Sundance, Müslüman Eleştirmenler Beğenmeyinceye Kadar Terörizm Belgeselini Beğendi

Adanali

Active member
Sundance, Müslüman Eleştirmenler Beğenmeyinceye Kadar Terörizm Belgeselini Beğendi
Meg Smaker geçen Kasım ayında kendini çok heyecanlı hissetti. Suudi terörist zanlıları için bir rehabilitasyon merkezinde 16 ay çekim yaptıktan sonra, belgeseli “Cihad Rehab”ın dünyanın en prestijli vitrinlerinden biri olan 2022 Sundance Şenlik’e davet edildiğini öğrendi.

Belgeseli, Suudi Arabistan’daki bir rehabilitasyon merkezine gönderilen ve hayatlarını ona açan, El Kaide ve Taliban’a gençlerin çekiciliğinden, katlanılan işkenceden ve pişmanlıklardan bahseden dört eski Guantanamo tutuklusuna odaklandı.

Film eleştirmenleri, muhafazakarların bu insan portrelerini dizginleyebileceği konusunda uyardı, ancak festivalin gösteriminden sonraki incelemeler güçlüydü.

The Guardian, “Mutlaklıkların yokluğu en zenginleştirici şeydir,” diyerek ekledi, “Bu, önyargılı fikirlerine meydan okumak isteyen akıllı insanlar için bir film.” Variety şöyle yazdı: Sinema “bir mucize ve sorgulayıcı bir meydan okuma eylemi gibi hissettiriyor.”

Ancak saldırılar sağdan değil soldan gelecekti. Arap ve Müslüman film yapımcıları ve onların beyaz destekçileri, Bayan Smaker’ı İslamofobi ve Amerikan propagandası yapmakla suçladı. Bazıları, Arap erkeklerinin hikayesini anlattığını iddia eden beyaz bir kadın olan ırkının diskalifiye edildiğini öne sürdü.

Sundance liderleri geri adım attı ve özür diledi.

Walt Disney’in yeğeni olan Abigail Disney, “Cihad Rehab”ın yönetici direktörüydü ve Bayan Smaker’a gönderdiği bir e-postada bunu “son derece parlak” olarak nitelendirdi. Şimdi inkar etti.

Bayan Disney açık bir mektupta sinema “bir kamyon dolusu nefret gibi indi” diye yazdı.

Ms. Smaker’ın sineması artık dokunulmaz, izleyiciye ulaşamaz hale geldi. Önde gelen festivaller davetleri iptal etti ve belgesel dünyasındaki eleştirmenler sosyal medyaya girerek yatırımcıları, danışmanları ve hatta arkadaşlarını kredilerden isimlerini geri çekmeye zorladı. Kırılmaya yakın.

Smaker, “Naifliğimde, insanların öfkelerini sistemlerinden çıkaracaklarını ve bu sinemanın dedikleri gibi olmadığını anlayacaklarını düşünüp durdum” dedi. “Birçok Amerikalı’nın duymamış olabileceği gerçek bir hikaye anlatmaya çalışıyorum.”

Yazarlık ve kimlik üzerindeki savaşlar, sıkı sıkıya bağlı ve büyük ölçüde solcu bir ekosistem olan belgesel dünyasını düzenli olarak bozuyor.

Bayan Smaker, erkeklerin terörizmi benimsemesine neyin yol açtığını araştırmak istedi. Ancak Arap Amerikalı film yapımcıları, çerçevelemenin çok tanıdık olduğunu söylüyor. Kredi… Meg Smaker

Sektördeki diğerleri gibi para ve tanınma için mücadele eden birçok Arap ve Müslüman film yapımcısı, “Cihad Rehab”ı çok tanıdık bir yaklaşım olarak kınadı. Bayan Smaker’ın Müslümanların hikayesini teröre karşı savaşın merceğinden anlatan en son beyaz belgeselci olduğunu söylüyorlar. Bu belgesel yapımcıları, diyorlar ki, beyaz, Batılı bakışlarını alıyorlar ve empati ile sinema kurbanlarını iddia ediyorlar.

Bir film yapımcısı olan Assia Boundaoui, Documentary dergisi için filmi eleştirdi.

“Dilimin ve topluluğumdaki insanların anavatanlarının beyaz kurtarıcı eğilimleri için fon olarak kullanıldığını görmek mide bulandırıcı” diye yazdı. “Konuşma tamamen empati, ama enerji Indiana Jones.”

Festivallere, Müslümanların “savaşla değil, hayatla ilgili filmler” yaratmalarına izin verme çağrısında bulundu.

