Yaklaşık On Yıldır Los Angeles’ı Yöneten Eric Garcetti ile Bir Sohbet

Adanali

Active member
Yaklaşık On Yıldır Los Angeles’ı Yöneten Eric Garcetti ile Bir Sohbet
İki dönem sınırlaması nedeniyle yeniden seçilemeyen Belediye Başkanı Eric Garcetti, yaklaşık on yıl önce şehrin 42. belediye başkanı oldu. Kredi… Erin Schaff/New York Times

LOS ANGELES – Geçen hafta Chinatown’da soğuk bir sabah, Eric Garcetti’nin sırıtan taraftarları elini sıkmak için sıraya girerken, yarım daire şeklindeki kameralar Eric Garcetti’nin etrafında tıklandı.

Garcetti, Los Angeles belediye başkanı olarak yaklaşık on yıl süren görevine, ülkenin en büyük ikinci şehri olan Karen Bass’ın devralmasıyla Pazar günü son verdi. Garcetti, son belediye başkanlığı etkinliklerinden birinde yeni uygun fiyatlı konut projelerinin yaratıldığını duyurmak için “Bir sonraki yemek için masayı hazırlıyorsunuz” dedi.

Başka bir konut projesinin temellerini atmak için Çin Mahallesi’nden Marina del Rey’e giderken onunla bir saatlik bir sohbet için buluştuğumda düşünceli bir ruh halindeydi. 51 yaşındaki Garcetti, şehir bir evsizlik krizi, artan Covid oranları ve sürekli ırksal gerilimlerle mücadele ederken, dizginleri çalkantılı bir zamanda Los Angeles’a devretti.

Pazartesi günü, liderlik değişikliği devam ederken, Belediye Meclis Üyesi Kevin de León, Cuma gecesi bir aktivistle münakaşaya girdikten sonra yeni bir eleştiri dalgasıyla karşı karşıya kaldı. De León, bu yılın başlarında sızan bomba gibi bir kayıtta yerel siyaseti ırkçı terimlerle tartışan dört Latin lider arasında yer aldı ve istifa çağrılarına rağmen görevde kaldı.

Kasette de kayıtlı olan ve Belediye Meclisi görev süresi Pazar günü sona eren Gil Cedillo, Pazartesi günü neden daha önce istifa etmemeyi seçtiğini açıkladığı ve kendisine yönelik darbeyi haksız olarak tasvir ettiği cüretkar bir savunma yayınladı. “Eleştirmenlerimin çarpık bağnazlığı, ırksal adalet için büyüyen bir hareketin işareti değil” diye yazdı. “Apaçık bir sorun.”

Garcetti’ye kasetin etkilerini sorduğumda, yorumların “çizgiyi aştığına” inandığını ve istifayı hak ettiğini söyledi. Ancak, Angelenos’un tepkilerinin çoğunun, daha fazla çatlak ekmek yerine şehirdeki koalisyonları sağlamlaştırdığından umutlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Konuşmamızın uzunluk ve netlik için hafifçe düzenlenmiş bölümleri burada.

Kolay bir tane ile başlayacağım. En gurur duyduğun şeylerden bazıları nelerdir?

Hem bugünün krizlerini yönetmeye hem de yarının şehrini inşa etmeye çalıştığımıza gerçekten çok memnunum. Çünkü bence Los Angeles’ın geçmişi çok ileriyi görememek. Su getirmenin ve otoyollar inşa etmenin yanı sıra, büyük altyapı ihtiyaçlarımızın çoğu her zaman reaktif olmuştur. Deprem sonrası binaları güçlendiriyoruz. Bir isyanın ardından ırkçılığa ve ekonomik adaletsizliğe yanıt veriyoruz. “Ah, belki 40 yıllık NIMBYizm adil bir şehir yaratmamıza yardımcı olmadı” demeden önce bir konut krizinin ve bir evsizlik krizinin orada olmasını bekliyoruz.

Politik sermayemi her harcadığımda, ister ayrılan ana endüstri için eyalet düzeyinde sinema vergisi kredileri olsun, ister Tedbir M, ulaşım oy pusulası veya bir yıl boyunca Olimpiyatlar olsun, harcamazdım. Burada belediye başkanı olsam da, barınma önlemleri olsa da, insanların göremediği şeylerle gurur duyuyorum. Çünkü bence işini yaparsan, bundan sonrası için yaparsın.

Bu, olayları olduğu gibi yapmadığımız anlamına gelmez. Pandemi sırasında, muhtemelen 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana karşılaştığımız en büyük tehdide karşı bir araya geldiğini gördüğüm şehirle en çok gurur duyuyorum.

