Mississippi Refah Skandalı Brett Favre’nin Çok Ötesine Yayılıyor

Adanali

Active member
Mississippi Refah Skandalı Brett Favre’nin Çok Ötesine Yayılıyor
Eski futbol yıldızı Brett Favre, Güney Mississippi Üniversitesi’nde 5 milyon dolardan fazlaya mal olan bir voleybol stadyumu inşa etmek için federal refah parasını yönlendiren bir şemaya daha da saplanırken, kar amacı gütmeyen bir yardım kuruluşunun başkanına bir soru mesaj attı. fonlar, ülkenin en yoksul eyaletindeki sosyal yardım alanlara gitmesi anlamına geliyordu.

2017’de, stadyumu inşa etmek için harcanacak tanıtım çabaları için 1,1 milyon dolarlık bir teklif hakkında “Beni tıslayacak olsaydınız,” diye yazdı, “medyanın nereden geldiğini ve ne kadar olduğunu öğrenmesinin bir yolu var mı?” Projeyle ilgili birkaç yıl boyunca gönderilen kısa mesajlar, geçen hafta mahkemeye sunulduğunda gün ışığına çıktı ve ilk kez, hikaye hakkında sürekli olarak haber yapan küçük kar amacı gütmeyen haber sitesi Mississippi Today tarafından yayınlandı.

Bu ödemeden çok daha fazlası, Bay Favre’ın çok ötesine geçen dalgalı bir skandalda açığa çıktı. Çok çeşitli siyasi atamalar, eski futbol yıldızları, bir zamanlar profesyonel güreşçiler, iş adamları ve eyaletin eski Cumhuriyetçi valisinin çeşitli arkadaşları, hepsi muhtaç ailelere ayrılan parayı cebe atmak veya kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Perşembe günü, eski Vali Phil Bryant altında Mississippi İnsan Hizmetleri Departmanı’nın yönetici direktörü olarak görev yapan John Davis, federal refah fonlarını zimmete geçirmekle ilgili hem federal hem de eyalet suçlamalarını kabul etti. Mahkeme belgelerine göre, arkadaşlara ve akrabalara milyonlarca dolar transfer edildi.

Devletin Mayıs ayında açtığı davaya göre, “Milyon Dolarlık Adam” lakaplı eski gösterişli emekli güreşçi Ted DiBiase ile iki oğlu ve bunlarla bağlantılı çeşitli kuruluşlara yaklaşık 5 milyon dolar aktarıldı. bir bakanlık. Davaya göre paranın çoğu hayali hizmetlere, sahte işlere, birinci sınıf seyahat düzenlemelerine ve hatta bir oğlunun Malibu, Kaliforniya’da 160.000 dolara mal olan lüks bir rehabilitasyon merkezinde kalmasına gitti.

Benzer şekilde, devlet, ünlü bir destekçi ve motivasyon konuşmacısı olarak hareket etmesi için ödeme yapılan eski bir lise futbol fenomeni ve profesyonel koşucu olan Marcus Dupree’nin, satın almak ve bir evde yaşamak için aldığı 371.000 dolara herhangi bir sözleşme hizmeti vermediğini iddia ediyor. Kapalı bir sitede bir yüzme havuzu ve bitişik at otlakları ile yayılan konut.

Dava, Hall of Fame kariyerinde 140 milyon dolardan fazla kazanan Bay Favre’ye, hiç yapmadığı konuşmalar için 1,1 milyon dolar ödendiğini söyledi. Davaya göre ayrıca, yatırım yaptığı bir biyoteknoloji girişimine kanalize edilen 2 milyon dolardan fazla devlet fonunu da yönetti.

Metin mesajları, eski Vali Phil Bryant’ın Bay Favre’nin Güney Mississippi Üniversitesi’ndeki son teknoloji bir voleybol tesisi için federal para almasına yardım ettiğini gösteriyor. Kredi… Rogelio V. Solis/Associated Press

Üç kişiden hiçbiri suçla suçlanmadı ve hepsi görevi kötüye kullanmayı reddetti. Ancak Mississippi’deki en alaycı gözlemciler bile, iddialardaki faaliyetin yüzsüzlüğü ve ulusun en yüksek yoksulluk oranına sahip bir devletin tarihinde pişirilen eşitsizlikleri ne kadar derinden yansıttığı karşısında şaşkına döndü.

Demokrat bir Temsilci olan Bennie Thompson, “Yoksulların vurgunluğu devam ediyor” dedi. “Tersten Robin Hood gibi – fakirden alıp zengine veriyorsun” diye ekledi.

Hileli bağışlarla ilgili suçlamaların tümü, 24 milyon dolardan fazla ödemeyi talep eden 38 kişi ve kuruluşa Mayıs ayında açılan davada ortaya konmuştu. Yoksullara yardım etmek yerine, Muhtaç Aileler için Geçici Yardım veya TANF olarak bilinen federal refah programı, evcil hayvan projeleri ve kişisel kazanç için bir rüşvet fonu haline geldi.

