“Merkez, Arvind Kejriwal’ın sesini bastırmak istiyor”: AAP’den Atishi

Adanali

Active member
Yeni Delhi:

Merkezi Soruşturma Bürosu’nun (CBI), ulusal başkentin tüketim vergisi politikasına ilişkin devam eden soruşturmayla bağlantılı olarak Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal’ı mahkemeye çağırmasının ardından, Delhi bakanı ve Aam Aadmi Partisi’nin (AAP) lideri Atishi Cumartesi günü merkezin istediğini söyledi. Modi hükümetine karşı yüksek sesle konuştuğunda Kejriwal’ın sesini bastırmak için.

Medyaya hitaben Atishi, “CBI yarın Delhi CM’sini mahkemeye çağırdı. Neden soruşturmaya çağrıldı? Kejriwal’ın evinde milyonlarca rupi mi bulundu? … Altın Bisküviler, bireysel bir AAP liderine veya MLA’ya karşı önde gelen kanıtlar bulundu. Şimdi bu soruşturma makamları, Kejriwal’ın sesini bastırmak istedikleri için Arvind Kejriwal’ı arıyorlar.”

Bugün merkeze ve başbakana karşı sesini yükselten liderin Arvind Kejriwal olduğunu söyledi.

Atishi ayrıca şunları söyledi: “Modi ji’nin hükümeti yönetmesinden bu yana neredeyse 10 yıl geçti. Enflasyonu düşürmekten bahsediyorsunuz. Ama her şeyin fiyatı arttı. Sadece Arvind Kejriwal buna karşı sesini yükseltti.”

Delhi’deki bakan iş olmadığını ve 5 milyondan fazla gencin işsiz olduğunu söyledi. Ayrıca ülkede yaklaşık 22 milyon insanın yetersiz beslendiğini söyledi. Ve sadece Kejriwal’ın bu konuları ele aldığını söyledi.

“Soru, ülkenin parasının nereye gittiğidir. Modi ji başbakan olduktan sonra, yalnızca özel arkadaşlarının serveti keskin bir şekilde artar. Kejriwal, mecliste bu yolsuzluğu katman katman ifşa ediyor, bu nedenle Modi ji, Kejriwal’ın oyunu bastırmak istiyor” dedi.

Atishi, merkez Kejriwal’ı ne kadar tehdit ederse etsin, AAP’nin yolsuzluğa karşı halkın sesini yükseltmeye devam edeceğini söyledi.

“AAP, CBI ve ED aracılığıyla Arvind Kejriwal’ı susturabileceklerini düşünüyorlarsa korkmuyor” diye ekledi.

Delhi’nin özel tüketim vergisi politikasıyla ilgili önemli bir gelişmede, CBI 16 Nisan’da Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal’ı çağırdı.

AAP liderleri, Kejriwal’ın sorgulanmak üzere CBI huzuruna çıkacağını söyledi.

Kejriwal’ın kilit danışmanlarından biri olan eski Delhi Başbakan Yardımcısı Manish Sisodia, tüketim vergisi politikası davasındaki usulsüzlükler nedeniyle hapiste.

Sisodia, Delhi’de özel tüketim vergisi politikasının tasarımı ve uygulanmasında usulsüzlükler olduğu iddiasıyla ilgili bir davayla ilgili devam eden soruşturmanın bir parçası olarak ED ve CBI tarafından tutuklandı.

CBI, Sisodia’yı 26 Şubat 2023’te tutukladı. Daha sonra, 9 Mart’ta acil servis onu saatlerce sorguladıktan sonra Tihar hapishanesinde tutukladı.

ED ve CBI, tüketim vergisi politikası değişikliğinin usulsüzlükler, lisans sahiplerine verilen uygunsuz ayrıcalıklar, lisans ücreti muafiyetleri veya indirimleri ve yetkili makamın onayı olmadan L-1 lisansının yenilenmesini içerdiğini iddia etmişti. Soruşturma makamları, yararlanıcıların “yasadışı” kazançları suçlanan yetkililere yönlendirdiğini ve tespit edilmekten kaçınmak için hesaplarına yanlış girişler yaptıklarını söyledi.