Formula 1 İtalya Grand Prix’sini Red Bull pilotu Max Verstappen kazandı

Hasan

New member
AJANSSPOR HABER

17:29

2022 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın İtalya’nın Monza pistinde gerçekleştirilen 16. yarışında zafer Red Bull pilotu Max Verstappen’in oldu. Yarışa 7. bayağı başlayan şampiyona başkanı Verstappen, Ferrari’nin meskeninde yarışı kazanan isim oldu.

Pole konumunda başlayan Ferrari pilotu Leclerc ise erken pit stopun akabinde ikinci sefer pite geldi lakin beklediği tempoyu bulamadı ve ikinci sırada yarışı tamamladı. İtalya’da podyumu tamamlayan isim, Mercedes ile yarışa 3. kolay başlayan George Russell oldu.

Max Verstappen’den şampiyonluğa son adım

17:46

Bu sonuçla Verstappen, arka arda 5., bu sezonki 11., mesleğinin ise 31. yarış zaferini kazandı. Verstappen ayrıyeten Monza’da birinci sefer podyuma çıkmayı başardı. En yakın rakibi Leclerc ile 116 puan fark yakalayan Max Verstappen, bir daha sonraki yarışta farkın 138 olması halinde şampiyonluğunu ilan edecek.

De Vries, birinci Formula 1 yarışında puan aldı

17:43

Monza’da Ricciardo, Stroll, Alonso ve Vettel ise yarışı tamamlayamadı. Albon’un yerine Williams koltuğuna oturan Nyck De Vries, mesleğinin birinci Formula 1 yarışını 9. sırada tamamladı. Nyck de Vries, tek bir yarışla şampiyonada Nicholas Latifi’yi geçmeyi başardı.

Verstappen: “Her lastik setinde epey hızlıydık”

17:44

Yarış sonunda Max Verstappen, “Harika bir yarış çıkardık. Her lastik setinde fazlaca süratliydik. Güvenlik aracından evvel farkı denetim ettik. Start epey düzgündü, kendi ritmimi bulup 2. sıraya çıktım. Araba sürmek epeyce keyifliydi, bizim için mükemmel bir gün. Sonunda burada podyuma çıktım.” sözlerini kullandı.

Leclerc: “Tifosi’nin önünde kazanmayı fazlaca isterdim”

17:47

Yarışa pole konumunda başlayan lakin ikinci bitiren Ferrari pilotu Charles Leclerc ise “Yazık oldu lakin elimden geleni yaptım. Tifosi’nin önünde kazanmayı epeyce isterdim. Gerideyken neler yapacağını bilemiyorsun, pite girmeyi seçtik. Yarıştan olağan ki epeyce keyifli değilim, neleri yanlış yaptığımızı konuşacağız.” dedi.

Leclerc: “Tifosi’nin önünde kazanmayı hayli isterdim”

17:45

Yarışa pole durumunda başlayan fakat ikinci bitiren Ferrari pilotu Charles Leclerc ise “Yazık oldu lakin elimden geleni yaptım. Tifosi’nin önünde kazanmayı epey isterdim. Gerideyken neler yapacağını bilemiyorsun, pite girmeyi seçtik. Yarıştan olağan ki epey memnun değilim, neleri yanlış yaptığımızı konuşacağız.” dedi.