Tesla, Musk'un 47 milyar dolarlık maaş anlaşmasını yeni hissedar oylarıyla yeniden canlandırmak istiyor

Felaket

New member
Elon Musk'a fazlasıyla borçlu olduğu yönündeki eleştirilerle karşılaşan Tesla'nın yönetim kurulu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bunun ona şirket tarihindeki en büyük maaş paketi de dahil olmak üzere istediği her şeyi vereceğini söyledi.

Mahkemelerdeki ve otomobil piyasasındaki aksaklıklar Tesla'nın yönetim kurulunun incelemesine yol açtıysa da son duyuruda buna dair hiçbir işaret yoktu. Aksine, yönetim kurulu Tesla'nın CEO'su Bay Musk'a olan desteğini artırdı; bu da aktivist yatırımcıları kızdırma ve daha fazla dava riskini göze aldı.

Yönetim kurulunun hissedarlardan Bay Musk için yaklaşık 47 milyar dolar değerindeki bir tazminat planını onaylamalarını isteme kararı, Delaware yargıcının aynı 10 yıllık tazminat paketini geçersiz kılmasından üç aydan kısa bir süre sonra geldi. Hakim, bunun aşırı olduğunu ve şirketin 2018 yılında bunu onaylayan hissedarlara ayrıntılarını gerektiği gibi açıklamadığını söyledi.

Tesla şimdi hissedarlara planın gelişimi hakkında daha fazla bilgi verecek ve onlardan planı tekrar onaylamalarını isteyecek. Bu oylama, satışların düşmesi ve hisselerinin bu yıl üçte birinden fazla düşmesi nedeniyle yatırımcıların elektrikli otomobil üreticisi hakkında giderek daha fazla endişe duymasıyla gerçekleşti. Ayrıca Bay Musk, şirketin ivmesini yeniden kazanmaya yönelik büyük bir plan sunmadı.

Delaware davasında hissedarları temsil eden avukat Greg Varallo, Çarşamba günü ekibinin hangi adımları atabileceği konusunda yorum yapmayı reddetti. Ancak kurulun eylemlerinin, düzenleyicilerin, müşterilerin ve Tesla'nın sürücü destek sistemindeki kusurların kurbanı olduklarını iddia eden kişilerin yasal baskısı altında olan şirkete karşı muhtemelen daha fazla davaya yol açması muhtemel.

Bay Musk'un dünyanın en zengin insanlarından biri olarak statüsünü geri kazanma hamlesinden iki gün önce Tesla, çalışanlarına iş gücünün yüzde 10'unu, yani yaklaşık 14.000 kişiyi işten çıkaracağını söyledi.

Georgetown Üniversitesi McDonough İşletme Fakültesi'nde kurumsal yönetim üzerine çalışan doçent Jason Schloetzer, “Optikler kesinlikle iyi görünmüyor” dedi.

Tesla'nın yönetim kurulunun, sağcı komplo teorilerine verdiği destek birçok potansiyel müşteriyi kızdıran Bay Musk üzerinde daha fazla kontrol sağlamaya çalıştığına dair hiçbir işaret yok. Tam tersine: Haziran ayındaki hissedarlar toplantısı için Çarşamba günü sunulan belgelerde yönetim kurulu, Bay Musk'ın kesinlikle arkasında olduğunun sinyalini verdi.

Yönetim kurulu, hissedarlardan Tesla'nın genel merkezinin Delaware'den Teksas'a taşınmasını onaylamalarını istedi; Bay Musk, Delaware mahkemesinin Ocak ayında maaş paketini iptal ettiği gün talep ettiği bir değişiklikti bu. Ve kurul, hissedarlardan Bay Musk'la yakın bağları olan iki yöneticiyi yeniden atamalarını istedi: Bay Musk ile tatil yapan medya yöneticisi James Murdoch ve kardeşi Kimbal Musk.

Şirketin hamleleri, Bay Musk'un 2018 maaş planını reddeden Delaware Kançılarya Mahkemesi'nden Yargıç Kathaleen St. J. McCormick'in fiilen azarlanması anlamına geliyordu. Yargıç, kararında yönetim kurulunu Bay Musk'un gevşek gözetimi nedeniyle azarladı.

Syracuse Üniversitesi Whitman İşletme Fakültesi'nden doçent Lynne Vincent, mahkeme kararıyla ilgili olarak “Yönetim kurulu ve hissedarlar Musk tarafından kontrol ediliyordu” dedi. “Bu anlaşmayı destekleyenler hissedar çıkarlarının aktif koruyucuları değildi. Bunlar onun kişisel yaşamına ve mali yaşamına gömülüydü.”

Tesla yönetim kurulu, hissedarlardan Bay Musk'un tazminatını iade etmelerini isteyerek Şansölye McCormick'in kararını geçersiz kılmaya çalışıyor.

