Aforizmalar – Franz Kafka

Felaket

New member
AFORİZMALAR – FRANZ KAFKA
Kafka hakkında uzun uzun yazmak isterim. Fakat henüz onu anlayabilmiş değilim. Onun da anlaşılmayı pek istemediği, bilinen bir gerçek.

Dönüşüm, Dava ve Aforizmalar. 3 kitabını okudum şimdiye dek. Bazı yazarların bir tek kitabı, onu anlamanıza yeterken Kafka’da durum çok farklı. Dönüşüm’de çok kolay ilerlerken, yazar ile aynı paralelde hareket edebilirken, Dava’da ipler baya koptu. Aforizmalar’da ise ip diye bir şey hiç olmadı desem daha yerinde olacak. Ne üzerinde yürüdüm, ne oturup salladım onu. Hiçbir şey olmadı. Açıkçası çok beğendiğim bir kitap olduğunu söyleyemem. Kafka’nın, asla bir sonraki cümlelerde nelerden bahsedebileceğini hiç kestiremiyor oluşum, Aforizmalar gibi, bolca parçalara bölünmüş bir kitapta, çok daha sinir bozucu bir hal aldı. Evet, bazı sözler gerçekten üzerinde çokça durmamı gerektirdi, bazıları ise görüşlerime tamamen zıt olduklarından “hadi canım sen de” lafını bolca kullandırttı bana.

KİTAPTAN BİRKAÇ ALINTI:
“109. Evden çıkıp gitmen gereksiz. Masa başında kal ve bana kulak ver. Kulak vermesen de olur, sadece bekle. Beklemesen de olur, tamamen sessiz ve yalnız ol. Dünya maskesini düşüresin diye, kendini sana sunacaktır; başka bir şey gelmez elinden, cazibeye kapılmış, ayaklarının dibinde kıvranıp duracaktır.”

“17 Ocak 1920 İki düşmanı var; birincisi arkasından, köklerinden sıkıştırıyor onu; ikincisi ise önündeki yolu sürgülüyor. İkisiyle de mücadele ediyor. Gerçekte birincisi ikincisiyle mücadelesinde onu destekliyor, çünkü onu ileriye doğru itmeyi istiyor, ve aynı şekilde ikincisi birincisiyle mücadelesinde onu destekliyor; çünkü onu geriye doğru sürüyor. Ama bu ancak kuramsal olarak böyle; çünkü sadece iki düşman değil var olan, kendisi de var, ve onun niyetinin ne olduğunu kim gerçekten bilebilir? ”

“17 Ocak 1920 Zayıf dayanma gücü, belirsiz yetişme tarzı ve bekârlık, inançsızı yaratır, ama her zaman değil; inançsızlıklarını saklamak için birçok inançsız evlenir, en azından ideal anlamda bir inançlı olur çıkar. ”

Daha çok Kafka okuyup daha çok anlaşılmazlıklarda sürüklenmek beklentisiyle.:)

Keyifli okumalar efenim.