Tesla CEO'su Elon Musk gözetiminde

Felaket

New member
Tesla'nın CEO'su ve kamuoyundaki yüzü Elon Musk, sürekli olarak manşetlere çıkıyor ve sosyal medya sayfası X'te görüşlerini dile getiriyor. Ancak elektrikli otomobil şirketinin, çok daha düşük profilli bir başka lideri daha var.

Beş yılı aşkın bir süredir Tesla'nın yönetim kurulu, memleketi Avustralya dışında nadiren halka açık konuşan ve X'te nadiren paylaşım yapan bir teknoloji yöneticisi olan Robyn M. Denholm tarafından yönetiliyor.

Bazı analistler ve yatırımcılar için Bayan Denholm, Bay Musk'un Tesla'yı dünyanın en değerli otomobil üreticisi yapmasına yardımcı olan “odadaki yetişkin”dir. Ancak onu eleştirenlere göre o, en önemli görevinde başarısız oldu: Bay Musk'u kontrol etmek.

Geçen ayın sonlarında, Delaware'li bir yargıç Bayan Denholm'un liderliğini sert bir şekilde eleştirdi ve Bay Musk'un değeri 50 milyar dolardan fazla olan 2018 tazminat paketini reddetti. Delaware Kançılarya Mahkemesi'nden Şansölye Kathaleen St. J. McCormick, Bayan Denholm'un Tesla'daki “gözetim görevlerinde ihmalkar bir yaklaşım” benimsediğini söyledi.

Yargıç ayrıca Bayan Denholm'un, Tesla'nın yönetim kurulundaki çalışması ona 280 milyon dolardan fazla kazandırdığı için Bay Musk'tan bağımsız olup olamayacağını da sorguladı. Geçen yıl mahkemede Bayan Denholm, maaşı “hayat değiştiren” olarak nitelendirdi. Aldıkları tazminat, Apple ve Google'ın ana şirketi Alphabet gibi diğer büyük ABD şirketlerinin yönetim kurullarındaki bağımsız başkanlara ödediği miktarın çok üzerinde.

Yargıç, kararında “Musk, kurulun gözetimi yokmuş gibi davrandı” dedi.

Bay Musk karara karşı çıktı ve hissedarlardan Tesla'nın kuruluşunu şirketin genel merkezinin bulunduğu Teksas'a taşımasını onaylamalarını istemeyi planladığını söyledi. Mahkeme kararı aynı zamanda yönetim kurulunun kendisi için yeni bir maaş paketi hazırlaması gerektiği anlamına da geliyor.

Ayrı bir gelişmede, geçen ay, Delaware kararından iki hafta önce, Bay Musk, Tesla'nın yönetim kurulunun, Tesla'da yapay zeka tabanlı ürünler geliştirmeye devam etmesini istiyorsa şirket üzerindeki kontrolünü önemli ölçüde genişletmesini talep etmişti. Şirketin yaklaşık yüzde 13 hissesine sahip olan Bay Musk, Tesla hisselerinin en az yüzde 25'inde oy hakkı istiyor.

Bayan Denholm, şirketin genel merkezini değiştirmeye yönelik herhangi bir kararın yanı sıra, Bay Musk ile maaşı ve daha fazla kontrol arzusu konusunda yapılan görüşmelerde de yakından yer alacak. Bu konular hakkında kamuya açık bir yorumda bulunmadı veya bir röportaj talebine yanıt vermedi.

Bayan Denholm, 40 yılı aşkın bir süredir Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki büyük şirketlerde operasyonel ve mali pozisyonlarda bulunmuştur. Yaygın olarak, ara sıra hesaplanmış risklere eğilimli, sessiz, mütevazı bir kişilik olarak kabul edilir. Örneğin Juniper Networks'ün finans müdürü olarak Wall Street'in maliyetleri düşürme ve çalışanları işten çıkarma yönündeki baskılarına direndi ve şirketin araştırma ve geliştirmeye yatırım yapma kararını savundu. Bazı analistler, stratejinin meyvesini verdiğini söyledi.

Juniper'da Bayan Denholm'a danışmanlık yapan New Street Research'ün yönetici ortağı Pierre Ferragu, “Çok gerçekçi, çok heteroseksüel, çok bağımsız ve çok rahat bir kişiliğe sahip” dedi. “Tesla'nın bu çok özel iş için daha iyi bir başkan bulabileceğini düşünmüyorum.”

Belki de aldığı en büyük risk Tesla yönetim kurulunun dizginlerini ele geçirmektir.

Avustralya'nın Sidney kentinde 2022 yılında düzenlenen bir etkinlikte dinleyicilere seslenen Bayan Denholm, 2018 yılında Menkul Kıymetler ve Borsa ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Bay Musk'un yönetim kurulu başkanlığından istifa etmeyi kabul etmesinin ardından kendisine Bay Musk'un teklifini kabul etmemesini tavsiye eden arkadaşları olduğunu söyledi. komisyon. Anlaşma, Bay Musk'un Twitter'da Tesla'yı özel sektöre almak için finansman sağladığı yönündeki iddiasından doğdu; buna rağmen bunu yapma planı henüz başlangıç aşamasındaydı.

