Maharashtra çiftçisi 512 kg soğan satarak 2,49 Rs kar elde etti

Adanali

Active member
Soğan yetiştiricilerinin ürün için iyi bir fiyat alması gerektiğini söyledi.

Pune:

Maharashtra, Solapur’dan bir çiftçi, 512 kg soğanını bölgedeki bir tüccara satarak yalnızca 2,49 rupi kar elde ettiğini öğrendiğinde kötü bir şok yaşadı.

Solapur’daki Barshi tehsil’de yaşayan 63 yaşındaki çiftçi Rajendra Chavan, Solapur’daki pazar bahçesindeki soğan mahsulünün kg başına 1 Rs fiyat aldığını ve tüm kesintilerden sonra bu önemsiz meblağı nihai net kar olarak aldığını söyledi. Hafta.

PTI’ye konuşan Chavan, “Solapur’daki bir soğan tüccarına ondan 2,49’a satması için beş yüz kilodan daha ağır 10 çuval soğan göndermiştim” dedi.

Bayinin bana teklif ettiği fiyat beşte biri 100 Rs idi.

Mahsulün toplam ağırlığının 512 kg olduğunu ve ürün için aldığı toplam fiyatın 512 rupi olduğunu söyledi.

“İşçilik, tartım, nakliye ve diğer masraflar için 509,51 Rs düşüldükten sonra, 2,49 Rs net kar elde ettim. Bu bana ve eyaletteki diğer soğan yetiştiricilerine bir hakarettir. Böyle geri dönüşler alırsak nasıl hayatta kalacağız? ?” O sordu.

Soğan çiftçilerinin mahsul için iyi bir fiyat alması gerektiğini ve etkilenen çiftçilerin tazmin edilmesi gerektiğini söyledi.

Chavan, ürünlerin kaliteli olduğunu iddia ederken, perakendeci bunların kalitesiz olduğunu söyledi.

“Çiftçi sadece 10 torba getirdi ve ürünler de kalitesizdi. Böylece beşte bir başına 100 rupi aldı. Böylece, tüm kesintilerden sonra net kar olarak 2 Rupi aldı,” dedi tüccar.

Aynı çiftçinin yakın geçmişte bana 400’den fazla çuval satarak iyi karlar elde ettiğini ekledi.

“Bu kez 10 poşete yakın kalan ürünleri getirdi ve fiyatlar düştüğü için bu ödülü aldı” dedi.

PTI’ye konuşan çiftçi lideri ve eski milletvekili Raju Shetti, şu anda çıkan soğanın “harif” bir meta olduğunu ve uzun süre saklanamayacağını ve bu nedenle ürünün raf ömrünün kısa olduğunu söyledi.

“Bu soğan bir an önce piyasada satılmalı ve ihraç edilmelidir. Ancak arz fazlası nedeniyle piyasada soğan fiyatları düştü” dedi.

Bu soğanı NAFED’in satın almayacağını, dolayısıyla tek seçeneğin hükümetin bu ‘Kharif’ soğanı için piyasayı açması olduğunu sözlerine ekledi.

“Hükümetin soğan ithalat ve ihracat politikası tutarsız. İki kalıcı pazarımız vardı – Pakistan ve Bangladeş, ancak tutarsız hükümet politikaları nedeniyle bizim yerimize İran’dan soğan almayı tercih ettiler. Üçüncü pazar Sri Lanka ama herkes onların durumunu biliyor ve kimse ürünlerini nakletmek için risk almıyor” dedi.

Hükümetin bu soğanı satın alması veya çiftçilere sübvansiyon vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

(Başlık dışında, bu haber Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon beslemesi tarafından yayınlanmıştır.)

Günün Öne Çıkan Videosu

“Karşılık vermedik çünkü…”: Pencap polisi Amritsar Rampage’da Haberler’ye