‘Miami’nin Magic Versiyonu’: Gösterişli Bir Noel Tema Parkı

Adanali

Active member
ÜLKE GENELİNDE

South Beach’ten ve Miami’nin turist uğrak yerlerinin çoğundan kilometrelerce uzakta olan Santa’s Enchanted Forest, onlarca yıldır yerel halkın gözlerini kamaştırdı.

39 yıldır, kısaca Noel Baba olarak bilinen sezonluk tema parkı, tatil sezonunun temel dayanağı olmuştur.

NEDEN BURADAYIZ

Amerika’nın kendisini her seferinde bir yerde nasıl tanımladığını araştırıyoruz. Miami’de bir tatil tema parkı, onlarca yıldır şehrin farklı kültür karışımını bünyesinde barındırıyor.

Tarafından Patricia Mazzei

tarafından fotoğraflar Scott McIntyre

22 Aralık 2022

MEDLEY, Fla. – Güney Florida’nın en eski Noel geleneklerinden birinde ziyaretçileri karşılamak için çakıllı bir arazide patlayan sahte kar. Kör edici renkli ışıklardan oluşan bir tünelin ötesinde, diyoramalar tatili subtropikal bir dokunuşla kutluyor: Jet Ski’deki Noel Baba. Bir balıkçı teknesinde Noel Baba. Sörf Noel Baba.

Gıda satıcıları Brezilya picanha bifteği ve dulce de leche churros satıyor. İspanyolca olarak hoparlörlerden “Noel için Tek İstediğim Sensin” diye bağırıyor. 100 metrelik yapay bir ağaç, reggaeton ve Latin trap ezgileriyle senkronize olarak yanar.

Bu Noel Baba’nın Büyülü Ormanı, Miami’nin bir Amerikan Noeli yorumu.

39 yıl boyunca, South Beach’ten ve Miami’nin turistlerin uğrak yerlerinden kilometrelerce uzakta, kısaca Noel Baba olarak bilinen sezonluk tema parkı, tatil sezonunun temel dayanak noktası olmuştur. Uzun süreli kira sözleşmesi sona erdikten sonra dört yıl içinde şimdi üçüncü konumunda olmasına rağmen – ve büyülü orman artık kamyonla taşınması gereken ağaçlardan oluşuyor – gösterişli ışıkları ve eski moda kitsch, bölgenin birçok işçi sınıfı için Noel’i simgelemeye devam ediyor. insanlar. Birçoğu göçmen; bazıları hiç gerçek kar görmemiş veya bir Disney tatilini karşılayamamıştır.

Tema parkı bu yıl kendisini yeni bir yerde buluyor: Miami Uluslararası Havaalanı yakınlarındaki bir sanayi kasabası olan Medley, Fla.’da 40 dönümlük bir arsa.
Geleneklere çok az ilgi duyan bir şehirde Noel Baba, gençken gelen yetişkinlerin artık çocuklarını getirdiği bir mihenk taşı haline geldi.
Tema parkında gösteri yapan yerel bir dans akademisinden öğrenciler. Akademinin sahibi GiGi Diaz, Noel Baba için “Yeniden çocuk olabileceğiniz bir yer” dedi.

Çocukken Miami’ye göç eden ve o zamandan beri çoğu yıl Noel Baba’yı ziyaret eden 37 yaşındaki GiGi Diaz, “Küba’da Noel yoktu” dedi. “Hiç Noel ağacı görmemiştim. 10 yaşımdayken Noel Baba kavramını öğrendim.”

Lisedeyken, o ve bir dans grubundaki diğer kızlar, tatil sezonunda hala radyoda çalan Noel Baba için bir jingle kaydettiler. Şimdi sahibi olduğu dans akademisinden öğrencileri tema parkında performans sergilemeleri için getiriyor. Bayan Diaz, “Orası yeniden çocuk olabileceğiniz bir yer,” dedi.

Geleneklere çok az ilgi duyan bir şehirde, Noel Baba’s, gençken gelen yetişkinlerin artık çocuklarını getirdiği ve satıcıların daha önce ebeveynleri tarafından işletilen stantları işlettiği bir mihenk taşı haline geldi.

