Üç Michigan Adamı, Whitmer’a Karşı Komploya Yardım Ettikleri İçin Hapis Cezasına Mahkûm Edildi

Adanali

Active member
Üç Michigan Adamı, Whitmer’a Karşı Komploya Yardım Ettikleri İçin Hapis Cezasına Mahkûm Edildi
2020’de Michigan Valisi Gretchen Whitmer’ı kaçırma planına yardım etmekten suçlu bulunan üç kişi, Perşembe günü kendilerini en az yedi yıl hapis cezasına çarptırabilecek uzun hapis cezalarına çarptırıldı.

Üç adam, 24 yaşındaki Paul Bellar, 28 yaşındaki Joseph Morrison ve 45 yaşındaki Pete Musico, eyaletteki rolüne ilişkin sağcı bir tepkinin parçası olarak Demokrat Vali Whitmer’ı kaçırma planına yardım etmekten Ekim ayında mahkum edildi. Kovid kısıtlamaları. Hepsi Michigan’da ikamet eden erkekler, terör eylemlerine maddi destek sağlamak ve yasa dışı çete üyeliğinin yanı sıra ağır ateşli silah suçlamalarından suçlu bulundu.

Duruşma, adam kaçırma planına yönelik genişleyen bir yerel terörizm soruşturmasından doğan bir dizi davadan biriydi. Federal savcılar, bazı mahkumiyetler ve diğer beraatlerle karışık sonuçlar verdi. Bir bütün olarak, vakalar Amerika’da artan siyasi şiddet tehdidinin altını çiziyor olarak görülüyor.

Jackson County Devre ve Probate Mahkemesinin baş yargıcı Yargıç Thomas Wilson, Bay Musico’yu çete üyeliğinden beş ila 20 yıl, terör eylemlerini desteklemekten beş ila 20 yıl arasında ardışık hapis cezaları da dahil olmak üzere 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. ve ateşli silahlar için iki yıl.

Bay Morrison, çete üyeliği ve terör eylemlerine destek vermekten dört ila 20 yıl arasında iki ardışık hapis cezası ve ateşli silah ihlalinden iki yıl daha olmak üzere 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bay Bellar, çete üyeliğinden beş ila 20 yıl, terör eylemlerini desteklemekten dört ila 20 yıl ve ayrıca ateşli silahlar suçundan iki yıl hapis cezası ile yedi yıl asgarî aldı.

Üç adamın her biri en fazla 20 yıldan fazla hapis yatmayacak.

Yargıç Wilson’ın önündeki tartışmalarda, sanıkların avukatları, üç kişinin adam kaçırma planının dışında olduğunu savundu ve Vali Whitmer’ın bu komplo sonucunda ciddi bir psikolojik yara aldığına dair hiçbir kanıt olmadığını vurguladı.

Başsavcı yardımcısı Sunita Doddamani, Yargıç Wilson’ı eyalet yönergelerinin ilk üçte birinde art arda cezalar vermeye çağırdı.

Bayan Doddamani, “Onları uzun hapis cezalarıyla sorumlu tutmanın zamanı geldi çünkü terörizmin amacı korku yaratmaktır” dedi. “Ve onu yenmenin tek yolu, o korkuya teslim olmamaktır.”

Erkeklerin yasa dışı çete üyeliği suçlamasıyla mahkum edilmeleri, üyeleri politikacılara ve polis memurlarına yönelik şiddeti açıkça tartışan bir milis olan Wolverine Watchmen ile olan bağlantılarından kaynaklanıyordu.

Pandemi sırasında Vali Whitmer, Kovid-kontrol önlemlerini zalimce bulan hükümet karşıtı grupların hedefi haline geldi. Geçen ay, eski Başkan Donald J. Trump tarafından onaylanan bir Cumhuriyetçi rakibini yenerek kolayca yeniden seçildi.

Kayıtlı bir görüntüde Vali Whitmer, adam kaçırma planının kendisi üzerinde belirgin, olumsuz bir etkisi olduğunu söyledi ve Yargıç Wilson’ı “demokrasimize yönelik tehdidin ciddiyetini karşılayan bir ceza vermeye” çağırdı.

“Artık kalabalıkları tehditler için tarıyorum” dedi. “Ayrıldığımızda insanlara söyleyeceğim son şeyi dikkatlice düşünürüm. Halkın içindeyken yakınımdaki herkesin güvenliği konusunda endişeleniyorum.”

Bay Morrison; kayınpederi Bay Musico; ve Bay Bellar, adam kaçırma planının lideri Adam Fox ile Michigan’ın Jackson İlçesinde silah eğitimi düzenledi. Perşembe günü mahkûm edilen kişiler terör eylemi işlemekle suçlanmasalar da, savcılar jüri üyelerine sanıkların eylemlerinin suç teşkil eden bir komployu desteklemeye yardımcı olduğunu söylediler.

Bu yılın başlarında, Bay Fox ve dava arkadaşı Barry Croft, federal mahkemede Vali Whitmer’ı kaçırmak için komplo kurmaktan suçlu bulundu. Her ikisi de müebbet hapisle karşı karşıya olan Bay Fox ve Bay Croft’un bu ay hapis cezasına çarptırılması planlanıyor.

Joseph Morrison, sağdan üçüncü; Paul Bellar, sağdan ikinci; ve Pete Musico, sağda, 2020’de Covid kısıtlamalarına kızan protestocular Lansing’deki Capitol binasını işgal ederken Bayan Whitmer’ın ofisinin önünde. Kredi… Seth Herald/Reuters

Bay Musico, Yargıç Wilson’a titrek bir sesle, “Sayın Yargıç, bir karar vermede hata yaptım,” dedi. “İyi bir vatandaş oldum, aile babası oldum, çok uzun zamandır ailemin devasını aldım.”

Mahkeme huzurunda yaptığı açıklamada, Bay Morrison Wolverine Watchmen’den vazgeçti ve hükümet karşıtı aşırılık yanlısı gruplarla ilişki kurmaktan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

“Bu tür fikirlere sahip insanlarla, özellikle Bay Fox ile herhangi bir ilişkim olmasına izin verdiğim için içtenlikle pişmanım” dedi. “Kalbime bu şekilde nefret, korku ve öfke girmesine izin verdiğim için pişmanım.”

Yargıç Wilson’ın önünde Bay Bellar, Vali Whitmer’dan “ona hiçbir şekilde zarar vermek istemediğini” söyleyerek mahkeme salonundaki arkadaşlarından ve aile üyelerinden özür diledi.

Michigan başsavcısı Dana Nessel, ceza duruşmasının ardından yaptığı brifingde, cezaların uzunluğunun ABD’deki aşırılık yanlısı eylemlere karşı bir uyarı işlevi göreceğini söyledi.

“İç terör eylemleri, ceza adaleti sistemi tarafından azami ciddiyet ve ciddiyetle ele alınacaktır” dedi.
Alıntıdır