Biden, Ukrayna’ya Askeri Yardım İstiyor

Adanali

Active member
Biden, Ukrayna’ya Askeri Yardım İstiyor
İyi akşamlar. Bu, çatışmayla ilgili en son haberler ve analizler için hafta içi bir kılavuz olan Rusya-Ukrayna Savaşı Brifinginizdir.

• Rus füzeleri Kiev’in merkezini sarsarak haftalarca süren sakinliği bozdu.

• Ukrayna, Rusya’nın ayrılıkçı Transdinyester cumhuriyetinden saldırabileceğine dair korkular arttıkça askerlerini batı sınırına taşıdı.

• Rusya, Mariupol’daki son Ukraynalı savunucuların ve sivillerin direndiği Azovstal çelik fabrikasını bombalamaya devam etti.

• Canlı güncellemeleri buradan alın.

Bir Amerikalı gönüllü, Ukraynalı askerlere Javelin füzesinin nasıl kullanılacağını öğretiyor. Kredi… The New York Times için Lynsey Addario

Ukrayna’yı silahlandırmak için 33 milyar dolar

Başkan Biden bugün Kongre’yi Ukrayna’ya daha fazla mühimmat, topçu ve diğer malzemeler sağlamak için 33 milyar dolar daha onaylamaya çağırdı.

“Bu savaşın maliyeti ucuz değil, ancak buna izin verirsek saldırganlığa boyun eğmek daha maliyetli olacak” dedi Biden. “Ya Ukrayna halkını ülkelerini savunurken destekliyoruz ya da Rusların Ukrayna’daki vahşet ve saldırganlıklarına devam etmesine seyirci kalıyoruz.”

Muazzam yardım paketi, geçen ay Kongre tarafından onaylanan bir hükmün iki katı büyüklüğünde. ABD’nin şimdiye kadar savaşa yaptığı tüm harcamaları gölgede bırakacak ve Beyaz Saray’ın çatışmanın aylarca sürmesini beklediğini öne sürüyor.

Capitol Hill’de daha fazla yardım için geniş bir iki partili destek var, ancak diğer harcama önlemleri üzerindeki müzakerelere bağlanabilir.

Biden ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i destekleyen zengin kodamanları, yatlarına, uçaklarına ve diğer varlıklarına el koymayı kolaylaştıracak yasa teklifleriyle cezalandırmanın yeni yollarını aradığını söyledi. Gelirler, Ukrayna’nın Rusya ile savaşmasına yardımcı olmak için kullanılacak.

ABD ve müttefiklerinden artan askeri yardım, çatışmanın Ukrayna sınırlarının ötesinde daha geniş bir savaşa dönüşebileceğine dair korkulara katkıda bulunan birkaç faktörden biridir.

Rusya’daki gaz depoları ve bir füze fabrikası, son günlerde esrarengiz bir şekilde alev aldı veya Ukrayna güçlerinin doğrudan saldırısına uğradı. İngiltere savunma bakanı bugün, Ukrayna’nın Rusya içindeki askeri hedeflere saldırmak için Batı silahlarını kullanmakta haklı olacağını söyledi ve Kremlin yetkililerinden derhal eleştiri aldı.

Beyaz Saray’dan Biden “Rusya’ya saldırmıyoruz” diye ısrar etti. “Ukrayna’nın kendisini Rus saldırganlığına karşı savunmasına yardım ediyoruz.”

Rusya-Ukrayna Savaşı: Önemli Gelişmeler

Kart 1/3

Biden’ın konuşması. Ulusa seslenen Başkan Biden, Kongre’den Ukrayna için 33 milyar dolarlık ek acil yardım istedi. Önceden onaylanmış bir paketin iki katından daha büyük olan talep, ABD ve müttefiklerinin uzun süreli ve öngörülemeyen bir çatışmaya nasıl hazırlandıklarının altını çiziyor.

Yerde. Bir Pentagon yetkilisi Rus kuvvetlerinin doğu Ukrayna’da “yavaş ve düzensiz” ilerleme kaydettiğini, ancak hala tedarik sorunlarını aşmak için mücadele ettiğini söyledi. Ukrayna, Rusya’nın Moldova’nın ayrılıkçı bölgesinden saldırabileceği korkusuyla askerlerini batı sınırına kaydırdı.

Gaz kaynakları. Rusya’nın Polonya ve Bulgaristan’a doğalgaz tedarikini kesmesinden bir gün sonra, Almanya şansölyesi Olaf Scholz ülkesinin sıradaki Almanya’nın olabileceği ihtimaline hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Bay Scholz, hızlı bir kesintinin ekonomiyi resesyona sokabileceği konusunda uyardı.

TELEGRAM’DAN BİZE KATILIN

@nytimes kanalındaki savaş haberimizi takip edin.

Başka neyi izliyoruz

Ukrayna’da

• Rus kuvvetleri işgal altındaki şehri boyun eğdirmek için mücadele ediyor Stratejik olarak önemli bir Karadeniz limanı olan Kherson’da bölge sakinleri ısrarlı protestolar düzenliyor.

• Rus kuvvetleri, olası bir kara harekatı öncesinde orta Ukrayna şehri Zaporizhzhia’daki bir yerleşim bölgesine hava saldırısı düzenledi.

• Kıdemli bir ABD’li diplomat, Rusya’yı Ukraynalı yetkilileri, gazetecileri ve aktivistleri sözde filtreleme kamplarında gözaltına almak ve onlara işkence yapmakla suçladı.

• BM genel sekreteri António Guterres, Rus kuvvetlerinin çok sayıda sivili öldürdüğü yerleri gezerken savaşı “saçmalık” ilan etti.

• Nokta nokta hedeflemeye izin veren insansız hava araçları tarafından desteklenen geleneksel topçu, muhtemelen savaşın son aşamasına hükmedecek, Bloomberg raporları.
Enerji

• Avrupa Birliği ülkeleri, ekonomik sıkıntı yaşamadan Rus gazı için nasıl tıslayacaklarını bulmaya çalışıyor. yaptırımlar. Financial Times’ın haberine göre

• Almanya, Avusturya, Macaristan ve Slovakya’daki gaz dağıtımcıları Kremlin’in yeni ödeme sistemini kullanmaya hazırlanıyor.

• Çin, ithal kömür tarifesini askıya alacak ve bu, Avrupa’ya kömür ihracatı aşamalı olarak durdurulduğu için büyük olasılıkla Rusya’ya fayda sağlayacaktır. The Guardian’ın haberine göre

• Rusya, Ukrayna’daki savaşın başlamasından bu yana AB’den elde ettiği fosil yakıt gelirlerini neredeyse iki katına çıkardı.

Görüş

• Komplo teorileri Rusya’da tutuldu ve Kremlin’in kararlarının arkasındaki motive edici güç gibi görünüyor. Rus medyası tarihçisi İlya Yablokov yazıyor.
Okuduğunuz için teşekkürler. Yarın döneceğim — Adam
Alıntıdır