Charles Leclerc ve kardeşi Arthur yarış için Monako’ya dönüyor

Felaket

New member
Prenslikten gelen Monaco Grand Prix hayranları, kendi arkadaşlarından biri olan Monaco doğumlu Ferrari’den Charles Leclerc’in yarışını izlemeye alıştı.

Charles’ın küçük kardeşi Arthur Leclerc Cumartesi günü orada Formula 2 ile yarışırken bu yılki etkinlikte iki yerli yer alacak.

Arthur, “Bu, ailemle çok küçük yaşlardan beri yarıştığımız bir pist,” dedi. “Monaco’da Formula 1’i izlerken çok eski anılarım var ve tek hayalim onların yerinde olmak ve Monaco’da Formula 1’de yarışmaktı.” Formula 1’de sürmüyorum, Formula 2’de sürüyorum ama bu bir rüyanın gerçekleşmesi. Heyecan verici.”

22 yaşındaki Arthur, Ferrari için yarışan ve 2022 sürücüler şampiyonasında ikinciliği bitiren 25 yaşındaki Charles’ın küçük erkek kardeşi.

Charles, “Arthur’un bir sürücü olarak gelişmesinden çok etkilendim,” dedi. “F2, F1’den önceki son adım. Dolayısıyla, başarılı olursa, başarması gereken en büyük şeylerin hayalini kurabilir.”

Formula kariyerinin beş yılında, Arthur gençliğinde birkaç yıl karting yaptıktan sonra Formula 2’ye yükseldi.

O ve Charles, küçük yaşlardan itibaren motor sporlarına ilgi duydular, bu tutku onlara 1980’lerden itibaren ulusal Formula 3 şampiyonalarında yarışan babaları Hervé’den geçti. 2017 yılında öldü.

Arthur, Grand Prix’i evlerinde izlediklerini ve “bunu denemek ve yeniden üretmek için doğrudan PlayStation’da Formula 1 oyununa eriştiklerini” söyledi. [the drivers] yaptı.”

Ayrıca Fransa’nın Brignoles kentine, aile dostları Bianchis’e ait go-kart pistine arabayla gittiğini hatırladı. Jules Bianchi, Charles’ın vaftiz babası ve 2015’te bir kazadan sonra hayatını kaybeden bir Formula 1 pilotuydu.

Charles, “Bir hafta sonu veya çarşamba öğleden sonra okuldan sonra çok sık birlikteydik,” dedi. “Jules Kart’ı sürdük; abim [Lorenzo]; Jules’un erkek kardeşi Tom; Arthur; ve diğer bazı arkadaşlar ve bunlar, bu sporla ilgili sahip olduğum en iyi anılar olmaya devam ediyor.”

Arthur, Fransa’da 8 yaşında karting yapmaya başladı, ancak nadiren.

“Devam etmek için gerçekten paramız yoktu” dedi. “Ağabeyimle gitme seçeneğim vardı. [or] kendim” ve erkek kardeşi seçildi. Arthur, “Charles çok daha yüksek bir seviyedeydi” dedi.

Ailenin, Charles’ın kariyerini ellerinden geldiğince finansal olarak destekleme kararı, Arthur’un kabul ettiği ancak vermekte zorlandığı bir karardı. Babası bazı girişler için “biraz para” toplamayı başardığında gençken yarışlara geri döndü ve 2014’te Kart Yarış Akademisi unvanını kazandı, ancak yine de sadece ara sıra yarıştı.

Ancak 2017’nin sonunda ailesi, İtalya’daki Adria Uluslararası Yarış Pisti’nde genç takım Prema Racing ile bir günlük Formula 4 testi yapması için ayarladı.

“Elbette, kötü yapsaydım, başka bir şey yapmayı düşünürdüm; İyi olsaydım belki verirdik [a career] “Dene,” dedi Arthur. “Bu testten önce deli gibi titriyordum, devam etmesi için onu ikna etmek için tek bir şansım olduğunu biliyordum. Gerçekten iyi gitti.”

“Yarışmadan bu kadar çok zaman geçirmeme rağmen, arabada kendimi zaten oldukça rahat hissediyordum” diye anımsıyor ve o günden önce “yalnızca bilgisayar oyunlarıyla” yarış arabası deneyimi kazandığını sözlerine ekliyor.

Arthur, 2018’de Fransız Formula 4’te, 2019’da Almanya Formula 4’te yarıştı ve 2020’de Ferrari’nin Genç Sürücü Akademisi’ne katıldı. Formula 3’e geçti, birkaç yarış kazandı ve 2022’de yakın bir şampiyonluk mücadelesi verdi, ancak altıncı oldu.

Arthur, “Birinci yılımda biraz deneyim eksikliği yaşıyordum,” dedi. “Geçen yıl boyunca şampiyonluk için savaştım, son yarışta şampiyonluğu kazanmayı başardım, her şeye tek bir yarışta karar verildi. Bir yarış şampiyonluğu yansıtmadığı için şampiyonanın böyle bitmesi üzücü ama durum bu.”

Daha sonra 2023 sezonu için DAMS takımıyla Formula 2’ye geçti ve şimdi podyumda yer alarak şampiyonluk yarışında yedinci sırada yer alıyor.

Arthur, “Mutluyum ve mutlu değilim, daha iyisini yapabileceğimizi düşünüyorum” dedi. “Olumlu nokta tutarlılık, tutarlılığı büyük ölçüde geliştirdik, çoğu yarışı puanlarla bitirdik, ancak saf performans açısından biraz daha rekabetçi olmak istiyoruz.”

Önceki sezonlarda olduğu gibi, Formula 2 takımları bu yıl da Grand Prix hafta sonlarında Formula 1 pistlerinde yarışacak. Kardeşler, özellikle rota ipuçları veya pist koşulları hakkında tavsiyeler veriyor.

Charles, açıklama yapmadan önce, “Ona çok fazla tavsiye vermemeye çalışıyorum,” dedi. “Ona tavsiye vermemeye çalışmıyorum, her zaman yardımcı olmaya çalışıyorum. Öte yandan, babamın bana yaklaşımı bu olduğundan, onun bu sporda tek başına büyümesini istiyorum. Bunun çok önemli bir şey olduğunu ve bana çok yardımcı olduğunu düşünüyorum, bu yüzden ona karşı benzer bir yaklaşım sergilemeye çalışıyorum. Ama beni her zaman arayabileceğini ve her şeyi sorabileceğini biliyor ve ben her zaman onun yanında olacağım.”

Kardeşler genellikle birbirlerinin yarışını izlerken gerginleşirler.

Charles, “Arthur yarışını izlerken, yarışırken olduğumdan çok daha gergin oluyorum çünkü yarışmanın tehlikelerini düşünmüyorum,” dedi. “Kardeşim oradayken tamamen farklı bir hikaye çünkü o zaman bazen işlerin ters gidebileceğini anlıyorum ve sevdiğiniz biri o arabada olduğunda, bu kesinlikle farklı bir duygu.”

Ağabeyi ile aynı.

“Onun yarışlarını izlerken benimkinden çok daha gerginim.” “Kendinizi kontrol ettiğiniz arabada, kendi geleceğinizi kontrol eden sizsiniz. Onu gerçekten yaklaştığını ve kavga ettiğini gördüğümde, açıkçası çok fazla stres oluyor.”

Arthur’un hedefi Formula 1’e girmek.

“Çocukluğumdan beri Formula 1’e bakıyorum,” dedi, “yani açıkçası bu 1 numaralı hedef.”