Babası Carlos’un 37 yıl boyunca Noel Baba fotoğraf kabinini ve çeşitli yiyecek standlarını işlettiği 28 yaşındaki Karly Calvo, “3 yaşındayken yüzümü boyatmak için koşturduğumu hatırlıyorum,” dedi. Nisan ayında ölümünden sonra görevi üstlendi.

“Tanımadığım insanlar her zaman bana gelip ‘Ben çocukken baban buradaydı!’” dedi. “Bazen ruhunun benimle olduğunu hissediyorum.”

Ziyaretçileri karşılamak için çakıllı bir arazide sahte kar uçuşuyor.

Şu anda babasının eskiden işlettiği bir fotoğraf kabininde çalışan Karly Calvo, Noel Baba’nın açık olduğu yılda yaklaşık iki ay boyunca neredeyse her gün yüzünü boyatıyor.

Noel Baba’nın açık olduğu yılda yaklaşık iki ay boyunca neredeyse her gün yüzünü hâlâ boyatıyor.

Makyaj sanatçısı Jackie Jorge, geçenlerde bir Cuma akşamı bir Q-Tip ile yüzüne simin son rötuşlarını yaparken Bayan Calvo’ya “Pekala, sevgilim,” dedi. “Bir, iki, üç: Güzel!”

Yakındaki bir piknik masasında, kalabalığı yenmek için erken gelen Leon ailesi eve gitmeye hazırlanıyordu.

33 yaşındaki Jendry Leon, eşi, annesi ve 12 yaşındaki oğlu David ile gelmişti, mısır gevreği ve dönme dolap hayranıydı. Bay Leon, “Her yıl geliriz,” dedi.

Bay Leon’un 55 yaşındaki annesi Milagros Rumbaut, “O bir uzunluktayken gelirdik,” diye söze girdi.

“’Tamam, bugün Noel’ derdik. Noel Baba’ya gitme zamanı!’” diye hatırladı Bay Leon.

Geçenlerde Noel Baba’yı ziyaret etmek için Palmetto Otoyolu’ndaki trafiğe göğüs gerdim – Miami Üniversitesi’nde bir lisans öğrencisi olarak ilk kez bunu bir şekilde atlattığımı itiraf ediyorum. Nadiren bir yıllık katılımı kaçıran arkadaşlar ve tanıdıklar tarafından neden bu kadar sevildiğini ve bu sadakatin Miami kültürü hakkında ne söylediğini anlamak istedim.

Tema parkı, nesiller boyunca bölge sakinleri için bir varış noktası haline geldi.
Noel Baba’yı seven pek çok sakin, hem geleneksel Amerikan tatil geleneklerini hem de daha atılgan bir Güney Florida tarzını benimsedi.
Fotoğraflar için Florida merkezli çeşitli Noel diyoramaları sergileniyor.

Miami’li bir sinema ve televizyon yapımcısı olan 40 yaşındaki Alex Fumero, “Noel Baba’nın Büyülü Ormanı’na ‘kültür’ demek çılgınca geliyor,” dedi ve on yıl önce “12 Days of Miami Christmas” başlıklı bir görüntüde tema parkına atıfta bulundu. (“Noel’in 10. gününde, Abuela bana Noel Baba’da 10 papel verdi.”)

Şu anda Los Angeles’ta yaşayan Bay Fumero, “İnsanlar Kübalılar ve Latinler olduğunu biliyor” dedi. “Fakat tüm bu Latin Amerika göçünün sonucu olan ve Miami’ye özgü ikinci nesil bir kültürün var olduğunu gerçekten bilmiyorlar.”

Miami’de büyümüş diğerleri gibi, Bay Fumero da zamanın en az yarısında İngilizce konuşarak büyüdü ama sık sık İspanyolca’ya kayıyor – “Ayrılana kadar aksanım olduğunu bilmiyordum” dedi – ve hem geleneksel Amerikan tatil gelenekleri ve daha küstah Güney Florida havası.

Noel Baba bunu özetliyor: “Noel Baba ve Noel ağaçları ve ışıklar var, ama aynı zamanda çok hızlı geriye giden bir Çığ yolculuğu var ve üzerinde ganimet müziği çalıyorlar.”

“Los Angeles’ta Noel Baba’yı aradım,” diye ekledi, biraz kimsesizdi. “Ve o yok.”

