Zincir Emir mantığı nedir ?

kunteper

Global Mod
Global Mod
Zincir Emir mantg, programlanabilir mantk kontrolorlerinin programlanmasnda kullanlan bir programlama olcutudur. Zincir Emir mantg, genellikle programlanabilir mantk kontrolorlerinin (PLC) programlamada kullanlan olcutlerden biridir. PLCler, genellikle cevresel durumlar alglayarak, uretim sureciyle ilgili kontrol veya idare etme islemleri yapmak icin kullanlan sistemlerdir. Zincir Emir mantg, PLClerin kontrol cktlarnn kontrol edilmesi, olaylarn izlenmesi ve surec parametrelerinin ayarlanmas icin kullanlr.

Genel Tanm
Zincir Emir mantg, programlanabilir mantk kontrolorlerinin programlanmasnda kullanlan bir programlama olcutudur. Zincir Emir mantg, genellikle programlanabilir mantk kontrolorlerinin (PLC) programlamada kullanlan olcutlerden biridir. PLCler genellikle cevresel durumlar alglayarak, uretim sureciyle ilgili kontrol veya idare etme islemleri yapmak icin kullanlan sistemlerdir. Zincir Emir mantg, PLClerin kontrol cktlarnn kontrol edilmesi, olaylarn izlenmesi ve surec parametrelerinin ayarlanmas icin kullanlr.

Temel Kavramlar
Zincir Emir mantgnn temel kavramlar arasnda, giris, cks, komut, cizgi ve ckslar bulunur. Girisler, PLCler tarafndan alglanan cevresel durumlar temsil eder. Ckslar, PLCnin cevresel durumlar degistirmesi icin kullanlan sinyallerdir. Komutlar, girislerden ckslara bir zincir olusturmak icin kullanlan kosullardr. Cizgiler, komutlar arasndaki baglantlar temsil eder. Ckslar, PLCnin cevresel durumlarn degistirmesi icin kullanlan sinyallerdir.

Uygulama Ornekleri
Bir PLCnin programnda zincir emir mantgnn kullanm, uretim surecindeki cevresel durumlar alglamak ve kontrol etmek icin onemlidir. Ornegin, bir PLC bir evin stma sisteminin kontrolunu yapmak icin bir program olusturulabilir. Programda, stma sisteminin calsp calsmadgn kontrol eden bir giris bulunur. Giris, evin ssnn bir scaklk seviyesinin altnda olup olmadgn alglayan bir sensor tarafndan uretilen bir sinyal alr.