Hünkar Beğendi

Felaket

New member
Hünkar Beğendi Tanımı İçin Gereçler

Beğendi için;

• Köz patlıcan (Ben konserve kullandım)
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1,5 su bardağı rende kaşar
  • 1 su bardağı süt
  • Tuz
  • Karabiber
Üst kısmı;

• 1 kg dana kuşbaşı (Kavurmalık kullandım)
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • Pul biber
  • Tuz
  • Sıcak su
Üzerine;

• Doğranmış maydanoz
Hünkar Beğendi Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle etimizi yıkayalım ve yapışmaz kızgın tavada mühürleyelim. ondan sonrasında kendi suyunda kısık ateşte pişmeye bırakalım. Etimiz pişerken biz beğendi için közlenmiş patlıcanları doğrayalım.
  2. Öteki gereçlerin hazırlığını yapalım. Yapışmaz tavaya tereyağını alalım eriyince unu ekleyip, kavuralım. İçerisine patlıcanları ekleyerek kavurmaya devam edelim.
  3. Sıra sütte sütü yavaş ekleyelim. Denetimli olalım kıvam kıymetli. Rende kaşarları da yavaş yavaş yedirerek ekleyelim. Son olarak tuz ve karabiber ilavesiyle beğendiği tamamlayalım. ????
  4. Etimiz lokum kıvamında olacak o yüzden ortada denetim edip, su eği yapalım.
  5. Et pişince salça, tereyağı, pul biber ve tuzunu ekleyelim. Kavurmaya devam edelim. Ben bu kademede biraz sıcak su ekledim. yavaşça sulu kalması için.
  6. Son olarak bir fiske kekik atıp eti kapatalım. Evett artık sıra bu harikulade lezzetli yemeği servis etmekte. Alta beğendi üzerine et ve en son dokunuşuyla maydanoz. Deneyenlere şimdiden afiyet olsunnn ????????
Hünkar Beğendi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı