Kanseri yendi, bisikletle Anadolu cinsine çıktı

Beykozlu

New member
İzmir’in Bergama ilçesinde 2 yıl evvel yakalandığı kanser hastalığını atlatan bisiklet tutkunu Emine Aktürk (50), hastalara takviye olmak ve farkındalık oluşturmak maksadıyla arkadaşı Dilek Elibol (50) ile 18 Nisan’da 4 bin kilometrelik Anadolu çeşidine çıktı.

Evli, 3 çocuk annesi emekli terzi Emine Aktürk, 2020 yılında rahatsızlanınca gittiği hastanede göğüs ve lenf kanserine yakalandığını öğrendi. Kemoterapi süreciyle tedavisine başlanan Aktürk, hastalığa karşı moralini bozmadı ve tek tutkusu olan bisikletiyle hayata sıkı sıkıya sarıldı. Yatmak yerine bisikletiyle gezmeye devam eden Aktürk, hastalığının hafifçelediğini hissettiği periyotta de biroldukca bayana bisiklet eğitimi verdi.

İki yıl içerisinde hastalığı yenen Aktürk, yaşadığı güçlü süreçlerin akabinde kanser hastalığına dikkat çekmek ve hastalara moral vermek emeliyle Dilek Elibol ile Helenistik devrin en kıymetli sıhhat merkezi olan Bergama Asklepion Örenyeri’nden esinlenerek ‘Sağlığın Doğduğu Kentten Güneşin Doğduğu Yere’ projesini başlattı.

Proje kapsamında Elibol ile 4 bin kilometrelik Anadolu cinsine çıkan Aktürk, gideceği kentlerde kanser hastalarıyla buluşup onlara moral vermek istediğini söylemiş oldu. Aktürk ve Elibol, bisikletleriyle 3 ayda tipi tamamlamayı hedeflediklerini söylemiş oldu.

“Kanser hastası bayanlara umut için yola çıktık”

“Kanser hastalarına moral vermek, hobinin bir insanı nasıl motive ettiğini göstermek gayeli Bergama’dan, sıhhatin doğduğu kentten doğuya, güneşin doğduğu yerlere bisikletle gitmek istedim” diyen Emine Aktürk, şöyleki konuştu:

“Bu bir farkındanlık çeşidi. Yol boyunca yeni beşerlerle tanışacağız. Birtakım kanser hastaları arkadaşlarla görüşeceğiz. Hoş bir farkındalık çeşidi olacak. Hem bayanlara birebir vakitte kanser hastalarına umut açısından yola çıktık. Natürel ki yola çıkmadan evvel hekimime danıştım. Hekimim da öbür bayanlara da örnek olması açısından çıkabileceğimi söylemiş oldu. Yollarda bana ulaşan biroldukça kanser hastası bayanlarla da görüşmelerimiz olacak. Rastgele bir hobinin beşere nasıl âlâ geldiğini göstermek için aslında bunu yapıyoruz. Cinse çıkmadan evvel bizi arayanlar oldu. Bunun ortasında Aydın da vardı. Aydınlı bisikletli bayanlarda var. Bizi konuk ettiler. Aydın’ı hayli sevdik biroldukca bayan bizimle bağlantıya geçti. Aydın’ı da tanımış olduk”

(DHA)