2023’ün Formula 1 çaylak sınıfı

Felaket

New member
Pazar günü Bahreyn’de sezon başladığında, üç çaylak Formula 1’de yer alma hayallerini gerçekleştirmiş olacak.

Logan Sargeant, yaklaşık 10 yıldır spordaki ilk Amerikalı sürücü olan Williams ile birlikte; AlphaTauri ile birlikte Nyck de Vries; ve Oscar Piastri, McLaren ile ilk sezonlarına giriyor.

Piastri, 2014’ten 2018’e kadar takım için yarıştıktan sonra yedek sürücü olarak Red Bull’a dönen bir diğer Avustralyalı pilot Daniel Ricciardo’nun yerini aldı.

Piastri, “Formula 1’deki bir sonraki Avustralyalı olmak güzel.” “Genellikle aynı anda sadece birimiz varız, ancak griddeki tek Avustralyalı olmak bizi gururlandırıyor.” Bu özel bir duygu.”

2020 Formula 3 şampiyonluğunu ve 2021 Formula 2 şampiyonluğunu kazandıktan sonra Piastri, geçen yıl Alpine’de yedek pilot oldu.

Piastri, McLaren’in yeni takım patronu Andrea Stella’yı çoktan etkiledi.

Stella, “Gerçekten sevdiğimiz bir özelliği, onun birkaç kelimeden oluşan ama doğru kelimelerden oluşan bir adam olması,” dedi.

Formula 1: Pistte ve pist dışında

“Kesinlikle odaklandı ve talep ettiğini söyleyebilirim. Odak noktası takıma meydan okumak ve bu kesinlikle standartları yükseltmeye yardımcı olacak.”

Geçen sezon kenarda geçen ve “idealden az” olarak tanımladığı 21 yaşındaki Piastri, yarışlara geri dönmeye can atıyor.

“Geçen yıl sahip olduklarımın en iyisini yapmaya çalıştım ve sürüş dışında F1 ortamı hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalıştım.”

“Başka hiçbir yerde öğrenemeyeceğim bazı şeyler öğrendim. Şimdi kesinlikle tekrar dahil olmayı dört gözle bekliyorum.”

De Vries’in diğer çaylaklara göre bir avantajı var: Geçen yıl İtalya Grand Prix’sinde yarıştı.

Hollandalı De Vries, Alex Albon’un apandisit geçirmesinin ardından Williams tarafından çağrıldı. Çaylak, dokuzuncu sırada iki sayı kaydetti.

Pierre Gasly yaklaşık bir ay sonra 2023 için Alpine’e katılacağını açıkladıktan sonra Alpha, 2019 Formula 2 şampiyonu ve 2020-21 Formula E şampiyonu Tauri de Vries ile anlaştı.

28 yaşındaki de Vries, çaylak bir sürücü için normalden daha yaşlı, ancak sonunda şansını elde ettiği için minnettar.

“Hayalimi yaşama fırsatı buluyorum” dedi.

“Sanırım kısmen yolculuğum biraz alışılmadık ve daha uzun olduğu için, fırsat için daha da minnettarım, onu değerlendirmek için daha motiveyim ve değerimi göstermek için daha açım.”

2021 ve 2022’de Mercedes’in yedek pilotu olan De Vries, iki kez şampiyon olan başka bir Hollandalı sürücü Max Verstappen ile aynı sahneyi paylaşacak.

De Vries, “Açıkçası Max, Formula 1’de inanılmaz derecede iyi iş çıkardı.” “Şu anda sporumuzu domine ediyor ve haklı olarak tüm ülke onun arkasında ve Hollandalılar Formula 1 için çok heyecanlı.”

Piastri ve de Vries’in aksine Sargeant’ın küçükler tekler şampiyonluğunu kazanma deneyimi yok.

Sargeant, sporun yönetim organı tarafından verilen ve sürücülerin Formula 1’de yarışmalarına izin veren belge olan FIA Süper Lisansını almak için gereken 40 puanlık eşiği geçerek geçen yılki Formula 2 Şampiyonası’nda dördüncü oldu.

Williams, son beş sezonun dördünde takımlar şampiyonasında son sırada yer alsa da, Sargeant sonuç almak için hala baskı altında olacağını biliyor.

“Formula 1’de asla tamamen emin olamazsınız.” “Gelip son derece yüksek bir seviyede teslim etmelisiniz, ancak gerçekçi olmalıyım.

“Yaklaşım, özellikle başlangıçta, mümkün olduğunca çok şey öğrenmek ve oradan gelişmek. Kendimden çok fazla şey beklemek istemiyorum. Sadece geldiği gibi alıyorum.

22 yaşındaki Sargeant, 2015’te Alexander Rossi’den bu yana griddeki ilk Amerikalı sürücü.

Miami ve Austin, Texas’taki yarışlara ek olarak, bu yıl Las Vegas’ın da takvime katılmasıyla, kendi evinde üç Grand Prix’de mücadele etme ayrıcalığına sahip olacak.

Sargeant, “Üç ev yarışına sahip olmak, pek çok kişinin söyleyebileceği bir şey değil.” “Bunu gerçekten bir ayrıcalık ve onur olarak görüyorum.”