TEİS: Biroldukça ilaç eczanelere kısıtlı sayıda gönderiliyor

Beykozlu

New member
Tüm Eczacı Patronlar Sendikası (TEİS) Genel Lideri Nurten Saydan, “Fiyat artışı öncesinde bilhassa ocak ayında biroldukça ilaç, firmalar ve ecza depoları tarafınca eczanelere tevzi olarak, yani kısıtlı sayıda gönderiliyor ve bu durum eczanelerdeki talebi karşılamıyor. 3-5 adet üzere kotalarla eczanelere verilen ya da yok denilen ilaçlar hasta mağduriyeti oluşturuyor” dedi.

TEİS Genel Lideri Saydan, eczanelerde yaşanan ilaç yokluğunun sebebinin eczaneler olmadığına ait yazılı açıklama yaptı.

Saydan, “Her yıl olduğu üzere bu yıl da ilaç Euro kuru artışı öncesinde piyasada ilaç yokluğu yaşanıyor. İlaçlar, firmalar ve ecza depoları tarafınca tevzi uygulaması kapsamında günlük hiç bir eczanenin talebine tam karşılık vermeyecek oranda 3-5 adet üzere kotalarla eczanelere veriliyor ya da yok denilerek gönderilmiyor” dedi.

“İlaç akışını kesen firma ve dağıtım kuruluşlarının tespit edilmesini talep ediyoruz”

Saydan’ın açıklaması şu biçimde:

“Fiyat artışı öncesinde bilhassa ocak ayında biroldukça ilaç, firmalar ve ecza depoları tarafınca eczanelere tevzi olarak, yani kısıtlı sayıda gönderiliyor ve bu durum eczanelerdeki talebi karşılamıyor. 3-5 adet üzere kotalarla eczanelere verilen ya da yok denilen ilaçlar hasta mağduriyeti oluşturuyor. Son vakit içinderda bilhassa antibiyotikler, çocuk şurupları, burun spreyleri, grip ilaçları, kimi tansiyon ve onkoloji ilaçları bulunamıyor. Son vakit içinderda bilhassa antibiyotikler, çocuk şurupları, burun spreyleri, grip ilaçları, birtakım tansiyon ve onkoloji ilaçları bulunamıyor.

Lakin, şubat ayındaki fiyat değişikliği geçerli olduktan daha sonrasında kelam konusu ilaçlar bir anda piyasaya çıkarak tedarik edilebiliyor. Bu da birtakım firma yahut dağıtım kuruluşlarının kelam konusu ilaçları stok yaparak eczaneleri ve ötürüsıyla vatandaşı mağdur ettikleri tarafında kanaat oluşmasına sebep oluyor.

TEİS olarak; vatandaşın mağdur olmaması ve eczacıların töhmet altında bırakılmaması için, Sıhhat Bakanlığı’nın İlaç Takip Sistemi (İTS) üzerinden aylık ortalama ilaç akışına bakarak yapacağı inceleme ile ilaç akışını kesen ya da azaltan firma ve dağıtım kuruluşlarının tespit etmesini ve bu duruma müdahale etmesini talep ediyoruz.”