Lewis Hamilton, Formula 1’deki bir sonraki adımını düşünüyor

Felaket

New member
Lewis Hamilton’ın Formula 1 ile işi henüz bitmedi.

“Sonsuza kadar değil ama içimden bir ses ‘Henüz işin bitmedi’ diyor. İtmeye devam etmelisin. Yapacak daha çok şeyiniz var, başaracak daha çok şeyiniz var,” dedi yedi kez şampiyon bir röportajda.

Takımıyla Mercedes ile olan sözleşmesinin bitmesine sadece bir yıl kaldı, ancak kış aylarında takım patronu Toto Wolff ile yeni bir sözleşme için görüşmelere başlayacak. Her iki tarafın da uzaklaştığını hayal etmek zor olsa da, Hamilton’ın geleceği hakkında soru işaretleri uyandırıyor. Ne de olsa önümüzdeki sezon 38 yaşında olacak.

2021’deki rekor sekizinci şampiyonluğundan sadece üç saniye sonra kazandıktan sonra, bu yıl şampiyonluk mücadelesinden çok uzaktaydı. Ancak şu an istifa etmeye niyeti yok.

Hamilton, “Bir gün yarışmayı bırakmak zor olacak.” “Bu işi 30 yıldır yapıyorum ve sonunda durmam 30 yıldan fazla zaman alacak. Şanslıyım ki, tam bu saniye, şimdi değil.”

“Babam ve erkek kardeşim ‘Evet, sonsuza kadar yarış’ derler çünkü onlar yarışçıdır. Annem ve kız kardeşim için kesinlikle istediğimi yapmamı istediklerini hissedebiliyorum” diye ekledi.

“Ayrıca üzerinizde ağır bir yük olmasının ne kadar yorucu olduğunu da görebilirsiniz. Bazen kız kardeşimin evine gittiğimde kanepede kendimden geçiyorum.”

Hamilton böyle düşünüyorsa neden devam etsin? “Çünkü yaptığım işi sevdiğimden hiç şüphem yok” dedi. “Her hafta sonu meydan okumayı, her hafta sonu bir takım olarak ortaya çıkmamızı gerçekten seviyorum.”

Hamilton son yıllarda bir sürücüden daha fazlası haline geldi. Çeşitlilik için konuşmak ve değişim için zorlamak söz konusu olduğunda sesi güçlü hale geldi.

Haziran 2020’de, motor sporlarındaki siyahların sayısını artırmak için Hamilton Komisyonu kuruldu.

Formula 1: Pistte ve pist dışında

Hamilton, Mercedes’in yine 2020’de başlayan ve takıma yeni katılanların yüzde 25’inin yeterince temsil edilmeyen gruplardan gelmesini sağlamayı amaçlayan beş yıllık bir program olan Accelerate 25’i oluşturmasına yardımcı oldu.

Geçen yıl Hamilton, eğitim ve istihdamdaki boşlukları doldurarak yetersiz hizmet alan geçmişlere sahip gençlerin hayatlarını dönüştürmeye adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Mission 44’ü kurdu.

Hamilton’ın ateşinin yakıtı, Mayıs 2020’de George Floyd’un ölümüydü.

Hamilton, “Bugünü gerçekten beklemiyordum. “Uzun zamandır ağlamamıştım. Muhtemelen daha önce en son ağladığımda teyzemdi. [Diane Hamilton] kanserden öldü. Son iki haftadır onunla birlikteyim. Çocukları için gerçekten güçlü olmaya çalıştığımı hatırlıyorum.”

“Sonra George Floyd vardı. Her şey yıkıcıydı. Çocukken yaşadığım ve gerçekten kimseyle paylaşamadığım şeyleri gündeme getirdi.”

Formula 1, #WeRaceAsOne girişimini başlatarak ırkçılık ve eşitsizliğe karşı mücadeleye desteğini gösterdi. Hamilton, sürücüleri bir yarıştan önce diz çökmeye çağırdı.

Floyd’un ölümü özellikle Hamilton’ı etkiledi.

“Annesini aradığı zamandı” dedi. “Herkesi kırıyor çünkü teninizin rengi ne olursa olsun kendinizi onunla özdeşleştirebilirsiniz.

“Sonra, bu adam ve oğlu tarafından nakavt edilmek ve ayrıca annem veya babam için bağırmak istemek gibi, yaşadığım deneyimlerin sonundayken korktuğum anlar oldu ve onlar değildi. zamanda orada.