Sanatçıların ırksal mı yoksa etnik kimliği mi paylaşmaları ve öznelerine sempati duymaları gerekip gerekmediği tartışması edebiyatta ve sinemada uzun süredir devam ediyor – belgeselciler Ken Burns ve Nanfu Wang gibi birçok sanatçı ve yazar, yalnızca bir kadının hikayesini anlatmanın boğucu olacağını tartışıyor. kendi kültürlerini ve zorluğun kendilerinden farklı dünyalarda yaşamak olduğunu.

“Cihad Rehab” örneğinde, kimlik eleştirisi, filmin politik bir arka plan işlevi görmesi ve bu adamların Guantanamo’da hapsedilmesine yol açan tarihi ve kültürel baskıları incelemesi gerektiği görüşüyle evlidir.

Bazı eleştirmenler ve belgesel yapımcıları, yetkinin indirgeyici ve uyuşturucu olduğunu söylüyor.

San Francisco Belgesel Şenlik için film seçmeye yardım eden Chris Metzler, “’Cihad Rehab’la ilgili hayran olduğum şey, izleyicinin kendi kararlarını vermesine izin vermesidir” dedi. “Bir propaganda parçası izlemiyordum.”

Bayan Smaker’ın başka savunucuları var. The Los Angeles Times’ın Müslüman bir televizyon eleştirmeni olan Lorraine Ali, sinemanın “kendini hesaba çekme ve hesap verme gibi karmaşık bir duygusal süreçten geçen insancıl bir yolculuk ve kusurlu ABD ve Suudi politikasının yıkıcı etkilerine bir bakış” olduğunu yazdı. ”

Sundance’e üzülüyor.

Ali bir röportajda, “Bağımsız sinema dünyasında kimlik siyasetinin silah haline getirilmesi çok fazla” dedi. “Sinema, bu adamların içinden geldiği kültürü anlamak için çok uğraştı ve onları biçimlendirdi. Pek çok insanın görmesi gereken bir sinemayı çöpe atmak zarar verir.”

İtfaiyeciden Sinemacılığa

Bayan Smaker, uçaklar 11 Eylül’de Dünya Ticaret Merkezi’ne çarptığında Kaliforniya’da 21 yaşında bir itfaiyeciydi. İtfaiyecilerin intikam için ağladığını duydu ve merak etti: Bu nasıl oldu?

Cevaplar ararken, Afganistan’ı otostopla gezdi ve yarım yıl boyunca Yemen’in Sana kentine yerleşti ve burada Arapça öğrendi ve itfaiyecilik öğretti. Daha sonra Stanford Üniversitesi’nden film yapımında yüksek lisans derecesi aldı ve Yemenli arkadaşlarının bahsettiği bir yere döndü: Riyad’daki Muhammed bin Nayef Danışmanlık ve Deva Merkezi.

Suudi monarşisi çok az muhalefete tahammül ediyor. Bu merkez, terör zanlılarını rehabilite etmeye çalışır ve hapishane ile butik otel arasında beklenmedik bir mesafeyi kapsar. Spor salonu ve havuzu, arka terapi sunan hocaları ve İslam, Freud ve kişisel mücadeleyi de içeren “cihat”ın gerçek anlamları üzerine dersler veren hocaları var.

Belgeselin orijinal başlığı “Cihad Rehab” da bu yüzden, onu fazla basit bulan destekçilerden bile çok fazla eleştiri aldı. Los Angeles Times eleştirmeni Bayan Ali, “Sinema çok karmaşık ve başlığı da değil” dedi.

Bu tür endişeleri gidermek için yönetmen kısa süre önce sinemanın adını “The UnRedacted” olarak değiştirdi.

ABD, insan hakları gruplarının ziyaret edemediği bu merkeze Guantanamo Körfezi’nden 137 tutuklu gönderdi.

Ancak The New York Times, The Washington Post, The Atlantic ve diğerleri muhabirleri mahkumlarla röportaj yaptı. Çoğu birkaç gün kaldı.

Bayan Smaker, erkekleri El Kaide ve Taliban gibi grupları benimsemeye neyin yönlendirdiğini keşfetmek için bir yıldan fazla kalacaktı.

Suudi yetkililer, çoğu ona el sallayan 150 tutukluyla konuşmasına izin verdi. Konuşacak dört adam buldu.