Kaliforniya hakkında daha fazlası

• Los Angeles’ın Yeni Belediye Başkanı :Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Karen Bass’ın tarihi zaferini kutlayan ve aynı zamanda önündeki engellerin altını çizen bir törenle ülkenin ikinci en büyük şehrinin ilk kadın belediye başkanı olarak yemin etti.
  • Çalışan Grevi: California Üniversitesi’ndeki doktora sonrası öğrenciler ve akademik araştırmacılar, daha yüksek his talep etmek için haftalarca süren greve kısmen son vererek işlerine geri döneceklerini söylediler. Yaklaşık 36.000 işçi greve devam ediyor.
  • Bir Nehri Yeniden Yapmak: Los Angeles Nehri’ni evcilleştirmek, Los Angeles’ın bir “megalopolis” olarak ortaya çıkmasına yardımcı oldu, ancak aynı zamanda bölgede açık bir yara izi bıraktı. Nehrin geleceğini hayal etmek yeni zorluklar doğurur.
  • Bir Parça Kara Tarih Yok Edildi: Lincoln Heights – Kuzey Kaliforniya’da ağırlıklı olarak beyaz, kırsal bir ilçede tarihsel olarak Siyah bir topluluk – onlarca yıl dayandı. Sonra Değirmen yangını geldi.
The Los Angeles Times’ta bir muhabir olarak ilk State of the City adresinizi yazdım. bunu tekrar okudum Öykü 2014’ten itibaren ve bana Los Angeles tamamen farklı bir yermiş gibi geldi. Bunu daha önce ima ettiniz, ancak şehir neden – daha iyi bir kelime olmadığı için – şimdi daha karanlık bir yer gibi geliyor?

Bir pandeminin travmasını yaşadık. Yapım aşamasında olan bir konut krizinin zirvesi 40 yıldır. Onu daha koyu olarak tanımlamazdım, çünkü hala çok fazla ışık tonu görüyorum. Daha zor derdim. Burada yaşamak hayatımda olduğundan daha zor.

California Rüyası, sahip olduğumuz harika hava koşullarına dayanıyordu; sahip olduğumuz harika insanlar; sahip olduğumuz harika işler; gerçekten iyi devlet okulları ve uygun fiyatlı konut. Okullar karışık bir çantadır. Devlet üniversitelerimiz hala harika, ancak genel olarak devlet okullarımız eskisi gibi değil ve eyalet çapında konut F gibi.

Los Angeles, dünyanın en çeşitli yerlerinden biri ve sızan kayıt burada etnik ve ırksal bölünmeleri körüklemiş görünüyor. Uyum yaratmaya yardımcı olması için Belediye Başkanı Bass’a ne gibi tavsiyeleriniz var?

Onun için endişelenmiyorum. Bunu içgüdüsel olarak anlıyor. Eyalet Meclisi’nin sözcüsüydü ve yasama organlarını yönetmek için diğer herkesin ihtiyaçlarını anlamanız gerekir. San Fernando Vadisi’nde yaşadı, ailesinin Latin üyeleri var ve Afrikalı Amerikalı. Bence bu iş için ve bu an için gerçekten harika.

Peki sizin için sırada ne var? ABD’nin Hindistan büyükelçisi mi olacaksın?

Ben iyimserim, gerçekten. Yönetimin bunu çözeceğine güveniyorum. Adaylığımdan neredeyse iki yıl sonra, sadece ayakta durmakla kalmıyorum, aynı zamanda “yüzde 100, kesinlikle o doğru niteliklere sahip doğru kişi” diyorlar. Senatörlerin çoğunluğunun bu yönde oy kullanacağına inanıyorum.

İşlerin ne zaman yoluna gireceğine dair bir belirtiniz var mı?

Denemeyi bıraktım. Sanırım önümüzdeki iki veya üç ay içinde olacak. Umarım bahara kadar yerde olabilirdim.

Belediye başkanı olarak istifa ettikten sonraki ilk birkaç hafta için planlarınız neler?

Bu ay kayağa gideceğim. Gerçekten bir matine görmek istiyorum. Roman okuyacağım. Bir takım yürüyüşler. Kızımın okulunda gönüllü. Etrafta dolaşmak için sabırsızlanıyorum: Geceleri Los Angeles’ta araba kullanmak, camlar açıkken müzik dinlemek.

Los Angeles’ta satılık sigaralar. Kredi… Mario Tama/Getty Images

haberin geri kalanı

• aromalı tütün:ABD Yüksek Mahkemesi, aromalı tütünü yasaklayan bir Kaliforniya yasasını engellemeyi reddederek, yasağın önümüzdeki hafta yürürlüğe girmesinin önünü açtı.

• UC grevi:San Francisco Standard’ın bildirdiğine göre, Sacramento belediye başkanı Darrell Steinberg, UC grevine arabuluculuk yapmak üzere seçildi.
GÜNEY KALİFORNİYA

• Dağ Aslanı:Yaban hayatı yetkilileri, Los Angeles’ın P-22 olarak da bilinen rezil pumasını, son davranışlarıyla ilgili endişeleri üzerine bir sakinin bahçesinde yakaladı.