Hamilton, Floyd’un ölümünden sonra 2020’nin “muhtemelen ilk kez gerçekten ırkçılığa ve kuruluşlar içinde çeşitlilik eksikliğine karşı konuştuğumu duyduğumu” söyledi.

İki yıldan fazla bir süre sonra, hala birçok engel olduğunu söyledi. “Daha fazla böyle kalmayacağını” umuyor.

“İnsanlarla bu zor konuşmaları gündeme getirmezsem, bunlar tartışılmayacak veya ele alınmayacak veya kuruluşlar enerjilerini daha fazla kapsayıcılık yaratmak için kullanmayacaklar” dedi.

“Bu konuşmaları yapmak için zaman harcamak ve bunun ne anlama geldiği ve herkes için ne kadar olumlu olabileceği zaman alıyor. Onlara sahip olmak sürekli bir görevdir.”

Hamilton ilerleme kaydettiğini hissediyor, ancak zamanındaki talepler Mercedes’e olan taahhütleriyle çelişiyor.

Hamilton, “Son birkaç yılda katmanları yavaş yavaş soyduğumu söyleyebilirim, ancak ilgi odağı olduğunuzda bu kolay olmuyor.” “Spot ışıklarının altında bu kadar büyüme olması gerçekten ama gerçekten kolay değil. çok fazla hata yapıyorsun Hiçbir şey sizi bu yolculuğa hazırlayamaz.

“Yeterince yapmadığımı hissettiğim günler var, daha fazlasını yapmam gerektiğini hissetmediğim günler var ve sonra hayatımdaki sorun için insanların suçlandığını hissettiğim günler var. her yerde. Benden çok daha uzun. Yaptığım şeyi yapmaya devam etmek için rotada kalmam gerektiğini kendime hatırlatmaya devam etmeliyim.

Hamilton, sürücü arkadaşlarının desteğine sahip olduğunu biliyor. Bu, özellikle 1980’lerde üç kez şampiyon olan Nelson Piquet’in birkaç ay önce yaptığı bir röportajda Hamilton’ı tanımlamak için ırkçı bir terim kullandığı Temmuz ayında durum buydu.

Formula 1 içinde yaygın bir kınamaya yol açtı.

McLaren pilotu Daniel Ricciardo, Hamilton’ın başarılarından dolayı saygıyı hak eden ilham verici bir figür olduğunu söyledi.

Ricciardo, “Şu anda başlangıç dizilişinde, spordaki en büyük isim,” dedi. “İnsanlara ulaşma, cesaretlendirme ve ilham verme yeteneğinin farkına varmasını sağladı.

“Bir platforma sahip olabilirsiniz, ancak değişiklik getirmeyi istemelisiniz ve o çok sesli, bu konuda güçlü hissediyor ve elbette pek çok durumla bağlantı kurabiliyor.”

Ricciardo, Hamilton’ın deneyimlerinin açık sözlü konuşmasına izin verdiğini söyledi.

“Her zaman yardımcı olur” diyor. “Otantik, gerçek ve birinin bir arka planı olduğunda takip etmesi daha kolay.

“Birisi onun gibi bir karakterin çok açık olmayabilecek konularda konuştuğunu gördüğünde, bunun etkisi daha büyük oluyor. Kendini ortaya koyacak kadar cesur olduğu için onu tebrik ediyorum.”

Bu nedenle, Hamilton ve Wolff yeni bir anlaşma hakkında konuştuklarında, konu paradan daha fazlası olacak.

Hamilton için pistte geçen zorlu bir sezona rağmen Wolff, sürücüsünün “kendisi için doğru olanı hissetmekte çok iyi olduğunu” söyledi.

“Bu görüşmeleri düzenli olarak yapıyoruz, özellikle sözleşme uzatmayla ilgili değil, daha çok insanlar olarak nereye gittiğimiz ve hedeflerimizin ne olduğu hakkında.” “Sürekli bu tartışmayı yapıyoruz.

“Böyle kötü bir yılın ona Formula 1’e veda etmeyeceğinden emindim. “Araba yeterince iyi değil ve bu yüzden gidiyorum” diyemeyecek kadar güçlü, dirençli ve kararlı. .”

Hamilton, pistte ve pist dışında başarması gereken daha çok şey olduğunu biliyor.

“Bu kadar çok enerjiye sahip olmamın bir nedeni var, hala yaptığım yoğunlukta ve özveriyle antrenman yapabiliyorum” dedi.

“Sonunda bir ailem olmasını isteyeceğim ve tamamen buna odaklanacağım ama şimdi Formula 1’de Mercedes ile birlikteyim.”