Geçen Aralıklarda Noel Baba’ya gitmeyi planlamıştım ama bu hiç gerçekleşmemişti. Ardından, 2020’nin başlarında, Noel Baba’nın uzun süredir bulunduğu yer olan Tropical Park’ta ilk kez 1992’de imzalanan kira kontratı sona erdi. Ev sahibi Miami-Dade County sözleşmeyi yenilemedi. Koronavirüs salgını Noel Baba’yı kapalı tuttu ve şansımı kaçırdığım için endişelendim.

Ökseotu olmadan tatil neşesi.

Yılbaşında motokros gösterisi mi? Noel Baba’da tam yerine oturuyor.

Noel Baba geçen yıl geri döndü, ancak Miami’nin hemen kuzeybatısındaki Küba’nın yoğun şehri Hialeah’daki yeni evi o kadar sıkışıktı ki, giriş kuyrukları iki saat uzunluğundaydı. Güney Floridians için en büyük endişe olan park yeri bir kabustu.

Tema parkı bu yıl kendini başka bir ortamda buluyor: Miami Uluslararası Havaalanı yakınlarındaki bir sanayi kasabası olan Medley’de 40 dönümlük bir arsa. Otopark bir sorun değil ama aynı adı taşıyan Tropical Park’ın birçok uzun ağacına atıfta bulunan “orman” artık yok.

Yahudi büyükanne ve büyükbabasının Noel Baba’nın Yahudi kurucusu Jerry A. Shechtman ile arkadaş olduğu bir belgesel film yapımcısı olan Billy Corben, “Orada yürüdünüz ve Miami’nin büyü versiyonu gibiydi” dedi. Bay Shechtman 1995’te öldü; oğlu Steven artık operasyonun sahibi.

Bay Corben’in kuzenleri tatillerde ziyarete geldiklerinde, üç nesil birden fazla arabayla karavanla Noel Baba’ya giderdi, burada en sevdikleri yiyecek satıcılarına ve arabalara çarpmak için stratejik bir rota tasarlamışlardı.

Bay Corben görüşmemizin bir noktasında “Artık Medley’de olduğu için gitmiyorum” dedi.

Sonra hatırlamaya devam etti.

Festival müdavimleri Noel’i astropikal bir dokunuşla kutlayabilirler.
Bir diorama, etkinliğin gelenek, kitsch ve kapitalizm karışımını özetliyor.
Nerede olursa olsun, Noel Baba’nın Büyülü Ormanı birçok kişi tarafından sevilmeye devam ediyor.

Güney Florida’nın geçici nüfusuna ve kurumsal hafıza eksikliğine işaret ederek, “Artık pek fazla ortak kültürümüz yok” dedi. “Miami’nin tüm kabileciliğine rağmen Noel Baba, İsviçre’ye çok benziyor. Bir tür tarafsız bölge gibi.

“Orada harika anılar var ve bence bu muhtemelen sorduğunuz herhangi bir Yahudi, sorduğunuz herhangi bir Kübalı, istediğiniz herhangi bir Haitili için geçerli,” diye devam etti. “Peki o şeylerden bizde kaç tane var?”

Bay Corben, Noel Baba’daki fajitaların o kadar iyi olduğunu söyledi ki, bir zamanlar otoyolun kenarından, Tropical Park çitinden biraz almaya çalıştı. Viva la Fajita standını yöneten Ward Deal, sadık müşterilerinin birçoğunun bunu Noel Baba’nın önceki konumunda yapmaya çalıştığını söyledi.

“İnsanlar burada olup olmadığımı öğrenmek ve sezon izni alıp almamaları gerektiğini öğrenmek için bana e-posta gönderiyor” dedi. “Burada bebek arabasında olan ve şimdi burada kendi aileleriyle birlikte olan nesiller boyu çocuk görüyorum.” (Guakamole ile tavuk fajita hayal kırıklığına uğratmadı.)

Bay Corben, Noel Baba’ya gitmenin “biraz saf hissettirdiğini” söyledi.

“Çıplak kapitalizmdi,” diye kabul etti. (9-64 yaş arası biletler kişi başı 42,99 dolardır.) “Ama aynı zamanda bu tür hayırsever bir şey gibi geldi. Bize bu Noel hediyesini verdiler.”

Durdurdu.

Belki bu sene gideriz dedi.

Susan C. Beachy ve Kirsten Noyes araştırmaya katkıda bulundu.
Alıntıdır