Fırında Patatesli Anne Köftesi

Felaket

New member
Fırında Patatesli Anne Köftesi Tanımı İçin Materyaller

• 500 gram orta yağlı kıyma
  • 1 orta uzunluk biber
  • 2 diş sarımsak
  • Yarım bağ maydanoz
  • 5 çorba kaşığı galeta unu
  • Tuz
  • Karabiber
  • Toz biber
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • Yarım çay bardağı su
  • 1 kilo patates
Sosu için;

• 3 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 2 çorba kaşığı domates salçası
  • 2 su bardağı su
  • 3 diş sarımsak
Fırında Patatesli Anne Köftesi Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Birinci evvel biber çekirdeklerinden ayıklanır, yıkanır, maydanoz da ayıklanır fazla kısımları kesilir, sarımsak da soyulur.
  2. Mutfak tahtası üzerine biber, sarımsak, maydanoz alınır, satırla incecik doğranır, satır yoksa rondoya alıp çekebilirsiniz.
  3. Çekilen sebzeler kıymaya katılıp yoğrulur, damak tadınıza göre tuz, baharat, karbonat, galeta unu eklenip yoğrulur. En son su eklenerek kıymamız son kere yoğrulur.
  4. Elimiz ıslatılarak parmaktan daha küçük hal verilir, büyük uzunluk borcama dizilir, evvelde ısıtılmış 150 dereceli fırında üzeri yavaşça kızarana kadar pişirilir
    ☺
    .
  5. Köfte pişerken patates soyulur, yıkanır, halka halinde doğranır, her halka ikiye yahut üçe kesilir, damak tadınıza göre tuz serpilir.
  6. Tavaya sıvı yağ alınır, yağ kızınca patatesler gerili, önlü kızartılır, fırındaki köfte denetim edilir, yavaşça kızarmış ise fırından alınır. Her köftenin ortasına patates yerleştirilir.
  7. Tavaya sıvı yağ, salça, ince doğranmış sarımsak alınır, karıştırılır, orta ateşin üzerinde karıştırılır. Düzgünce karışan karışıma suyu verilir, salça eriyince altı kapatılır.
  8. Hazırladığımız borcama dökülür, yine fırına verilerek üzeri kızarana kadar pişirilir. Ben yanına pilav yaptım ister sade, ister pilavla tüketebilirsiniz????.
Fırında Patatesli Anne Köftesi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı