Bakan Koca’dan sıhhat çalışanlarına mektup: Devletimizin sizler için en düzgününü yapma kararlılığından emin olun

Beykozlu

New member
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doktorlara yönelik “Varsın gidiyorlarsa gitsinler” kelamlarına reaksiyonlar gelmeye devam ederken, Sıhhat Bakanı Koca sıhhat çalışanlarına mektup gönderdiğini duyurdu.

Koca, tabipler için kaleme aldığı mektupta, ekonomik açıdan adil, malpraktis davalarının tehdit olmaktan çıkarıldığı, şiddete karşı caydırıcılığın artırıldığı düzenlemeleri amaçladıklarını belirterek, “Devletimizin sizler için en düzgününü yapma kararlılığından emin olun.” iletisini paylaştı.

Bakan Koca, 14 Mart Tıp Bayramı öncesinde, Türkiye genelindeki tüm doktorlara ve sıhhat hizmeti çatısı altında birleşen 39 meslek kümesindeki çalışanlara mektup gönderdi.

Tabiplere yönelik mektubuna, “Zor vakit içinderda hekimlik yapan ve bir taraftan mesleğinin gereklerini yerine getirmeye çalışırken öte yandan hekimlik hizmetinin daha uygun kurallarda yapılabilmesi için düşünen bütün arkadaşlarıma içten selam ve hürmetlerimi sunuyorum.” sözleriyle başlayan Koca, hekimlik mesleğini layığınca yüceltmeye yönelik her samimi gayretten faydalandıklarını ön sürdü.

Covid-19 salgınının, yaygın çaba isteyen bir hastalığın sonuçları haricinde, bütün toplumları, toplumsal psikolojileri ve ekonomileri başta olmak üzere biroldukça istikametten sarstığına işaret eden Koca, şu değerlendirmelerde bulundu:

“bu vakitte, meslek kümesi olarak, en ağır fedakarlıkları gösteren, toplumların da hayranlığını ve hürmetini kazanan kesim bizler olduk. Pandemi, tabiplerin, tüm sıhhat çalışanlarının vefatla hayat içindeki o hudut çizgisinde, beşerden yana eşsiz bir efor sarf ettiğini gözle görünür kıldı. Bizleri ve eşsiz tıp mesleğini yücelten performansı sıhhat çalışanları olarak daima bir arada gösterdik.”

“Takım ruhunun korunması her vakit önemlidir”

Bakan Koca, salgınla gayrette, tüm bireyselliklerin üzerinde grup ruhuyla hareket edildiğini, bu ruhun korunmasının her vakit kıymetli olduğunu belirtti.

Grup ahengi konusunda tabiplerin rolünün inkar edilemeyeceğine, birtakım durumlarda tıbbi müdahalenin adeta müzikal bir ahenk gerektirdiğine dikkati çeken Koca, şu biçimde devam etti:

“Bugün hekimliğin saygınlık kaybına uğradığını hocalarımızdan tıbbiye öğrencilerine kadar birçok kişi söz ediyor. Lakin unutulmamalı: Tarihi insanlık kadar eski olan tıp ve toplumun hala nadide insanı olan doktor, temelde kıymet kaybına uğramış olmadığı için bu saygınlık kaybı geçicidir. Hayatla vefat, hastalıkla sıhhat içinde sıkışan bir insan, tabibine ve tıp bilimine gerekli saygıyı gösterecektir.”

“Hekimler olarak hastanın aracı kılınmasından kaçınmalıyız”

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Hekimlik bize, yalnızca tahsil yoluyla toplum ortasında statü sağlayan mesleklerden biridir. Biridir diyorum ancak bir ikincisini bilmediğimi de itiraf etmeliyim. Bu statü bizleri birtakım teamüllerle hudutlar. Örneğin, haklarımız, taleplerimiz konusunda geliştireceğimiz lisanın, tavırdaki üslubun mesleğin doğasıyla örtüşmesi gerekir.” görüşünü paylaştı.

Koca şunları kaydetti:

“Çünkü ihmal edilen hastanın, tarafları kimler olursa olsun, tahlil aranan sorun sebebiyle nesneleştirilmiş ve üzerinden ileti verilen kişi pozisyonuna düşürüldüğünü herkes bilir. Hasta da bilir. Biz, doktorlar olarak, hastanın bu türlü aracı kılınmasından kaçınmalıyız. Bir meslektaşınız olarak görüşüm budur.”

“Mevcut şartlarda ülkemizde hekimlik yapmanın sıkıntı tarafları olduğunu biliyorum”

“Mevcut şartlarda ülkemizde hekimlik yapmanın sıkıntı tarafları olduğunu biliyorum. Problemlerin, aşılması sıkıntı olmasa gerek, aşılması kolay problemler olduğuna, gerekli emeğin sarf edildiğine inanmanızı istiyorum. Temel gayelerimiz, ekonomik açıdan adil bir düzenleme, malpraktis davalarının tabiplere tehdit olmaktan çıkarılması, artan şiddet olaylarına karşı caydırıcılığı daha yüksek bir yasal çerçeve ve emeklilikte tabiplerin yargı mensuplarına misal haklara sahip olabilmeleridir. Devletimizin sizler için en güzelini yapma kararlılığından emin olun.”

Koca, doktorlar için oluşturduğu mail adresini paylaştı

Sıhhat Bakanı Koca mektubuna, “14 Mart Tıp Bayramı’mızı yürekten kutluyorum. Mesleğinizde ve vazife yaptığınız kurumda her birinize mutluluklar diliyorum.” kelamlarıyla son verdi.

Koca, ayrıyeten doktorların kendisine direkt yazması gereken durumlar için oluşturduğu “dr.fahrettinkoca[email protected]” mail adresini de paylaştı. (AA)