Tesla CEO'su Robyn Denholm Çarşamba günü hissedarlara yazdığı bir notta, “Delaware mahkemesinin kararına katılmıyoruz ve Delaware mahkemesinin söylediği şeyin şirketler hukukunun çalışma şekli olduğuna inanmıyoruz.” dedi. Şirket ayrıca hakimin kararına itiraz etmeyi planladığını da belirtti.

Bayan Denholm, Bay Musk'a vaat edilen tazminatı reddetmenin “temelde adaletsiz” olacağını söyledi. Tesla'nın, iptal edilen tazminat planı dışında son altı yılda Bay Musk'a hiçbir ödeme yapmadığına dikkat çekti.

Ancak Bay Musk, Tesla hisselerinden milyarlarca dolar kazandı. Cornell Üniversitesi Endüstri ve Çalışma İlişkileri Okulu'nda eski ücret danışmanı ve misafir profesör olan Brian Dunn, ödeme planlarının yöneticileri geçmişteki çalışmaları için ödüllendirmek yerine gelecekte performans göstermeye teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

Bay Dunn, Bay Musk'un X'in, sosyal medya platformunun ve SpaceX gibi şirketlerin sahibi olduğuna işaret ederek, “Planda onu Tesla'ya odaklanmaya zorlayan hiçbir şey yok” dedi. “Bu, yönetim kurulunun hala oldukça kayıtsız olduğunun kanıtıdır” diye ekledi.

Bazı yatırımcılar Tesla'nın son zamanlardaki sorunları göz önüne alındığında adalet argümanını sarsıcı buldu.

Aktivist bir yatırımcı grubu olan Tulipshare'in CEO'su Antoine Argouges, “Şirketin mevcut hedeflere ulaşamaması ve çalışanların yüzde 10'unun işten ayrılması durumunda insanlardan şimdiye kadarki en büyük maaş paketlerinden birini kabul etmelerini istemek berbat bir zamanlamadır” dedi.

Tulipshare, Tesla yönetici maaşlarının karbon emisyonu ve işçi hakları standartlarına uygunluğa bağlı olup olmayacağı konusunda hissedarların oylamasını önerdi. Tesla'nın yönetim kurulu teklifi reddediyor.

Bayan Denholm, Delaware'den ayrılma kararının, eyaletin adalet sisteminden kaçma girişiminden ziyade Teksas'ta varlığı büyüyen bir şirket için mantıklı bir adım olduğunu söyledi. Hissedarlara, “Teksas'ta önemli sayıda üretim, operasyon ve mühendislik çalışanımız var ve yöneticilerimiz orada bulunuyor” dedi.

Kurulun bağımsız olması konusunda ısrar etti. Bayan Denholm, Bay Musk'un tazminat planını değerlendiren yönetim kurulu üyesinin Kellogg ve Walgreens'in eski insan kaynakları yöneticisi olan ve görünüşe göre onunla hiçbir kişisel bağı olmayan Kathleen Wilson-Thompson olduğunu söyledi.

Kurul, Çarşamba günü yaptığı vekaletnamede Tesla yönetim kurulu üyelerinin hissedarları dinlediğini söyledi. Açıklamada, “Yönetim kurulu, Tesla'nın yönetim kurulu ve yönetiminin hissedarlarımız için en önemli konuları anlamasını ve dikkate almasını sağlamak için yıl boyunca en büyük hissedarlarımızla aktif bir diyalog sürdürüyor” dedi.

Bayan Denholm ve yönetim kurulu, Bay Musk'un Ocak ayında, şirketin hisselerinin yüzde 25'inden fazlasının kontrolü kendisine verilmediği takdirde Tesla dışında belirli girişimlerde bulunacağına ilişkin açıklamalarına yanıt vermedi. Şu anda X olarak bilinen Twitter'ın satın alınmasını finanse etmek için milyarlarca dolarlık hisse sattıktan sonra yüzde 22 olan Tesla hisselerinin yaklaşık yüzde 13'üne sahip.

Syracuse Üniversitesi'nden Bayan Vincent, Tesla'nın işten çıkarmalar ve tazminatlarla ilgili kararların nasıl alındığına dair çok az bilgi verdiğini söyledi. “Bunların hiçbirinin şeffaf olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Tesla'nın yönetim kurulu, şirketin elektrikli otomobil pazarının kontrolünü kaybedeceği yönündeki endişeleri ele almadı. Bayan Denholm, Tesla'nın geleceğine dair umut verici bir görüş sundu.

Hissedarlara mesajında, “Tesla, vizyon sahibi liderliğin ve en önemlisi dünyanın en iyi ve en kararlı insanlarının yönlendirdiği, tüm beklentileri aşan ürün ve hizmetler üreten, benzeri görülmemiş bir inovasyon hızına sahip çevik bir şirkettir” dedi.

Bu çalışanların yüzde 10'unu işten çıkarma kararının maliyetleri düşürmek, üretkenliği artırmak ve “bizi bir sonraki büyüme aşamasına hazırlamak” için gerekli olduğunu ekledi.