CEO’su olarak Linda Yaccarino’yu atayacağını açıkladığında, Bay Musk’ın hissedar eleştirilerine yanıt verdiğine dair işaretler gördü. Bayan Yaccarino’yu işe almak, Bay Musk’a Tesla’yı yönetmesi için daha fazla zaman tanıyabilir. Yatırımcılar, otomobil üreticisinin yavaşlayan talep ve artan rekabetle karşı karşıya kaldığı ve fiyatları düşürmesine yol açtığı bir dönemde Twitter’ın Bay Musk’ı Tesla’dan uzaklaştırdığından şikayet ettiler.

Nia Impact ve SOC, geçen ay Tesla hissedarlarını JB Straubel’in şirketin yönetim kuruluna adaylığını reddetmeye çağıran sekiz yatırım fonu ve aktivist grup arasında yer aldı. 2019’da bir pil geri dönüşüm ve malzemeleri şirketi kurmak için şirketten ayrılmadan önce yıllarca Tesla’da yönetici olan Bay Straubel’in “şirkette açıkça içeriden biri olduğunu ve bunu zaten bilen bir yönetim kurulu için uygun bir seçim olmadığını söylediler. “bağımsızlık eksikliği.” “

Kurumsal hissedarlara danışmanlık yapan bir firma olan Glass Lewis de Tesla hissedarlarını Bay Straubel’e oy vermemeye çağırdı ve onun seçilmesinin “Tesla’nın uzun süredir yönetim kurulu bağımsızlığından yoksun kalmasını artıracağını” söyledi.

Geçmişte, aktivist yatırımcıların bazı teklifleri önemli ölçüde destek topladı ve geçen yıl bir tanesi Tesla’nın yönetim kurulunun muhalefetine rağmen kabul edildi. Bu hamle, hissedarların yönetici atamasına izin verdi, ancak bu yıl hiçbiri bunu yapmadı.

Bay Musk, Tesla’nın yüzde 13’üne sahip, bu da hissedar tekliflerinin kabul edilmesi için diğer hissedarlardan önemli ölçüde destek alması gerektiği anlamına geliyor.

Ancak çoğu bağlayıcı olmayan ve yalnızca şirketin yönetim kurulunu ve yönetimini değişiklikleri düşünmeye çağıran aktivistlerin önerileri, Musk’ın Twitter tarafından finanse edilen satın alma işlemini tamamlamak için Tesla’daki hissesinin bir kısmını satmasından sonra bu yıl daha iyi bir şansa sahip olacaktı.

Tesla, Washington’dan da eleştiri alıyor. Connecticut Demokratı Richard Blumenthal liderliğindeki sekiz senatörden oluşan bir grup, bu ay Tesla’yı çalışanlardan ve araba alıcılarından şikayetleri bir hakem önünde çözmeye zorlamayı bırakmaya çağırdı.

Mektupta, uygulamanın “işçilerin ve tüketicilerin ayrımcılık iddialarını ve tüketiciyi koruma şikayetlerini mahkemeye taşımalarını engellediğini ve şirketi hem hesap verebilirlikten hem de kamu incelemesinden etkili bir şekilde koruduğunu” söyledi.

Yerel saatle 15.00’te başlayacak toplantıda bazı aktivist hissedarlar önlem almaya çalışacaklarını söylediler.