Devlet, paranın genellikle hiçbir zaman sağlanmayan hizmetler için sifonla çekildiğini ve her halükarda bunların dağıtılmasını düzenleyen hem federal hem de eyalet düzenlemelerine uymayacağını iddia ediyor. Dava, Mayıs 2020’de yayınlanan ve 94 milyon dolarlık TANF fonunun yoldan çıkmış olabileceğini öne süren bir devlet denetimini takip ediyor.

Eyalet denetçisi Shad White’ın Mississippi tarihindeki en büyük kamu yolsuzluk davalarından biri olarak nitelendirdiği olayda kamu fonlarını kötüye kullanma suçlamasıyla Şubat 2020’de altı kişi tutuklandı. Çoğu suçunu kabul etti; Hinds County bölge savcısı Jody E. Owens II, federal ve eyalet müfettişleri tarafından ortak bir soruşturmanın daha fazla kişiye karşı suçlamada bulunabileceğini söyledi.

Kıdemli Bay DiBiase ve Bay Dupree’nin avukatları, yorum taleplerine yanıt vermedi. Bay DiBiase ve David’in Kalbi Bakanlıklarını temsil eden avukat Michael T. Dawkins, mahkeme belgelerinde müvekkillerinin yasal olarak hareket ettiğini söyledi.

Suçlamalar ilk ortaya çıktıktan sonra, Bay Dupree’nin avukatı J. Matthew Eichelberger, müvekkilinin parayı kazandığını belirten bir mektup yayınladı.

Bay Favre’nin avukatı Bud Holmes, yorum için bir talepte bulunmadı. Hem kendisi hem de Bay Favre, futbol efsanesinin fonların federal bir refah programından geldiğini bilmediğini defalarca söylediler.

Washington’daki Bütçe ve Politika Öncelikleri Merkezi’nde kıdemli bir politika analisti olan Aditi Shrivastava, temel yardım söz konusu olduğunda, Mississippi’nin harcadığı para miktarında ABD eyaletleri arasında 47. sırada olduğunu söyledi. Merkez tarafından derlenen rakamlar, birkaç kişiye ödenen medyan maksimum faydanın, Mississippi’de 260 dolar ile karşılaştırıldığında, Temmuz 2021’de aylık 498 dolar olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar, dolandırıcılığın köklerinin, yoksul ailelere ödenen nakit yardımların devletlere verilen blok bağışlarla değiştirildiği 1996 yılında bu tür programlarda yapılan değişikliklerden kaynaklandığını söyledi. Parayı, yoksul aileleri istikrarlı istihdama yönlendirmeyi vurgulayan dört federal yönergeye göre dağıtmaları gerekiyor, ancak pratikte eyaletlere ve valilere geniş hareket alanı veriliyor.

İronik olarak, Mississippi Yasama Meclisi ayrıca “dolandırıcılık ve kötüye kullanımı önlemek için” beşinci bir kılavuz ekledi. Bu, yardımın alıcılarına yönelikti, ancak devlet şimdi suçluların programı yürüten kamu görevlilerini içerdiğini iddia ediyor.

Mississippi Toplum Eğitim Merkezi adlı kar amacı gütmeyen bir eğitim örgütünü yöneten Nancy New ve oğlu Zach New, geçen bahar TANF fonlarını kötüye kullanma suçlamalarını kabul ettiler.

Bay Bryant’ın avukatı, metin mesajlarını “kiraz toplanmış” olarak reddetti. Kredi… Rogelio V. Solis/Associated Press

Mahkeme belgelerinde ortaya çıkan metin mesajları, Bayan New ile birlikte çalışan eski Vali Bryant’ın Bay Favre’ye Bay Bryant ve Bay Bryant’ın evinde inşa edilecek son teknoloji bir voleybol tesisi için federal para almasına yardım ettiğini ileri sürdü. Favre’nin mezun olduğu okul, Bay Favre’nin kızının spor yaptığı Güney Mississippi Üniversitesi.

“Projesinde ona yardım edebilir miyiz?” Bay Bryant, Temmuz 2019’da Bayan New’e yazdığı bir metinde Bay Favre ile yeni konuştuğunu belirtti.

2020 yılında, eyalet denetçisinin raporu, üniversitenin yoksullara yönelik programlar için – henüz inşa edilmemiş olan voleybol merkezi de dahil olmak üzere – tüm spor tesislerini kullanmak için sahte bir kiralama için 5 milyon dolar aldığını söyledi.

Denetim, Mississippi İnsan Hizmetleri Departmanı tarafından News’in kar amacı gütmeyen kuruluşu aracılığıyla ödenen paranın aslında inşaata gittiğini söyledi. Geçen Nisan ayında Bay New, federal hükümetin “tuğla ve harç” projeleri için kullanmasını yasakladığı TANF fonlarından üniversiteye 4 milyon dolar transfer etmekten suçlu bulundu.

