Mahkeme celbi gönderdiğiniz kadar okul inşa edeceğiz: Arvind Kejriwal

Adanali

Active member
Yeni Delhi:

Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal bugün, içki politikası davasında kolluk kuvvetlerinin tüm çağrılarına rağmen Delhi'de kaliteli eğitim sağlamaya devam edeceğine dair güvence verdi. Kendisi, müfettişlerin kendisine mahkeme celbi göndereceği sayıda şehirde okul açacağını söyledi.

“Mahkeme celbi gönderdiğiniz kadar okul inşa edeceğiz. Siz dininizi temsil ediyorsunuz, biz de kendimizinkini temsil edeceğiz” dedi Aam Aadmi Partisi lideri X'te.

Mayur Vihar'da bir devlet okulu binasının temel taşını attıktan sonra Bay Kejriwal, BJP liderliğindeki Merkezin sanki ülkenin “en büyük teröristi”ymiş gibi tüm soruşturma kurumlarını kendisine karşı görevlendirdiğini iddia etti.

Acil servisin kendisine karşı yaptığı şikayetle ilgili olarak 17 Şubat'ta şehir mahkemesine çıkması istendi. Lider, iddia edilen tüketim politikası davasıyla ilgili bir kara para aklama davasında sorgulanmak üzere soruşturma dairesi tarafından kendisine karşı düzenlenen beş celbi atladı.

Bay Kejriwal daha önce bu davada Merkezi Soruşturma Bürosu tarafından dokuz saat boyunca sorgulanmıştı; geçen yıl nisan ayındaydı. Henüz sanık değil. “CBI 56 soru sordu (ama) her şey sahte. Ellerinde tek bir delilin bile olmadığına inanıyorum” dedi.

Ancak aralarında eski başbakan yardımcısı Manish Sisodia'nın da bulunduğu iki üst düzey AAP üyesi tutuklandı. Bay Sisodia geçen yıl Şubat ayında, Rajya Sabha milletvekili Sanjay Singh ise Ekim ayında tutuklandı.

Dava, AAP hükümetinin revize edilmiş alkol satış politikası nedeniyle kartellerden milyonlarca rupi rüşvet aldığı ve bu paranın Goa ve diğer eyaletlerdeki seçim masraflarını finanse etmek için kullanıldığı iddialarıyla ilgili.

Tüm çocuklara kaliteli eğitim sağlanmasının yoksulluğu bir nesil içinde ortadan kaldıracağının güvencesini veren Başbakan, hükümetinin bu hedefe ulaşmak için Delhi'de her seferinde bir okul açacağını söyledi.

“AAP hükümeti Delhi'de kurulduğundan beri pek çok harika okul açtık. Son zamanlarda Burari, Rohini ve Palam'da da dahil olmak üzere 1,5 lakh çocuğun eğitim göreceği birçok yeni okul açıldı” dedi.

Delhi'de herkesin ücretsiz ve kaliteli eğitim alacağını söyleyen başbakan, eski okul binalarının yerine yeni okul binalarının inşa edileceğini de sözlerine ekledi. Yeni okulların laboratuvarlar, kütüphaneler, asansörler ve etkinlik odaları dahil olmak üzere en iyi altyapıya sahip olacağını söyledi.

(PTI girişleriyle)