11 yıl evvel kapatılan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü yerine, yeni aşı üretim merkezi kuruluyor

Beykozlu

New member
İktidarın 2011 yılında kapattığı aşı üretim merkezi Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü yerine Sıhhat Bakanlığı yeni bir aşı üretim merkezi kuracak.

Cumhuriyet’in birinci Sıhhat Bakanı Tabip Refik Saydam tarafınca 1928’de kurulan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nde aşı üretimi 1998’de durduruldu. Hıfzıssıhha Enstitüsü, 2011 yılında da AKP iktidarı tarafınca kapatıldı. Enstitünün kapatılması Koronavirüs salgını sürecinde bir daha tartışma konusu oldu. Uzmanlar, “17 aşı üreten enstitünün kapatılmasının büyük bir kusur olduğunu ve Türkiye’nin bugün tüm aşıları ithal eden bir ülke haline geldiğini” vurguladı.

İhale açıklanmadı

Birgün’ün haberine bakılırsa, Sıhhat Bakanlığı, “yeni hıfzıssıhha projesi” ismi altında Ankara Esenboğa Havalimanı yakınlarında, 50 bin metrekarelik bir tesis inşa edileceğini duyurdu. Tesisin resmi ismi ise “Hıfzıssıhha-Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Eser Araştırma ve Üretim Merkezi” olacak. Merkezde, aşı ve biyoteknoloji mamüllerinin geliştirilip üretileceği belirtildi.

Sıhhat Bakanlığı’na bağlı Sıhhat Yatırımları Genel Müdürlüğü de merkezin birinci etap ihalesinin yapıldığını deklare etti. Müdürlük, 16 Şubat tarihinde bir şirketle kontrat imzalandığını duyursa da ihalenin fiyatına ve kime verildiğine ait çabucak hemen bir açıklama yapılmadı.

“Hıfzıssıhha Enstitüsü kapatılmak yerine modernize edilip daha âlâ bir pozisyona getirilebilirdi”

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün kapatılmasının büyük bir yanılgı olduğunu vurgulayan Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2’nci Lideri Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, yaptığı değerlendirmede şöyleki konuştu:

“Çağımız salgın hastalık çağı. Bu niçinle de Cumhuriyetin birinci senelerından itibaren her türlü salgına karşı toplumu korumuş ve salgın hastalıklar konusunda epey büyük muvaffakiyetler elde etmiş bir kurumu ortadan kaldırmak sıhhat alanında yapılan en büyük cinayetlerden biridir. Hıfzıssıhha Enstitüsü kapatılmak yerine modernize edilip daha uygun bir pozisyona getirilebilirdi. Lakin iktidar her adımını yıkmak üzerine atıyor. örneğin, kent hastaneleri için hayli esaslı hastaneleri kapattılar. Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün kapatılmasının bilhassa Coivd-19 pandemisi sürecinde toplumda hayli büyük maliyetleri oldu. Türkiye aşı çalışmaları geçmişi olan ve birfazlaca ülkeye de fiyatsız aşı veren bir ülkeydi. Fakat iktidar eliyle ülkemizi aşıda da dışa bağımlı hale getirdiler. İktidar evvela bunun hesabını vermeli. Hıfzıssıhha Enstitüsü yaşatılsaydı Covid-19 salgınında da aşıyı epey daha erken insanlığın hizmetine sunabilirdik.”

Biroldukça aşı üretiliyordu

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü, 27 Mayıs 1928 tarihinde, savaştan yeni çıkan Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan halkların sıhhatinin korunması emeliyle temel laboratuvar hizmetlerini yürütmek için kuruldu. Enstitüde, tifüs, dizanteri, kolera, veba, meningokok, stafilokok, boğmaca, brusella, oral BCG, intradermal BCG, difteri, tetanoz, kızıl, alimunyum presipiteli karma aşılar, lekeli humma, kuduz, çiçek ve grip aşısı da üretiliyordu.