Hekimler uyarıyor: İstanbul’da sivrisinekler hastanelik etmeye başladı!

Beykozlu

New member
İstanbul’da sivrisinek ısırığı niçiniyle hastanelere başvuranların sayısında artış yaşanıyor. Hastaneye gelenler, şişlik ve dayanılmaz kaşıntıları olduğunu belirtirken Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Doç. Dr. Zekai Kutlubay, “Sivrisinek ısırığı ve niye olduğu alerjiyle başvuran hasta sayısında artış var. Son vakit içinderda kimi sivrisinek cinsleri de değişmeye başladı. En hayli görülen ‘Aedes’ cinsi dediğimiz sivrisinekler, saldırgan bir tür” dedi.

Kiminin gözü şişti, kimin bacakları kaşımaktan yara oldu. İstanbul’da sivrisinek ısırıkları niçiniyle hastanelere başvuran sayısı son vakit içinderda pek arttı. Uzmanlar yaz mevsimin yağışlı geçmesinin sivrisinek artışına niye olduğunu, dere yatağına ya da sakin sulara yakın yerlerde yaşayanların bu durumdan daha fazlaca etkilendiğini belirtiyor. Şişlik, yara ve kaşıntı niçiniyle hastanelere müracaatlar çoğaldı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ve Esenyurt Devlet Hastanesi’ne gelen hastalar, bedenlerinde şişme ve dayanılmayacak derecede kaşıntı olduğunu belirtiyor.

“Alerji var ise şuur kaybı oluşabilir”

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekai Kutlubay, “Sivrisinek ısırığı ve niye olduğu alerjiyle başvuran hasta sayısında artış var. Son vakit içinderda kimi sivrisinek cinsleri de değişmeye başladı. En epeyce görülen ‘Aedes’ cinsi dediğimiz sivrisinekler, saldırgan bir tıp. Bu sineklerin özelliği ısırdıkları yerde, kabarcık meydana getirebiliyorlar. Kaşıntı oluyor, bilhassa çocuklarda bu biçimde tepkiler meydana geliyor. Yaralar ve şişmeler oluşuyor. Örneğin bir hastamız kendisini ısıran sivrisineklerin farklı olduğunu söylemiş oldu. sıradan bir kaşımayla rahatlayamıyorlar, deriyi yırtacak seviyede kaşıma muhtaçlığı hissediyorlar. Bilhassa alerjisi, astımı olan bireyleri sivrisinek ısırdığı vakit, bedeninin farklı yerlerinde de tepkiler ortaya çıkıyor. Yaygın egzama stilinde döküntüler gerçekleşebiliyor. Bizim en hayli korktuğumuz ise ‘anafilaktik’ dediğimiz bir tepki var. Alerjik bireylerin, sivrisineğin tükürüğüne karşı alerjisi var ise şuur kaybı da oluşuyor. Sivrisineğin öldürmesi teorik olarak var. Kişi alerjikse öldürme ihtimali var” biçiminde konuştu.

“0 kan grubundakileri tercih ediyorlar”

Alerjisi olan şahısların dikkatli olması ihtarında bulunan Prof. Doç. Dr. Kutlubay “Özellikle obez şahısları tercih ediyorlar zira, onlar daha hayli karbondioksit çıkarıyorlar. Sivrisineklerin karbondioksite karşı bir alıcıları var. Belirli kan gurubundaki bireyleri tercih ediyorlar. Kan kümesi ‘0’ olanları daha fazlaca tercih ediyorlar. Parlak gibir dahanleri, açık ciltli insanları, renkli gözlü insanları ısırdığını biliyoruz. Mümkün olduğu kadar uzun kollu giysiler giyeceğiz, sivrisinek kovucu kullanacağız, lavanta yağı bedene sürülebilir, pencerelere sineklik takılabilir. Mümkün olduğu kadar su birikintilerini ortadan kaldırmak gerek. Buna karşın ısırırsa kolonya sürebilirler, kaşıntı giderici haplar kullanılabilir” diye konuştu.

“İlaç direnç geliştirebilir”

Prof. Doç. Dr. Kutlubay, ilaçların sineklere direnç kazandırabileceğini belirterek, “Zamanında ilaçlama yapmak lazım. İlaçlama işe yarayabilir ancak, kökünü kurutmuyor. Aslında larva periyodunda ilaçlamakta yarar var. Sivrisineklerin mevcut ilaçlara karşı direnç geliştirdiğine dair ayrıntılarımız de mevcut. O niçinle mahallî idarelerin vaktinde ve uygun dozlarda bu sinekleri ilaçlaması gerekiyor ki, işe yarasın” dedi.

“Kaşıntı artınca hastaneye başvurdum”

Bacaklarındaki sinek ısırıklarına dayanamadığı için hastaneye gelen Uğur Fidan, “Bahçeye gittim, oradan çıktıktan daha sonra her yerim şişmeye başladı. Evvel kaşınmaya başladı, kaşıdıkça daha epeyce şişmeye başladı. Artınca da hastaneye başvurdum. O kabartılar yara olana kadar kaşınmaya devam ediyor. Birinci kere başıma bu biçimde bir şey geliyor. Yakınlarımda da duyduğum oluyor, bilhassa bahçelerde hayli oluyormuş” dedi. Kızıyla bir arada hastaneye gelen Reyhan Dağ, “Kızımı ve beni ısırdı. Günlerce tıpkı yer kaşınıyor. Tatlı bir kaşıntı lakin, günlerce sürmesi düşünce oluyor. Kaşıntının devam etmesi sorun” dedi.

(DHA)