• Su kaynakları:The Los Angeles Times’ın bildirdiğine göre, kuraklık Los Angeles çevresindeki alanı kuruturken, San Fernando Valley yeraltı suyu havzasındaki Superfund sahası, şehir için yeni bir su kaynağı olarak hizmet edecek.
MERKEZİ KALİFORNİYA

• Adam kaçırma girişimi:CBS News’in bildirdiğine göre, Stockton’da 17 yaşındaki bir kız çocuğu kaçırılma girişiminden bir araçtan atlayarak kurtuldu.
KUZEY KALİFORNİYA

• Parkletler:The North Bay Business Journal’ın haberine göre, Napa, Marin ve Sonoma İlçeleri, pandemi döneminden kalma “parkletleri” kalıcı demirbaşlar olarak elinde tutuyor.

• Kıyı özelliği:The San Francisco Chronicle’ın bildirdiğine göre, San Mateo County sahilindeki en büyük koruma hikayelerinden biri, 6.300 dönümlük inişli çıkışlı tepeler ve vadilerin halkın eline geçmesiyle sona ermek üzere.
Kredi… Bill Ryan/WhiteStrobe Fotografik

ne alırsın

1,3 milyon dolarlık evler: Lake Arrowhead’de bir yamaç evi, San Francisco’da iki yatak odalı bir kat mülkiyeti ve Long Beach’te bir Tudor Revival kır evi.

Kredi… New York Times

ne içiyoruz

2022’nin en unutulmaz şarapları.

Cabrillo Ulusal Anıtı. Kredi… The New York Times için Dave Gatley

nereye seyahat ediyoruz

Bugünün tüyosu San Diego’da yaşayan Kathy Hanten’den geliyor:

Bize Kaliforniya’da ziyaret etmek için en sevdiğiniz yerlerden bahsedin. Önerilerinizi [email protected] adresine e-posta ile gönderin. Bültenin gelecek sayılarında daha fazlasını paylaşacağız.

Bize söyle

Kaliforniyalıların bayramları nasıl kutladıkları hakkında yazıyoruz. Sahilde dinleniyor, Disneyland’ı ziyaret ediyor veya ailenizle tamales yapıyor musunuz? Belki de her zaman Golden State içinde özel bir noktaya seyahat ediyorsunuzdur?

[email protected] adresinden bize California tatil gelenekleriniz ve anılarınızla e-posta gönderin. Lütfen adınızı ve yaşadığınız şehri yazınız.

E-posta yanıtınızı yakında çıkacak bir haber bültenine veya basılı olarak ekleyebiliriz. Bize bir yanıt göndererek, okuduğunuzu, anladığınızı ve kabul ettiğinizi kabul etmiş olursunuz. Okuyucu Gönderim Koşulları bize gönderdiğiniz tüm içerik ve diğer bilgilerle ilgili olarak (“İçeriğiniz”). Bu şartları kabul etmiyorsanız herhangi bir içerik göndermeyin.

Indianapolis’ten 25 yaşındaki DeLaney Hartman, 3 Aralık’ta Portage, Indi. Kredi… The New York Times için Tristan Spinski

Ve gitmeden önce, bazı iyi haberler

Tammah Watts, kuş gözlemcisi olduğu anı tam olarak hatırlıyor.

2007 yılının Nisan ayıydı. Bir ameliyat sonrası komplikasyonlardan kaynaklanan kronik ağrıyla mücadele ederek evinde mahsur kaldı. Ağrı o kadar zayıflatıcı hale gelmişti ki, eskiden hevesli bir bisikletçi ve uzun yürüyüşçü olan Watts, bazen kalem tutamaz veya fincanı kaldıramaz hale geldi. Terapist olarak işini bırakmaya zorlamış ve derin bir depresyona girdiği evine hapsetmişti.

Sonra bir gün mutfak penceresinden dışarı baktı. Parlak sarı bir kuş gördü. Büyülenmişti.

Her gün onun tipu ağacının sarı çiçeklerinden zar zor farkedilir şekilde daldan dala atlamasını izliyordu. Ve zamanla, bu kuş onu bahçesindeki diğerlerine götürdü ve Watts’ı acı ve üzüntüsünden çıkarıp dünyaya geri getirdi.

Gördüğü kuşları takip etmeye başladı, yerel bir Audubon Society şubesine katıldı ve yeni kuşlar aramak için eyaleti dolaştı. Şimdi Audubon California yönetim kurulunda oturuyor. Kısacası, kuş gözlemciliğinin hayatını değiştirdiğini söyledi.

Kuş gözlemciliğinin sağlık yararları hakkında daha fazlasını okuyun.

Okuduğunuz için teşekkürler. Yarın döneceğim. — Soumya

Not: İşte bugünkü Küçük Bulmaca .

Briana Scalia ve Steven Moity, California Today’e katkıda bulundu. Ekibe adresinden ulaşabilirsiniz.
[email protected] .

.

Alıntıdır