Haas Formula 1 takımı 2024 ve sonrası için büyük değişiklikler yapıyor

Felaket

New member
Haas Formula 1 takımının kapısının üstündeki isim değişmedi. Ancak 2024 Formula 1 sezonunun başında liderlikte büyük bir değişiklik yaşandı.

Tek Amerikan Formula 1 takımının kurucu takım patronu Günther Steiner hayatını kaybederken, Haas, yerine daha önce takımın teknik direktörlüğünü yapan Ayao Komatsu'yu getirdi. Steiner gibi Komatsu da 2016 yılında Formula 1'e katıldığından beri Haas ile çalışıyordu. Ancak Steiner, Netflix'in “Drive to Survive” dizisinde popüler olduğu için Formula 1 hayranları arasında tanınan kişi onun patronuydu.

Steiner'ın sözleşmesi yıl sonunda sona erecekti ancak pozisyonu tehlikede gibi görünmüyordu.

Daha sonra takımın sahibi Gene Haas, Noel'den sonra Steiner'a yeni bir sözleşme teklif edilmeyeceğini bildirdi ve ardından Haas, Komatsu'yu dümene geçirdi.

Haas, Ocak ayında Formula 1'in web sitesinde yayınlanan bir röportajda, kararının, takımın takımlar şampiyonasını sonuncu ve geçen yılı sekizinci sırada tamamlamasının ardından “performansa dayalı” olduğunu söyledi. Takım, Formula 1'deki sekiz sezonunda hiç yarış kazanamadı ve en iyi yarış sonucu, 2018'de Avusturya'da dördüncü oldu.

Ancak sonuçları iyileştirmek için hangi yatırımlara ihtiyaç duyulduğu konusunda Steiner ve Haas arasında fikir ayrılıkları da vardı.

Haas “nasıl olabileceğimizi anlayamıyorum” dedi. [last] sahip olduğumuz tüm ekipman ve insanlarla.” Ancak Steiner, Haas'ın ekibin üretim tesislerini modernize etmek için daha fazla para yatırmasını istedi.

Bu, sporun 2021'de takımların harcamalarını kısıtlayan yeni mali kurallarını uygulamaya koymasından bu yana birçok Formula 1 takımının yaptığı bir şey. 2024 yılında 135 milyon dolar olacak.

Diğer ekipler üretim tesislerini ve süreçlerini iyileştirerek tasarruf sağlayabilirler. Ancak Haas ekibinin tedarikçisi Ferrari'den mümkün olduğu kadar çok araba parçası satın alma modeli, harcamalarının büyük ölçüde sabit olduğu anlamına geliyordu.

Steiner, Birmingham, İngiltere'de 2017 yılının ortasında verdiği bir röportajda takım modeli değişikliği hakkında şunları söyledi: “Dışarıdasınız, içeriye bakıyorsunuz ve 'Vay canına, uzun süre uğraştım ve diğer insanların nereye gittiğini gördüm' diyorsunuz.” Ocak.

“Artık çok verimli olmanız gerekiyor. Çok yalın bir makineye sahip olmak için para yatırmanız ve her şeyi ayarlamanız gerekir. Modelimiz artık en verimli olmayabilir. Bizim rol modelimiz değil, onların rol modeli çünkü artık burada değilim.”

Gene Haas, Steiner'ın yerine Komatsu'yu seçtiğini çünkü Komatsu'nun “ilk günden beri takımla birlikte olduğunu ve tüm detayları bildiğini” söyledi.

Haas, dışarıdan birinin ekibin yöntemlerini öğrenerek zaman kaybetmesini istemiyordu. Ekip aynı zamanda yeni ekip liderini destekleyecek bir Operasyon Direktörünü işe alma sürecinde.

Komatsu aynı zamanda Haas ekibine önemli beceriler de sağlıyor. Komatsu'nun son pozisyonu, takımın artık takım patronu olarak bir mühendise sahip olduğu anlamına geliyor. Bu, McLaren ve Aston Martin de dahil olmak üzere diğer Formula 1 takımlarının iyi performans gösterdiği bir trendi takip ediyor.

Bunun arkasındaki mantık, yöneticilerin teknik deneyimlerine dayanarak arabaları daha hızlı hale getirmek için hangi kaynaklara ihtiyaç duyulduğunu anlamalarıdır.

Komatsu ayrıca Gene Haas'ın, ekibin halihazırda mevcut olan tesisler ve yatırımlarla başarılı olabileceğine dair inancını paylaşıyor.

Komatsu, Ocak ayının sonlarında İngiltere'nin Banbury kentindeki Haas fabrikasında gazetecilere verdiği demeçte, “Sahip olduklarımızla kesinlikle daha iyi bir iş çıkarabileceğimizi düşünüyorum” dedi, ancak takımın bunu yapmasını beklediğini de söyledi. Sorun yaşamaya devam edeceğim bu yıl. “Ve eğer bunları bir araya getirirsek, kesinlikle çok daha iyi hale getirebiliriz. Sonra sahip olduklarımızdan en iyi şekilde yararlanacağımız aşamaya geldiğimizde [race results]“Etkili bir yarış takımıyız.”

Takımın sürücülerinden Kevin Magnussen, altı sezondur Komatsu'da çalışıyor. Magnussen, Steiner'ın değiştirilmesinin “büyük bir değişiklik” olduğunu söyledi.

Magnussen, 20 Şubat'ta Haas ekibinin web sitesinde yayınlanan bir röportajda, “Bu, organizasyon genelindeki dinamikleri ve iletişimi değiştirecek” dedi.

Haas'a dışarıdan baktığınızda da bu durum fark edilecektir. Komatsu, açık sözlü tarzı nedeniyle pek çok hayrana sahip olan eski patronuyla aynı profili aramayacağının sözünü verdi.

Komatsu, “Günther Steiner olmaya çalışmıyorum” dedi. “O tamamen farklı bir insan. Onun benden tamamen farklı güçlü ve zayıf yönleri var. Gene bunu biliyor ve eğer Gene, Steiner'ın yerine bu şekilde geçmek isteseydi başka birini atardı.

“Başka biri olmaya çalışmak yerine kendimin en iyi versiyonu olmaya çalışacağım.”

Gene Haas'ın Formula 1 takımındaki liderlik değişikliğine ilişkin açıklaması baskıyı artırdı. 71 yaşındaki oyuncu, ekibinin “gelecek 10 yılda hayatta kalmasını” sağlamaya kararlı. Finansal kurallarda yapılan yeni değişikliklerin fikir değişikliğine yol açmasından önce, 2020'de neredeyse satışla ilgilenmediğini söyledi.

Ancak takım 2024 Formula 1 sezonunda büyük bir zorlukla karşı karşıyadır. Yeni arabasının öncekinden önemli ölçüde daha iyi olması pek mümkün değil.

Bu yarış arabasının aerodinamik tasarımında sorun vardı ve yarışlar sırasında lastiklerine zarar veriyordu. Magnussen ve takım arkadaşı Nico Hülkenberg sık sık başlangıç pozisyonlarından geri kalıyordu. Bu sorunu çözmek, Haas'ın 2023'ün sonlarında aracını büyük ölçüde yeniden tasarlayarak başlattığı bir süreçti.

Komatsu Yeni Formula 1 parçalarının üretilmesi için gereken uzun üretim süreleri göz önüne alındığında, büyük araç sorunlarının çözülmesi zaman alabileceğinden, yeni sezona ilişkin beklentiler düşük. 2024 yılı için pek bir gelişme beklemiyor.

“Hedeflere bakılırsa, sonuncu olmasa bile hala gridin arkasında bitireceğimizi düşünüyorum.”