Muhafız kulesinin hala sineması. Bayan Smaker, belgeselin, bomba yapımcısı, bin Ladin sürücüsü, Taliban savaşçısı gibi erkeklere yönelik suçlamalarla ve insanı bulmak için katmanları soyduğu bir açılış olarak tasavvur etti. Kredi… Meg Smacker

Bu konuşmalar filmin özünü oluşturuyor ve önceki haber raporlarından çok daha derine iniyor. Bu eleştirmenleri caydırmadı. Belgesel dünyasının bir titanı olan Bayan Disney, filmin rakipleri tarafından gündeme getirilen bir noktayı yakaladı. “Bir kişi, hapishane sisteminde, özellikle de kötü şöhretli bir diktatörlükte, özgürce hiçbir şeye rıza gösteremez” diye yazdı.

Bu tartışmalı bir önermedir. Gazeteciler genellikle mahkumlarla röportaj yapar ve “İnce Mavi Çizgi” gibi belgeseller, bu saf özgür rıza engelini ortadan kaldırmadan onlara güçlü bir ses verir.

Bayan Disney, Bayan Smaker’a iyi dileklerini ileterek bir röportaj talebini reddetti.

Lawrence Wright, Pulitzer ödüllü “The Looming Tower: Al-Qaeda and the Road to 9/11” kitabını yazdı ve Suudi Arabistan’da çok zaman geçirdi. Belgeseli gördü.

“Bir muhabir olarak mahkumlar üzerindeki kısıtlamaları kabul ediyorsunuz ve Smaker bunu daha fazla vurgulayarak kabul edebilirdi” dedi. “Ama büyük bir gizemi keşfediyordu – korkunç bir şey yapmış olabilecekleri anlamak – ve bu, bu çabayı gözden düşürmez.”

Samimi erişim elde etmek için, diye ekledi, bir darbeydi.

Bayan Smaker, sinemayı Amerikan suçlamalarıyla -bomba yapımcısı, bin Ladin sürücüsü, Taliban savaşçısı- ve insanı bulmak için katmanları soymakla gelişen bir açılış olarak tasavvur etti.

Güvensizlik güvene dönüştü. Erkekler can sıkıntısı, yoksulluk ve İslam’ı savunmak için El Kaide’ye çekildiklerini anlattılar. Ortaya çıkan, geçmişleriyle orta yaş hesaplaşmasının zirvesindeki erkeklerin portresiydi.

Bayan Smaker, adamlardan birine “Terörist misiniz?” diye sordu.

Dizginledi. “Biri benimle savaşsın, ben onlarla savaşırım. Neden bana terörist diyorsun?”

Eleştirmenleri, bu tür soruların suçlama olarak kaydedildiğini iddia ediyor. Toronto sinema eleştirmeni Pat Mullen, Point of View dergisine şunları yazdı: “Bu sorular erkekleri insanlaştırmaya çalışıyor ama yine de onları terörist olarak görüyorlar.”

San Francisco Şenlik’ten Metzler, bir belgeselcinin izleyicinin aklındaki soruları sorması gerektiğini söyledi.

Film aslında Guantanamo Körfezi’nde Amerikalıların yaptığı işkenceleri konu alıyor. Ali al-Raimi 16 yaşında geldi. “Her gün bir önceki günden daha kötüydü” dedi.

Kendini asmaya çalıştı.

“Hiçbir şey” dedi, “Guantanamo’dan daha kötü değildi.”

Erkekler sıradan olanı özlediler: evlilik, çocuklar, bir iş. Konuşkan bir adam olan Khalid, bir bomba yapımcısı olarak eğitildi; sinemada, artık Cidde’de uzaktan kumandalı araba alarmları ürettiğini söyledi. Belirsizlik sürüyor.

Başarı, Kesinti

Sundance, Aralık ayında, bir sonraki ay düzenlediği 2022 şenliği için “Cihad Rehab”ı seçtiğini açıklamıştı. Eleştirmenler patladı.

Film yapımcısı Violeta Ayala bir tweet’te “Yemenli ve Güney Arap erkekleri hakkında bir sinemanın arkasındaki tamamen beyaz bir ekip” dedi.

Ms. Smaker’ın sinemasının Yemenli-Amerikalı bir baş yapımcısı ve bir Suudi ortak yapımcısı vardı.

230’dan fazla film yapımcısı belgeseli kınayan bir mektup imzaladı. Çoğunluk görmemişti. Mektupta, 20 yılı aşkın bir süredir Sundance’in Müslümanlar ve Orta Doğu hakkında 76 film programladığını, ancak bunların yalnızca yüzde 35’inin Müslüman veya Arap film yapımcıları tarafından yönetildiğini kaydetti.

Sundance, 2022 şenlik filminde yönetmenlerin etnik kökenlerini ortaya koydukları 152 filmin yüzde 7’sinin Ortadoğulu olduğunu kaydetti. Tahminler, Arap kökenli Amerikalıları yüzde 1,5 ile 3 arasında gösteriyor.

