Formula 1 Haberleri | Son şampiyon Max Verstappen’den Türkiye GP kelamları

Hasan

New member
AJANSSPOR – HABER

Formula 1’de geçen dönemin şampiyonu Max Verstappen, dönem takviminde yer almayan Türkiye Grand Prix’siyle ilgili açıklamalarda bulundu. De Marke’ye konuşan Hollandalı pilot, İstanbul’da bulunmaktan keyif aldığını söylemiş oldu.

“Orada olmaktan hakikaten zevk alıyorum”

“Türkiye Grand Prix’sinin takvimde yer almasını ister miydin?” sorusuna samimiyetle karşılık veren Red Bull pilotu Max Verstappen “Evet, orası kusursuz bir pist. Orada olmaktan hakikaten zevk alıyorum. Takvimde yer alan en sevdiğim pistlerden, kentlerden biri. Maalesef fazlaca fazla gelemedim fakat gelecekte katiyetle daha fazla ziyaret etmek istiyorum zira hakikaten hoş görünüyor ve orada geçirdiğim vakitten hakikaten keyif almıştım. ” tabirlerini kullandı.

Verstappen, muvaffakiyetin sırrını deklare etti

Geçen dönem ve bu dönemden öğrendiklerini de lisana getiren Verstappen “Genel olarak yıllar ortasında edinilen genel bir tecrübenin, daha düzgün performans göstermemize epeyce yardımcı olduğunu düşünüyorum. Ve bilhassa şampiyonluk için savaşırken en kıymetli şey yanılgıları en aza indirgemeye çalışmak ve her hafta sonu puan kazanmaya çalışmak. Bunun katiyetle muvaffakiyetin anahtarı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“kimi vakit güç yoldan öğrenmek iyidir”

17 yaşındayken Formula 1 tarihinde start alan en genç isim olan Verstappen, geçmişe dönüp baktığında pişmanlık yaşadığı bir şeyin olmadığını belirtti. Verstappen “Dürüst olmak gerekirse, birinci yarışına çıkan Verstappen’e epeyce fazla bir şey söylemeyeceğim. Zira öğrenmenin ve sıkıntı yoldan öğrenmenin değerli olduğunu düşünüyorum. Her şeyi evvelinde bilip engelleyebilirsen bu çok sıkıcı olur. kimi vakit güç anlara gereksinim duyarsınız. Bunlar mutlaka sıkıntı anlar ancak sizi mutlaka daha düzgün ve daha süratli bir pilot haline getirir. Yani hayli fazla bir şey söylemezdim. kimi vakit güç yoldan öğrenmek düzgündür.” dedi.

“Bundan zevk alıyorum”

Formula 1 pilotu olarak ağır tempodan yorulup yorulmadığı sorusunu da cevaplayan Verstappen “Bunun üzerinde çalışmanız gerekiyor. Formula 1 ile ilgili uygulamakla yükümlü olduğum bir programım var. Bu yüzden buna ahenk sağlamanız gerekiyor. Lakin bunun yanında arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte vakit geçirmeniz ve boş vakit içinderınızın olması da değerli. Fakat şu anda her şey yönetilebilir durumda ve bundan zevk alıyorum. Eğlenceli ve yönetilebilir olduğu sürece bunu sürdürebilirim.” dedi.

Max Verstappen’in kariyeri

Max Verstappen, 17 yaşındayken birinci Formula 1 yarışına çıktı ve 18 yaşında birinci Formula 1 zaferini elde etti. Kendisi üzere Formula 1 yarışçısı olan babası Jos Verstappen, oğlu Max Verstappen’ı yarış konusunda çok destekliyordu. Max Verstappen, 2016 döneminde Red Bull Racing ile anlaştı ve muahedesinin üzerinden birkaç hafta daha sonra şampiyonluk için yarışarak birincilik elde etti. Bu galibiyeti ile Max Verstappen, 18 yaşında Formula 1 tarihli en genç pilot unvanını kazandı.

Formula 1’de şampiyonluğu son çeşitte almıştı

Geçen dönem koşulan Abu Dhabi GP’de yarış boyunca Verstappen’in önünde olan Hamilton için 53. çeşitte Latifi’nin duvara çarpması ve güvenlik aracı gelmesiyle işler büsbütün aksine dönmüştü. Hamilton pite girmemiş ve Verstappen pite girerek taze lastiklerini takmıştı. Güvenlik aracının son tıpta pisti terk etmesiyle yarış bir daha başladı. Lastikleri bitmek üzere olan Lewis Hamilton’ı son çeşitte geçen Max Verstappen, Formula 1’in yeni şampiyonu olmuştu.