F1 Academy, W Series’in kaldığı yerden devam ediyor

Felaket

New member
İtalya’dan Lella Lombardi 1976 Avusturya Grand Prix’sini 12. bitirirken, Formula 1 Grand Prix’sinde bir kadının yarışmasının üzerinden 47 yıl geçti.

2019’da tamamen kadınlardan oluşan W Serisi, kadınları direksiyon başına geçirmenin bir yolunu yaratmak için yaratıldı, ancak Haziran ayında Formula 1 koltuğunun yakınında hiçbir kadın görülmeden düştü.

Şimdi boşluk, Formula 1 tarafından Nisan ayında başlatılan ve 15 kadın sürücünün yedi raunt üzerinden üç yarışta karşı karşıya geldiği, tamamı kadınlardan oluşan bir yarış serisi olan F1 Academy tarafından dolduruldu. İlk altısı Avrupa’da ve sonuncusu Austin, Teksas’ta.

Ancak dizi, bir sonraki Formula 1 sürücüsünü bulmaktan daha fazlasını konu alıyor. Aynı zamanda kadınları sporda mühendisler ve tamirciler gibi diğer pozisyonlara sokma girişimidir.

“F1 Akademisi’nin konsepti, kadınların kariyer basamaklarını daha yukarılara taşımak için güçlendirilebileceği bir platform yaratmak, aynı zamanda gelecek nesle ilham vermek ve sadece pistte değil, pist dışında da fırsatlar yaratmak.” Susie Wolff, Yönetici Akademi Direktörü, bir röportajda söyledi.

“Sadece bir sonraki Formula 1 sürücüsünü bulmaya odaklanmıyoruz; Sporda gerçekten etkili bir değişim yaratan ve her alanda çeşitliliği artıran bir hareket olmak istiyoruz.”

Wolff, sağlıklı bir motor sporları kariyeri yaşadı. Kartingde geçen başarılı yılların ardından, 2012’de Williams takımında geliştirme pilotu olarak Formula 1’e geçmeden önce çeşitli kategorilerde yarıştı.

İki yıl sonra, Wolff’un İngiltere ve Almanya Grand Prix’lerine antrenman seanslarında gittiği 1992’de Giovanna Amati’den bu yana bir Grand Prix haftasonunda yarışan ilk kadın oldu.

Kadınların motor sporlarına katılımını artırmayı hedefleyen Dare To Be Different kampanyasını kurduktan sonra Wolff, 2018’den 2022’ye kadar Formula E takımı Venturi’nin takım patronu ve ardından genel müdürü olarak görev yaptı.

Mercedes takım patronu Toto Wolff ile evli olan Wolff, “25 yıldır sürücü olduğum için gerçekten şanslıyım. “Bu yüzden tüm bu genç sürücülerin neler yaşadığını ve zorlukların neler olduğunu biliyorum çünkü orada bulundum.

“Artık F1 akademisinde olduğum için, sadece bayrağı kaldırıp ‘Bence bu mümkün’ demiyorum, biliyorum çünkü orada bulundum.” Her spor dalında zirveye çıkmak zor olsa da inanılmaz derecede zor.”

W Series, dikkatleri Formula 1’e girmek isteyen bir grup genç kadın sürücüye çekti. Tüm yarışmacılar dizi tarafından sübvanse edildi ve genel kazanan 500.000 $ kazandı. Program mali sorunlar nedeniyle başarısız oldu.

F1 Akademisi, sürücü başına 160.000 ABD Doları bütçe sağlayan Formula 1 tarafından desteklenmektedir. 15 sürücü bunu kendi sponsorluklarıyla tamamlamalı ve kazanan Formula 3’e yükselmelidir.

Wolff, “Teşekkürler, hakkını teslim etmek gerekirse, W-Serisi bir şeyler başlattı.” “Böyle mi yapardım? Hayır, ama yine de çok şey başardılar.

İş modeline atıfta bulunarak, “F1 Academy’de neyi iyi yaptıklarından ve neyi yanlış yaptıklarından ders almasaydık saf olurduk.” “Ama yine de denedikleri için onları alkışlıyorum çünkü harekete geçen ve bunun hakkında konuşmayan herkes bir dereceye kadar saygıyı hak ediyor.”

F1 Akademisi’nde köklü Formula 2 ve Formula 3 takımları tarafından yönetilen beş takım vardır: ART Grand Prix, Campos Racing, Rodin Carlin, MP Motorsport ve Prema Racing.

Rodin Carlin Takım Patronu Stephanie Carlin, F1 Akademisi ile W Serisi arasındaki en büyük farkın, Akademi’nin “motor sporlarında kadınların dengesini yeniden sağlamaya” odaklanması olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Rodin Carlin’in Formula 2 ve Formula 3 takımlarının takım müdür yardımcısı olan Carlin, bir röportajda “Bu sadece sürücülerle ilgili değil, F1 Akademisi tüm alanlarda kadınların potansiyeli için bir vitrin” dedi.

“Bir yıl önce halkla ilişkiler veya muhasebe dışı kadın personelimiz yoktu ve şimdi F1 Akademi ekibimize katılmak için eğitilen iki tamirci ve bir mühendisimiz var. Buradasınız çünkü kadınları motor sporlarına çekmek için çok çaba var.”

Bir kadının Formula 1’de yarıştığını görme hırsıyla ilgili olarak Carlin, “F1 Akademisi gerçek bir yetenek yetiştiricisi, sonuna kadar gidecek olan o kadın yıldızı ortaya çıkarmaya yardımcı olacak bir itici güç, ancak bu olmayacak” dedi. durum.” Bir anlık iş. Bu uzun bir süreç.”

17 yaşındaki Chloe Grant umutlu olanlardan biri. Ferrari takım patronu Frédéric Vasseur tarafından kurulan ART Grand Prix takımı için yarışıyor.

Grant, ilk sezonda yarışan sürücülerden biri olduğu için şanslı olduğunu söyledi.

Geçen yılki GB4 Şampiyonasını dokuzuncu bitiren Grant, bir röportajda “Bu benim için büyük bir adım” dedi. “Geçen yıl tek kişilik koltuğun temellerini öğrendim ama pek fazla değil.

“Fakat F1 Akademisi’nde sadece birkaç tur attıktan sonra, bu yıl her zamankinden çok daha fazla şey öğrendim ve bu, sürelerimdeki ilerlememde, hızımda ve araca olan güvenimde kendini gösteriyor.”

Herhangi bir F1 Akademisi pilotunda olduğu gibi, Formula 1’e yükselme hedefi açıktır, ancak para bir engel olmaya devam etmektedir. Kartingden Formula 1’e kadar motor sporları basamaklarını tırmanmak muhtemelen yaklaşık 7 milyon dolara mal olacak.

Grant, “Finansal olarak şu anda bu noktaya gelmek, F3 ve F2’den geçmek benim için gerçekçi değil,” dedi, “eğer arkam ve desteğim yoksa.”

Wolff, bir kadının tekrar bir Grand Prix sürmesinin 8 ila 10 yıl sürebileceğini söyledi.

“Bunu söylemek beni incitiyor çünkü şu anda yeterince iyi olabilecek pek çok genç kız var, ancak beklentilerimizde her zaman gerçekçi olmalıyız.” Bu kesinlikle uzun vadeli bir proje ve Bu yüzden Formula 1’in arkasında olması çok önemli çünkü meyvelerini göreceğiz ve alacağız ama bu zaman alacak.”