Delhi, şimdiye kadarki en yüksek tüketim vergisi geliri olan 5.500 Rs’yi açıkladı: yetkililer

Adanali

Active member
Delhi, 2022-23’te günlük ortalama 17 lakh şişe satışı kaydetti.

Yeni Delhi:

Yetkililer Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yıl ortasındaki bir politika değişikliğine ve merkezi makamlar tarafından devam eden bir soruşturmaya rağmen, Delhi hükümetinin 2022-23 döneminde “şimdiye kadarki en yüksek” tüketim vergisi gelirini 5.548,48 milyar Rupi olarak açıklamayı başardığını söyledi.

Üst düzey bir tüketim vergisi dairesi yetkilisi, günlük ortalama 17 lakh şişe satışıyla, tüketim vergisi dairesinin günlük ortalama gelirinin 19,71 milyar Rs olduğunu ve bunun 2021-2022 arasındaki toplam geliri aştığını söyledi. Yetkili, “Ayrıca 2021-22’de tüketim vergisi ve KDV dahil 6.762 milyar Rs’lik toplam geliri aştık ve 2022-23’te 6.821 milyon Rs’ye ulaştık” dedi.

17 Kasım 2021’de Delhi hükümeti, daha sonra yolsuzluk ve kötü yönetim iddialarının gölgesinde kalan, reform odaklı yeni bir tüketim vergisi politikası başlattı. Özel satıcıların şehir genelinde içki dükkanı açmasına izin veren yönerge, LG VK Saxena’nın uygulamasındaki iddia edilen usulsüzlüklere ilişkin bir CBI soruşturması önerilmesinin ardından geçen yıl Delhi hükümeti tarafından geri çekilmişti.

Politika (2021-22) nihayet Ağustos 2022’de sona erdi. Hükümet, 1 Eylül 2022’den itibaren, dört şirketinin şehirdeki içki ticaretini yürüttüğü eski tüketim vergisi rejimine geri döndü.

Tüketim yetkililerine göre, geçen yılın Eylül ayından bu yana açılan 117 toptancı ve 10’u alışveriş merkezi (L10) mağazası olmak üzere 573 devlete ait perakende mağazası aracılığıyla yaklaşık 1.000 marka tescillendi. Kentte toplam 930 otel, kulüp ve restoran da perakende müşterilere hizmet veriyor.

“Bu, yıl ortasındaki bir politika değişikliğine, yeni tüketim vergisi politikasına yönelik devam eden soruşturmalara ve hükümetin o zamandan beri 300 £ kar bildiren DCCWS, DTTDC, DSIIDC ve DSCSC şirketleri tarafından perakende alkollü içki satışlarını devralmasına rağmen başarıldı. 1 Eylül 2022 bugüne kadar milyar Rs, ”dedi yetkili.

1 Eylül 2022 tarihinden itibaren uygulanacak olan poliçe, Özel Tüketim Dairesi’nin yeni bir poliçe üzerinde çalışması nedeniyle altı ay daha uzatıldı. Yetkili, tüketim vergisi dairesinin, Delhi’deki yasadışı içki ithalatını kontrol etmek için finans departmanı ve polisi aktif olarak dahil ederek marka bulunabilirliğini artırmak, devlet mağazalarının kalitesini iyileştirmek ve daha müşteri dostu hale getirmek ve yaptırıma odaklanmak istediğini de sözlerine ekledi.