Fernando Alonso’dan Formula 1’de muhteşem geri dönüş

Felaket

New member
2018’de Fernando Alonso, hayatını Formula 1’e adadığı 17 sezonun ardından bıkmıştı.

Yerine getirilmemiş olsa da iki dünya şampiyonluğu ve 32 Grand Prix zaferi ile ayrıldı. Şampiyon olalı on iki yıl, bir yarış kazanalı beş yıl olmuştu.

Aston Martin’den Alonso bir röportajda, “Bitirdiğimde düşük bir noktadaydı ve bunu istemedim çünkü performansım, rekabet gücüm o zamanlar her zamanki kadar yüksekti, ancak insanlar bunu görmedi.” “Şimdi hangi yaşta olursam olayım hala hızlı olduğumu kanıtlıyorum – bu geri dönüş hikayesinin bir parçası. 33. Grand Prix’yi kazanmak veya bir şampiyonluk için mücadele etmek, hikayeye daha fazla dram katar.”

Ne de olsa 2019 ve 2020 olmak üzere iki yıl spordan uzak kaldı ama bu süre zarfında yarışmaya devam etti ve kazanma sevincini yeniden keşfetti. Toyota ile dünya dayanıklılık şampiyonu oldu, 24 Hours of Daytona’da damalı bayrağı geçti ve dünyanın en prestijli yarışlarından biri olan 24 Hours of Le Mans’ı kazandı. İki kere.

Bu sezona güçlü bir başlangıç yapmasına rağmen, 41 yaşındaki Alonso’nun en son Grand Prix kazanmasının üzerinden 10 yıl geçti. Bu yılki şampiyonluk yarışına liderlik eden ve iki kez şampiyon olan Red Bull’dan Max Verstappen, Alonso’nun tekrar kazandığını görmek istiyor.

Verstappen, “Bence Fernando eskisinden çok daha fazla yarış kazanmalıydı.” “Bence çok daha fazlasını hak ediyor. Bu yüzden 33. sırayı kazanırsa çok mutlu olurum. Ama bir bakıma onun daha sık kazandığını görmek isterim, bunu önümüzdeki yarışlarda göreceğiz.”

Alonso, 2021’de Alpine ile Formula 1’e ılımlı bir başarı ile geri döndü, ancak yıldızı, dört kez şampiyon olan Aston Martin pilotu Sebastian Vettel’in emekli olduğunu açıklamasının ardından geçen yılın ortalarında yükseldi. Takımın sahibi Lawrence Stroll’ün eski bir arkadaşı olan Alonso, hemen bir anlaşma yapmayı kabul etti.

Alonso, “Lawrence’den Alpine’de olup olmadığımı soran bir telefon aldım. “Henüz söylemedim. Alpine ile görüşmem oldukça ilerlemişti ama elimde kağıt üzerinde bir şey yoktu.

“Bugün sana kağıt üzerinde bir şey gönderirsem, düşüneceğini söyledi. O gönderdi, ben mutlu oldum ve karşı taraftan bir şey gelmediği için kolay bir karar oldu. Bu uzun süreli ilişki sayesinde her şey daha hızlı ilerledi.”

Bir röportajda Stroll, birkaç nedenden dolayı Alonso’yu takıma getirmeye kararlı olduğunu söyledi. “Formula 1’deki tüm zamanların en büyük sürücülerinden biri ve motivasyonu hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

“Onunla konuştuğumda, ‘Dinle, sürdüğüm son birkaç yılda bu takıma katkıda bulunabilirim ve umarım emekli olduğumda uzun yıllar Aston Martin’de bir rolüm olur’ dedi. Sürmek.’ Bunu söylediğinde, çok ikna edici olmadı.”

Anlaşma, Alonso’nun 2011’de Kanada’daki bir karting etkinliğinde Stroll ve o zamanlar 12 yaşındaki oğlu Lance ile ilk tanıştığında kurduğu dostluğa dayanıyordu.

Lance Stroll, Ferrari Sürücü Akademisi’nin bir üyesiydi ve Alonso, takımdaki ikinci sezonundaydı. Şimdi onlar Aston Martin’de takım arkadaşları.

Genç Stroll, “12 yaşımdayken çıktığımızı söyleyemem” dedi. “Ben sadece bir fanboydum. Ama evet, takım şu anda çok dinamik. Onunla çalışmaktan kesinlikle keyif alıyorum. İnanılmaz derecede yetenekli, bilgili, deneyimli ve her gün içindeki en iyiyi ortaya çıkarmaya aç.”