Geçen hafta yayınlanan metinler, merkezin programlarını tanıtmak için yapılan 1,1 milyon dolarlık sosyal yardım sözleşmesinin -hiç yapılmayan iş- parayı stadyuma yönlendirmenin başka bir yolu olduğunu gösteriyor gibiydi.

Ağustos 2017’de, tesis için ayrılan paranın kaynağının gizlenmesiyle ilgili metin konuşmasında, Bayan New, Bay Favre’ye, onun “rahatsız” olduğunu anladığı konusunda güvence verdi, ancak bu tür bilgiler hiçbir zaman halka açıklanmadı. Ertesi gün şunları yazdı: “Vay canına, Phil Bryant’la telefondan yeni çıktım! O bizimle gemide! Bunu başaracağız!”

Bay Bryant’ın avukatı William M. Quin II, metin mesajlarının valinin Bay Favre’yi ve devlet yetkililerini hibenin nasıl alınacağı konusunda cesaretlendirdiği ve yönlendirdiği iddiasını desteklemediğini söyledi. E-postayla gönderilen bir açıklamada, “İddia açıkça yanlıştır” dedi ve metin mesajlarını “kiraz toplanmış” olarak reddetti. Bay Bryant herhangi bir görevi kötüye kullanmakla suçlanmadı.

Voleybol stadyumu aslında davanın bir parçası değildi. Geçen Temmuz, kayıp milyonları geri almak için devlet tarafından tutulan eski bir ABD avukatı olan J. Brad Pigott, üniversitede olanlar hakkında mahkeme celbi vermeye başladıktan sonra görevden alındı. Bay Favre devlete 1,1 milyon doları geri ödedi – ancak eyalet denetçisi hala 228.000 dolar faiz borcu olduğunu söyledi.

Çocuk Savunma Fonu’nun güney bölge ofisi müdürü Oleta Garrett Fitzgerald, yoksullara yardım eden kuruluşların valiler tarafından verilen blok hibelerin kötüye kullanıma davet olabileceğinden uzun süredir endişe duyduklarını söyledi.

“Bu fiyaskodan çok önce bu paranın rüşvet fonu haline gelme tehlikesi vardı” dedi.

Bay Favre’nin kızı, Güney Mississippi Üniversitesi’nde voleybol oynadı. Kredi… Rogelio V. Solis/Associated Press

Mississippi’de, o ve diğerleri, sorunun, eyaletteki Cumhuriyetçi valilerin ve son yıllardaki yasama organlarının, yoksullara yardım etmek için tasarlanmış hükümet programlarına ideolojik olarak karşı çıkması gerçeğiyle daha da arttığını söyledi. “Muhtemelen – akıllarında – hak etmeyen insanlara gitmesi gereken parayı kullanmanın komik olduğunu düşündüler” dedi sanık yetkililer.

Kongre üyesi Bay Thompson, Mississippi’nin Medicaid’i genişletmeyi reddeden ve tıbbi tedavi, barınma ve çocuk devayı iyileştirme amaçlı federal parayı düzenli olarak geri çeviren 12 eyaletten biri olduğunu belirtti. Bayan Shrivastava, 2020’nin sonunda Mississippi’nin harcanmamış TANF fonlarında 47 milyon dolar olduğunu söyledi.

Güney Mississippi Üniversitesi’ndeki öğretim üyeleri, okulun, paranın yardım etmeyi amaçladığı türden ailelerden birinci nesil öğrencileri kabul etmekten gurur duyduğunu söylüyor. Fakülte senatosu başkanı ve deniz bilimi profesörü Denis Wiesenburg, son zamanlardaki istenmeyen ilgi hakkında “Kimse bundan çok mutlu değil” dedi. Üniversitenin itibarını zedelediğini biliyoruz” dedi.

Skandal, büyük ölçüde Mississippi Today’in inatçı raporları nedeniyle yıllar içinde ortaya çıktı. Ancak bu, en çok etkilenenlerin öfkesini dindirmez.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Mississippi Düşük Gelirli Çocuk Deva Girişimi’nin yönetici direktörü Carol Burnett, insanların toplu taşımanın iyileştirilmesi veya çalışan yoksullar için çocuk deva gibi girişimlere gitmesi gereken on milyonlarca doların görünüşe göre dağıtılmasından dehşete düştüğünü söyledi. onun yerine zengin siyasi ahbaplara. “Onlar gibi insanlara yardım etmeyi amaçlayan bu parayı çok kötüye kullanıyor ve yardıma ihtiyacı olmayan insanlara yönlendiriliyor” dedi. “Çıldırtıcı.”

Jenny Vrentas raporlamaya katkıda bulundu.
Alıntıdır