Schindler’s List – Schindler’in Listesi

Adanali

Active member
Schindler’s List – Schindler’in Listesi
Steven Spielberg’in yönettiği film 1993 yapımı. 2. Dünya Savaşı’nda binden fazla yahudiyi, fabrikasında çalıştırarak onları soykırımdan kurtaran Schindler’i anlatıyor. Unutulmaz sahneler, unutulmaz diyaloglar var. Amon Göth ile güç üzerine sohbetlerinde gücü tanımlarken; “öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür” diyor Oskar Schindler. Sohbet sonrasında acımasız, duygusuz komutan Amon, Yahudiler’i sebepsiz yere öldürmekten vazgeçiyor, affediyor, insanlaşıyor..

Tekrar, tekrar izlenilesi bir film.
Schindler rolündeki Liam Neeson’un karizması, filmin son sahnesinde “daha çok kurtarabilirdim, bu araba on kişi, şu rozet iki ya da bir kişiyi daha kurtarabilirdi” şeklinde ağlayışı içler acısı. Fabrikada, savaşın bittiğini işçilere haber verdiği akşam, tüm esirleri öldürme yetkisi verilen askerlere “buradan evinize bir katil ya da bir insan olarak dönmek elinizde” diyerek, içşilerin tekrar ve tekrar sevgisini kazanması duygulandırıcı. Ve sadık muhasebeci Stern..

Savaşın tüm gerçekliğini gözler önüne seren bir film. Kavgam kitabını okuduktan sonra mutlaka izlemeliyim dediğim filmle buluşmak beni kesinlikle hayal kırıklığına uğratmadı. Beklentimi fazlasıyla karşıladı. Tek bir açıdan yanıldım. İzlerken muhakkak ağlayacağımı düşünerek, o psikoloji ile oturdum ekran karşısına. Kafasına kurşun sıkılan insanları çok fazla görmemden midir bilmiyorum, sadece Schindler’in mezarına yüzlerce Yahudi taş koyarken ağladım.