McLaren’ın Formula 1’de Oscar Piastri’den beklentileri yüksek

Felaket

New member
Oscar Piastri’nin çaylak Formula 1 sezonundaki üç yarışta McLaren’in başkanı Zak Brown, sürücüsü hakkında cesur bir açıklama yaptı.

Brown, “İşaretler, elimizde geleceğin bir dünya şampiyonunun olduğunu gösteriyor” dedi. “Oscar, onu araca aldığımızdan beri etkileyiciydi. Çok olgun, çok odaklanmış ve çok teknik biri.”

22 yaşındaki Avustralyalı Piastri, Brown’ın sözlerinden dolayı baskı hissetmek yerine, onların onu motive etmesine izin veriyor.

Piastri, “Zak ve tüm ekibin bana inanması ve ayrıca burada oyalanmak için olmadığımızı ancak bunu başarmak için burada olduğumuzu belirten bu yorumların olması güzel” dedi. “Kuşkusuz ben de bunu başarmayı istiyorum, muhtemelen Zak’ten bile daha fazla.”

Piastri, Formula 1 yolunda olağanüstü bir genç kariyerine sahipti; 2017’de Britanya Formula 4 Şampiyonası’nı ikinci sırada bitirip iki yıl sonra Formula Renault Eurocup’ı kazandı ve ardından arka arkaya Formula 3 ve Formula 2 şampiyonlukları elde etti.

Geçtiğimiz sezon Formula 1’de yer olmadığından Alpine’de yedek pilot oldu.

Fernando Alonso’nun bir yıl önce sezon sonunda Alpine’den ayrılıp Aston Martin’e katılacağını açıklamasının ardından Alpine, 2023’te Piastri’nin pilot olacağını söylemişti. Piastri bunu yalanladı.

McLaren, kendisiyle bir anlaşmaya vardığını söyledi ve bu anlaşmazlık Eylül ayında McLaren’in lehine çözüldü.

McLaren için yıla zorlu bir başlangıç yapan Piastri, güçlü bir çaylak sezonu geçirdi.

Piastri performansından dolayı kendisine yalnızca “B” notu verdi. “Benim zevkime göre çok fazla hata vardı” dedi.

Piastri, İspanya Grand Prix’sine katılma sırasında kendisini rahatsız eden bir hata yaptığını hatırladı. “İyi bir tur atıyordum ancak 10. virajda çok geç fren yaptım, zirveyi biraz kaçırdım ve ardından pistin ıslak kısmına çarptım.” dedi. “O andan itibaren oyun bitti. Kendime oldukça kızdım.”

“Herkes gibi ben de her zaman elimdekilerden en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyorum ve bu yıl bazı yarışlarda bundan yararlanma fırsatlarını kaçırdığımı hissediyorum.”

Bu sezon topladığı 36 puanla Temmuz ayındaki Britanya Grand Prix’sini dördüncü, Macaristan’daki bir sonraki yarışta beşinci ve altı gün sonra Belçika sprint yarışını ikinci sırada tamamladı.

Hollanda Grand Prix’si antrenmanında duvara çarparak yaptığı hataya rağmen takım patronu Andrea Stella da Piastri’nin potansiyelinden bahsetti.

Stella, “Her şeyden önce hızı görüyorsunuz” dedi. “Dünya şampiyonu olma potansiyeline sahip sürücülerin doğal hıza sahip olması gerekiyor, bunu hemen gördük.

“O halde yeteneklerini kullanabilecek bir kafaları olmalı ve Oscar da kafasını gürültüden ve parazitlerden uzak tutuyor. Dikkatini dağıtmadığı için öğrenmeye karşı güçlü bir tutumu var.”

Stella, araba daha rekabetçi hale geldikçe bunun belirginleştiğini söyledi.

“Yani bu onun doğal yeteneği, öğrenme yeteneği ve ayrıca bir dizi değere, ahlaka ve ahlak anlayışına sahip iyi bir insan” dedi. “Oscar’da gördüğümüz bu birinci sınıf işçiliğin parçaları işte bu unsurlardır.”

Piastri’nin eski Red Bull sürücüsü ve menajeri Mark Webber gibi güçlü bir müttefiki var.

Webber, Piastri’nin “kendisi için çıtayı son derece yükseğe koyan ve bunun kariyerinin bu noktasına kadar elde ettiği başarıya önemli ölçüde katkıda bulunan” bir sürücü olduğunu söyledi.

Webber, Brown ve Stella’nın Piastri’ye neden aşık olduğunu anlayabiliyor.

“İzleyen girişimler gördükleri şeyin çok ama çok benzersiz olduğu yönünde yorum yapıyor” dedi. “Bu sektördeki en önemli şey doğru insanların gördüklerini sevmesidir.”

Piastri, yaşına rağmen çevresinde oluşan coşkuya kapılmayacak kadar aklı başında.

“En büyük baskı her zaman kendinizden gelir” dedi. “Bazı açılardan dış baskıyla başa çıkmayı kolaylaştırıyor ama insanların bana bu şekilde inanması kesinlikle güzel.”