Sundance yetkilileri geri adım attı. Zamanın şenlik müdürü Tabitha Jackson, tutuklulardan rıza formlarını görmek istedi ve The Times’a gösterilen bir e-postaya göre Smaker Hanım’ın onları koruma planı daha önce sinemada ortaya çıktı. Bayan Jackson ayrıca planların etik açıdan gözden geçirilmesini istedi ve Bayan Smaker’a uyması için dört gün verdi. Bayan Jackson’a ulaşma çabaları başarısız oldu.

İnceleme, Bayan Smaker’ın güvenlik standartlarını fazlasıyla karşıladığı sonucuna varmıştır.

Bayan Smaker, bir halkla ilişkiler firmasının özür dilemesini tavsiye ettiğini söyledi. “Ne için özür diliyordum?” dedi. “İzleyicilerime kendi kararlarını vermeleri konusunda güvendiğim için mi?”

Tanınmış belgesel yöneticileri, Sundance’in taleplerinin emsalsiz olduğunu söyledi.

Büyük bir şenlik yürüten bir yönetici, Sundance’e Smaker’ın taleplerinin protestocuları cesaretlendirebileceği konusunda uyaran bir e-posta yazacak kadar ileri gitti. Yönetici, festivallerin bir davetiye göndermeden önce “iki, üç, dört kez rüzgarın ne olduğunu” soracağını yazdı.

Bu yönetici, Bayan Smaker’ı daha önce “Cihad Rehab”ı göstermesi için davet etmişti, ancak sineması henüz tamamlanmadığı için kabul etmemişti. Bu yönetici, Müslüman film yapımcılarını rahatsız etme endişesiyle anonim kalmasını istedi.

“Cihad Rehab” Ocak ayında gösterime girdi; çoğu büyük değerlendirme iyiydi. Ama Bayan Smaker’ı eleştirenler ikna olmadılar.

Lübnanlı Amerikalı bir belgeselci olan Jude Chehab, “Ben pratik bir Müslüman kadın olarak bu sinemanın sorunlu olduğunu söylediğimde, sesim beyaz bir kadının öyle olmadığını söylemesinden daha güçlü olmalı. Boş nokta.”

Eski şampiyon Bayan Disney, “Müslüman erkek ve kadınların sürekli olarak terörist veya eski terörist veya potansiyel terörist olarak temsil edilmesinden ne kadar bıktığımı ve bundan ne kadar iğrendiğimi anlayamadım, başaramadım ve kesinlikle anlayamadım” diye yazdı.

Onun ve Sundance’in özrü sektörü sarstı. South by Southwest ve San Francisco festivalleri davetiyeleri iptal etti.

Los Angeles’ın en büyük camisinin eski imamı Cihad Türk şaşkına döndü. Aralık ayında, Abigail’in kardeşi olan arkadaşı Tim Disney, onu bir gösterime davet etti.

“İlk içgüdüm,” dedi, “’Ah, cihat ve İslam üzerine başka bir sinema değil.’ Sonra izledim ve içe dönük ve zekiceydi. Umudum, eylemcilerden ve onların çok dar görüşlerinden korkmayan cesur bir çıkış noktası olmasıdır.”

Zor Bir Mutlu Son

Haziran ayında, Bayan Smaker, Yeni Zelanda’daki Doc Edge şenlik’te başka bir gösterim aldı.

Korkuyla Auckland’a uçtu. Bu iptalle biter mi? Haber sızmıştı ve Toronto sinema eleştirmeni Bay Mullen bir uyarı tweet’i attı.

“Ah çılgın – tartışmalı Sundance doktoru Cihad Rehab saklandığı yerden çıkıyor” diye yazdı ve ekledi: “Neden biri bu sinemayı Sundance’ten sonra programlasın ki? ‘Sizi uyardık!’ başlığı altında dosyalayın”

Yeni Zelanda şenlik başkanlığını yürüten Dan Shanan omuz silkti.

Sundance’te olanlar iyi değildi” dedi. “Film festivalleri rollerine olan inançlarını korumalıdır.”

Bayan Smaker, kredi kartlarını maksimuma çıkardı ve 42 yaşında, ailesinden borç para aldı. Bu onun hayallerindeki Sundance çıkışı değil. “Bununla savaşmak için param ya da nüfuzum yok,” dedi ellerini saçlarının arasından geçirerek. “Ben mühlet değilim bir çıkış yolu görüyorum.”
Alıntıdır