ABD iki adamı Tesla'nın ticari sırlarını çalmakla suçladı

Felaket

New member
Çin'de yaşayan bir Kanadalı, Salı günü kendisi ve bir iş ortağının Tesla'nın gizli pil üretim teknolojisini satmaya çalışmakla suçlanmasının ardından tutuklandı ve New York'ta tutuldu.

Brooklyn'deki federal savcılar, bir hakimden Klaus Pflugbeil'i ticari sırların çalınması suçlamasıyla kefaletsiz tutmasını talep etti. ABD'nin New York Doğu Bölgesi Başsavcılığı yaptığı açıklamada, onun Salı günü Long Island'da gizli ajanlarla görüştükten ve onlara pil parçaları üretmeye yönelik teknoloji satmaya çalıştıktan sonra tutuklandığını söyledi.

Savcılar, Çin vatandaşı olan 47 yaşındaki ikinci adam Yilong Shao'nun hala kaçak olduğunu söyledi. 58 yaşındaki Bay Pflugbeil'i temsil eden bir kamu avukatı Salı günü geç saatlerde yorum taleplerine yanıt vermedi.

Mahkeme belgelerinde, sırları çalınan şirketin yalnızca “Amerika Birleşik Devletleri merkezli pille çalışan elektrikli araçlar ve pil enerji sistemleri alanında lider üretici” olduğu belirtildi. Mahkeme belgelerindeki bu açıklama ve diğer ayrıntılar Tesla ile örtüşüyor.

Bay Pflugbeil ve Bay Shao, Tesla'nın 2019'da satın aldığı pil üretim teknolojisini satan Kanadalı bir şirket olan Hibar Systems'in eski çalışanlarıdır. Savcılar, başkalarının üretim sürecini kopyalamasına olanak tanıyan çizimlere ve diğer belgelere erişimlerinin olduğunu söyledi.

Mahkeme belgelerine göre Hibar'ı sattıktan sonra adamlar, şirketin teknolojisini Google'daki reklamlar, LinkedIn'deki gönderiler ve bir YouTube videosu aracılığıyla satmaya çalışan bir şirket kurdular. Savcılar, teknolojinin tescilli olduğunu bildiklerini söyledi.

Gizli ajanlar, Eylül ayında Las Vegas'taki bir ticaret fuarında Bay Shao ile tanıştı ve Tesla'nın gizli olduğunu doğruladığı bilgileri satın almakla ilgilendiklerini ifade etti. Ajanlar, Bay Pflugbeil'e bir anlaşma yapmak istediklerini söyleyerek New York'u ziyaret etmeye ikna ettiler.

ABD'nin New York Doğu Bölgesi avukatı Breon Peace, tutuklamanın, hükümetin “ABD şirketlerini rekabet açısından dezavantajlı duruma düşüren, inovasyonu baltalayan ve potansiyel bir ulusal güvenlik riski oluşturan ticari sırların çalınmasına karışanları yargılayacağını” gösterdiğini söyledi. York bir açıklamada şunları söyledi.