Alonso, takım arkadaşıyla ilk görüşmesini hatırladığını ve “şimdi geriye dönüp bakmanın eğlenceli olduğunu” söyledi. 2014’te Ferrari’de geçirdiğim son yılı da hatırlıyorum, Montreal yarışının ardından Kuzey Kanada’da Lawrence’ın evindeydim. Orada bir hafta eğitim aldım.

“Geçmişte Lawrence’ı Monako’daki yatında da ziyaret ettim ve yemek yedik, bu nedenle bu tür bir ilişkimiz var ve her zaman iletişim halinde olduk.”

Alonso, kendisi ve Stroll’ün arkadaşlıklarını “profesyonel bir ortaklığa” dönüştürmesini kolaylaştırdığını söyledi.

Stroll, takımı 2018’de Force India olarak bilinirken satın aldı ve adını Racing Point olarak değiştirdi. İki buçuk yıl sonra otomobil üreticisi Aston Martin’de büyük bir hisse satın aldı ve markayı 61 yıllık aradan sonra 2021’de Formula 1’e geri getirmeyi başardı.

O yıl, yeni bir fabrika ve “250 milyon doların üzerinde” mal olacak rüzgar tünelinin inşasıyla takımın bundan beş yıl sonra dünya şampiyonluğu için savaşmasını beklediğini söyledi. İş gücü “350 kişiden bugün yaklaşık 780’e” yükseldi.

Fabrikaya taşınma an meselesi. Ekibin bir Formula 1 aracının ölçekli bir modelini aerodinamik olarak test etmesini sağlayacak olan rüzgar tüneli önümüzdeki baharda açılacak.

Alonso’nun performansı sayesinde sonuçlar tahmin edilenden daha iyi ve takım, inşaatçılar klasmanında ikinci sırada yer alıyor.

Lawrence Stroll, “Geçen yıl Ağustos başında bu anlaşmayı imzaladığımızda, Fernando aracın bu kadar hızlı olacağını bilmiyordu.” “Ama bu işe koyduğum tüm tutkuyu, işe aldığım harika insanları, inşa ettiğim harika tesisleri biliyordu ve bunun bir parçası olmak istedi.” Düşündü.”

Alonso, ne kadar çabuk sonuç aldığına şaşırdı. “Projeye güvendim ve kariyerimin sonunda bu kadar hevesli ve umutlu bir takımda başlamayı benim için güzel bir macera olarak buldum” dedi.

“Ancak belli bir seviyeye gelmemizin zaman alacağını düşündüm, belki 2024’te podyumlar için savaşabiliriz. Aracın şu anda sahip olduğumuz performansı göstermesini beklemiyordum.”

İkinci bir emekliliği ve Aston Martin’de bunun ötesine geçen bir rolü düşünmüyor. Alonso yine çok eğleniyor. “Yaşımın farkındayım” dedi. “Önümüzdeki 10 yıl falan burada olmayacağımı biliyorum. Bu yüzden yarışmayı bırakırsam belki bir şekilde takıma bağlanırım.”

O gün tekrar geldiğinde 33 numaralı galibiyet bekleyişinin sona ereceğini umuyor.

Alonso, “Bir şampiyonluk kazanmak mükemmel bir şey olurdu. “Son şampiyonluğumdan bu yana geçen tüm yıllarda başka bir şampiyonluk kazanırsam, bu daha önce görülmemiş bir şampiyonluk farkı olurdu. Şu andaki hedefim bu.

“Ya da bu sporu o kadar çok seven birinden bırakmak istediğim miras ki yıllarca yarıştım ve seviyeyi olabildiğince yüksek tuttum. Bu, geri dönüşümün bir parçası olan bir noktayı kanıtlayabilirdi.”

Takım sahibi, Alonso’nun 40’lı yaşlarında olmasına rağmen irade ve kondisyon olarak güçlü olmasına şaşırmıyor.

Stroll, “Bu adamlar gladyatör,” dedi. “Fiziksel ve zihinsel olarak içinde bulunduğu kondisyon ve motivasyonu her zamankinden daha yüksek. Kesinlikle kazanmaya kararlı. Adam sadece büyük bir motivasyon topudur. Herkesi ayağa kaldırıyor ve ‘Hadi, biz kazanacağız’ diyor.”

Bir galibiyet, bir şampiyonluk daha motive ediyor ama onun başka bir arzusu var. Boşanmış ve çocuğu olmayan Alonso, “Bir ailem olsun istiyorum. “Hayattaki en büyük hayalim. Yaşam tarzım nedeniyle hala bunu yapamadım. Yarışmayı bıraktığımda mutluluğumu bulacağım.”