Bu Formula 1 sezonu tamamen Max Verstappen ve Red Bull ile ilgiliydi

Felaket

New member
Red Bull’un mükemmele yakın sezonu, şirketin 2021 maliyet sınırını aştığı için para cezasına çarptırıldığı Ekim ayı sonlarında gölgelendi. Takımlara bu sezon 145 milyon dolarlık bir bütçe verildi; Red Bull bunu yaklaşık 2 milyon dolar geride bıraktı. Sporun yönetim organı olan FIA tarafından 7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve aerodinamik rüzgar tüneli test ödeneğinde 12 ay boyunca yüzde 10 kesinti yapıldı, bu da gelecek yılın arabasını etkileyecek.

Horner, “Bu, daha akıllıca düşünmemiz ve neyi test edip uyguladığımız konusunda daha seçici olmamız gerektiği anlamına geliyor.” “Sadece uyum sağlamalıyız.”

Red Bull, Ferrari ve Mercedes 2023’te aynı sürücüleri kullanacak. Birçok takım için öyle değil.

Dört kez şampiyon olan Sebastian Vettel emekli oldu ve Aston Martin’de yerini iki kez şampiyonluk kazanan Fernando Alonso alacak ve Alpine’den ayrılıp yerine Pierre Gasly gelecek.

AlphaTauri’deki koltuğunu, sekiz kez Grand Prix galibi Daniel Ricciardo’nun yerine Williams’tan Logan Sargeant ve McLaren’den Oscar Piastri ile birlikte üç çaylaktan biri olan Nyck de Vries alacak. Ricciardo, üçüncü sürücü olarak Red Bull’a döndü.

Yedek olarak geçirdiği üç yılın ardından Williams, Sauber, Force India ve Renault için yarışan Nico Hulkenberg, takımın Mick Schumacher’in sözleşmesini yenilememesi üzerine Haas’a katıldı.

Özellikle Vettel, yarıştan uzakta hayatın tadını çıkarmaya hazır.

“Yıllar sonra hala aşık olduğum bir karım var, üç çocuğumuz var, bu yüzden evde onlarla ve köpekle daha fazla zaman geçirmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

“Kulağa gerçekten sıkıcı gelebilecek bu şeyler, ancak yarışın yanı sıra inşa ediyorum, umarım eğlenebilirim ve sonra ne olacağını göreceğim.” Pek çok yönden huzursuzum ve pek çok şeyle ilgileniyorum, bu yüzden biraz daha fazla alan olacak.”