Konuşmaya ilişkin haberlere göre Bayan Denholm, arkadaşlarının kendisini “karşıt bir kurucuya sahip” bir şirketin yönetim kuruluna başkanlık edeceği konusunda uyardığını ve bunun o zamanlar kârlı olmadığını söyledi. Yasal belgelere göre, başlangıçta Bay Musk'ı geri çevirdi, ancak Bay Musk tekrar teklif etti ve o da kabul etti ve Avustralyalı bir telekomünikasyon şirketi olan Telstra'daki mali işler müdürü olarak görevinden istifa etti.

Avustralya'ya gelen Avrupalı göçmenlerin üç çocuğundan biri olan 60 yaşındaki Bayan Denholm, Sidney'in bir banliyösünde büyüdü ve burada kendi deyimiyle “bahçe çeşitliliği devlet okulu”na gitti. Hafta sonları ve okul tatillerinde, ebeveynlerinin kitaplarını dengelemesine ve benzin istasyonlarında arabaların bakımını yapmasına yardımcı oluyordu.

Bayan Denholm, Sidney Üniversitesi'nde ekonomi okudu ve kariyerine muhasebe firması Arthur Andersen'da başladı. Birkaç kadın yöneticiden biri olduğu Avustralya'daki Toyota ve Silikon Vadisi'ndeki Sun Microsystems ve Juniper gibi büyük şirketlerde bir dizi işte çalıştı.

Bayan Denholm, Tesla yönetim kurulundaki görevine ek olarak, ülkenin en prestijli teknoloji endüstrisi derneği olan Avustralya Teknoloji Konseyi'nin de başkanıdır. En az üç kırmızı Tesla'ya sahipti ve 2014 Sky News röportajında kendisini “gerçekten meraklı” olarak tanımladı. 2021'de kurulan aile yatırım ofisi, kadınların liderliğindeki teknoloji girişimlerine odaklanıyor ve memleketinin iki basketbol takımı olan Sydney Kings ve Sydney Flames'in yüzde 30 hissesine sahip.

Yasal kayıtlara göre Bayan Denholm, şirketin bir yönetim kurulu üyesi tarafından işe alındığı 2014 yılına kadar Bay Musk'u tanımıyordu. Röportajlarda Bay Musk'ın vizyonunu, disiplinini ve dayanıklılığını överken, kendisi hakkında veya X hakkındaki kararsız yorumlarından büyük ölçüde kaçındı.

Avustralya'nın Melbourne kentindeki Monash Üniversitesi'nde iş kararları uzmanı Conor Wynn, Bay Musk'un Bayan Denholm'u kendisinden çok farklı olduğu ve kendisinin sahip olmadığı becerilere sahip olduğu için seçmiş olabileceğini söyledi.

Bay Wynn, “Sadece en tepedeki çılgın dehanın bir şeyler yaratmasını istemezsiniz” dedi. “Bunu gerçekleştirebilecek, insanlara öncelik veren ve işi devam ettiren birine ihtiyacınız var.”

Ancak diğer uzmanlar Bayan Denholm'un işinin sadece Bay Musk'ı tamamlamak olmadığını söyledi. Tesla'nın CEO'su olarak CEO'yu denetleme ve şirketin tüm hissedarları için en iyi olanı yapma görevi var.

Leavey Okulu'nda yönetim profesörü Jo-Ellen Pozner, “Denholm 2018'de görevi devraldığında, onun odadaki yetişkin, hatta belki de bu vahşi çocuğu evcilleştirebilecek bir anne figürü olacağı umudundaydı” dedi. İşletme Santa Clara Üniversitesi. “Bunun olmadığı açık.”

Ancak Bayan Pozner, Bayan Denholm'un Bay Musk'u yönetemeyebileceğini, çünkü Tesla'nın diğer yöneticilerinin neredeyse tamamının onunla kişisel veya mali bağları olduğunu söyledi. Yönetim kurulu üyelerinden biri Bay Musk'un kardeşi Kimbal'dır. Birkaç kişi de kişisel olarak, profesyonel olarak veya her ikisiyle de uzun yıllardan beri Bay Musk'a yakın olmuştur.

Bayan Pozner, “Elon Musk'u başarılı bir şekilde onun yerine koymaya hazır gibi görünmüyor” dedi.

Bayan Denholm'un işi muhtemelen bu yıl öncesine göre daha zor olacak. Şirketin kuruluşuyla ilgili yaklaşan kararlar ve Bay Musk'un daha fazla kontrol talebine ek olarak, yatırımcıların satışların ve kârların düşmesinden endişe duyması nedeniyle Tesla hisseleri bu yıl yaklaşık yüzde 24 düştü.

Geçen yıl bir konferansta Bayan Denholm belirsizlik ve şüpheyle nasıl başa çıktığını anlattı. Bayan Denholm, kariyerinin başlarında uluslararası bir hamlenin yaklaşmasıyla ilgili gerginlikle karşılaştığında, tavsiye almak için babasını aradığını söyledi.

“Dedi ki, 'Robyn, olabilecek en kötü şey nedir? İşleri batırdın ve eve mi gitmek zorunda kaldın?'” dedi Mayıs ayında Sidney'de bir dinleyiciye. “Bu yaklaşımı benimsedim.”